| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy pracodawca, który odbiera ryczałt pracownikowi – społecznemu inspektorowi pracy, powinien złożyć wypowiedzenie zmieniające

Czy pracodawca, który odbiera ryczałt pracownikowi – społecznemu inspektorowi pracy, powinien złożyć wypowiedzenie zmieniające

Miesięczne wynagrodzenie ryczałtowe społecznego inspektora pracy nie jest wynagrodzeniem za pracę, należy jednak stosować do niego odpowiednio przepisy o tym wynagrodzeniu. Pracodawca, który chce je odebrać pracownikowi, musi mu wręczyć wypowiedzenie zmieniające warunki umowy o pracę (uchwała Sądu Najwyższego z 11 maja 2010 r., II PZP 3/10).

Rozpoznający sprawę w II instancji Sąd Okręgowy w G. skierował pytanie prawne do Sądu Najwyższego, zawierające 2 zagadnienia:

● czy sprawa, w której społeczny inspektor pracy dochodzi od pracodawcy miesięcznego wynagrodzenia ryczałtowego, o którym mowa w art. 15 ust. 3 ustawy o społecznej inspekcji pracy, jest sprawą z zakresu prawa pracy, o której mowa w art. 476 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, oraz

● czy miesięczne wynagrodzenie ryczałtowe, o którym mowa wyżej, ma charakter wynagrodzenia za pracę sensu largo, w rozumieniu art. 78 Kodeksu pracy.

Orzeczenie Sądu Najwyższego

Sąd Najwyższy odpowiedział na obydwa pytania pozytywnie. Ryczałt dla społecznego inspektora pracy może być przyznany lub nie – to m.in. przemawia za nieuznawaniem go za wynagrodzenie pracownicze w ścisłym tego słowa znaczeniu. Jeśli jednak zostanie ono przyznane, staje się świadczeniem ze stosunku pracy o charakterze wynagrodzeniowym. Stąd trzeba odpowiednio do ryczałtu dla społecznego inspektora pracy stosować przepisy o wynagrodzeniu, a pracodawca – chcąc odebrać pracownikowi – inspektorowi ten ryczałt – musi złożyć wypowiedzenie zmieniające umowę o pracę.

Sprawa o ryczałt została także uznana za sprawę z zakresu prawa pracy. Sąd odrzucił twierdzenia pracodawcy o braku uprawnień społecznego inspektora pracy jako strony w sporze z zakresu prawa pracy. W przypadku takiego sporu społeczny inspektor może występować przed sądem jako powód, a cała sprawa jest sprawą z zakresu prawa pracy i może być rozpoznawana przez sądy pracy.

Wnioski

Choć wynagrodzenie ryczałtowe dla społecznego inspektora pracy nie jest wynagrodzeniem za pracę, to jednak przyznanie go istotnie zmienia warunki zatrudnienia i wynagradzania. Jednostronne odebranie prawa do tego ryczałtu spowoduje konieczność późniejszej zapłaty tego świadczenia wraz z odsetkami – po prawie na pewno przegranym procesie sądowym. Jedynym sposobem na cofnięcie ryczałtu jest złożenie wypowiedzenia zmieniającego.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

POLAUDIT Sp. z o. o.

Podatki, rachunkowość, audyt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK