| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy pracodawca, który odbiera ryczałt pracownikowi – społecznemu inspektorowi pracy, powinien złożyć wypowiedzenie zmieniające

Czy pracodawca, który odbiera ryczałt pracownikowi – społecznemu inspektorowi pracy, powinien złożyć wypowiedzenie zmieniające

Miesięczne wynagrodzenie ryczałtowe społecznego inspektora pracy nie jest wynagrodzeniem za pracę, należy jednak stosować do niego odpowiednio przepisy o tym wynagrodzeniu. Pracodawca, który chce je odebrać pracownikowi, musi mu wręczyć wypowiedzenie zmieniające warunki umowy o pracę (uchwała Sądu Najwyższego z 11 maja 2010 r., II PZP 3/10).

Rozpoznający sprawę w II instancji Sąd Okręgowy w G. skierował pytanie prawne do Sądu Najwyższego, zawierające 2 zagadnienia:

● czy sprawa, w której społeczny inspektor pracy dochodzi od pracodawcy miesięcznego wynagrodzenia ryczałtowego, o którym mowa w art. 15 ust. 3 ustawy o społecznej inspekcji pracy, jest sprawą z zakresu prawa pracy, o której mowa w art. 476 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, oraz

● czy miesięczne wynagrodzenie ryczałtowe, o którym mowa wyżej, ma charakter wynagrodzenia za pracę sensu largo, w rozumieniu art. 78 Kodeksu pracy.

Orzeczenie Sądu Najwyższego

Sąd Najwyższy odpowiedział na obydwa pytania pozytywnie. Ryczałt dla społecznego inspektora pracy może być przyznany lub nie – to m.in. przemawia za nieuznawaniem go za wynagrodzenie pracownicze w ścisłym tego słowa znaczeniu. Jeśli jednak zostanie ono przyznane, staje się świadczeniem ze stosunku pracy o charakterze wynagrodzeniowym. Stąd trzeba odpowiednio do ryczałtu dla społecznego inspektora pracy stosować przepisy o wynagrodzeniu, a pracodawca – chcąc odebrać pracownikowi – inspektorowi ten ryczałt – musi złożyć wypowiedzenie zmieniające umowę o pracę.

Sprawa o ryczałt została także uznana za sprawę z zakresu prawa pracy. Sąd odrzucił twierdzenia pracodawcy o braku uprawnień społecznego inspektora pracy jako strony w sporze z zakresu prawa pracy. W przypadku takiego sporu społeczny inspektor może występować przed sądem jako powód, a cała sprawa jest sprawą z zakresu prawa pracy i może być rozpoznawana przez sądy pracy.

Wnioski

Choć wynagrodzenie ryczałtowe dla społecznego inspektora pracy nie jest wynagrodzeniem za pracę, to jednak przyznanie go istotnie zmienia warunki zatrudnienia i wynagradzania. Jednostronne odebranie prawa do tego ryczałtu spowoduje konieczność późniejszej zapłaty tego świadczenia wraz z odsetkami – po prawie na pewno przegranym procesie sądowym. Jedynym sposobem na cofnięcie ryczałtu jest złożenie wypowiedzenia zmieniającego.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista ds. pracowniczych

Źródło:

INFOR
PIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK