| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy odszkodowanie z ugody sądowej zawartej z pracownikiem podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu

Czy odszkodowanie z ugody sądowej zawartej z pracownikiem podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu

Pracownik wniósł o przywrócenie do pracy, zarzucając niesłuszne rozwiązanie umowy o pracę. W toku procesu zawarliśmy z nim ugodę, na mocy której jesteśmy zobowiązani do wypłaty odszkodowania w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia za pracę, co zaspokaja całość roszczeń pracownika w tym procesie. Czy w takiej sytuacji od odszkodowania należy odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy i składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?

WAŻNE!

Z podatku dochodowego są zwolnione odszkodowania wypłacone zarówno na podstawie wyroku, jak i ugody sądowej – do wysokości określonej w wyroku/ugodzie.

PRZYKŁAD

Pracownik wniósł o przywrócenie do pracy, zarzucając niesłuszne rozwiązanie umowy o pracę. Sąd uznał przywrócenie pracownika do pracy za niecelowe i zasądził na jego rzecz roszczenie alternatywne, tj. odszkodowanie w granicach ustawowych.

W takiej sytuacji odszkodowanie jako odszkodowanie z tytułu nieuzasadnionego wypowiedzenia umowy o pracę nie podlega zarówno opodatkowaniu, jak i oskładkowaniu.

PRZYKŁAD

Pracodawca zawarł z pracownikiem ugodę pozasądową, na podstawie której wypłacił mu z tytułu odszkodowania ustaloną kwotę wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych (co wyczerpało roszczenia pracownika w związku z pracą w godzinach nadliczbowych). W takiej sytuacji od odszkodowania powinien zostać odprowadzony podatek dochodowy, gdyż nie mamy do czynienia z ugodą sądową. Ponadto takie odszkodowanie nie zostało wyłączone z podstawy wymiaru składek ubezpieczeniowych, ponieważ nie ma związku z wygaśnięciem ani rozwiązaniem stosunku pracy. Stąd powstanie również obowiązek oskładkowania wypłacanej kwoty.

Podstawa prawna

  • art. 21 ust. 1 pkt 3 i pkt 3b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. 2010 r. Nr 51, poz. 307),
  • § 2 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. Nr 161, poz. 1106 ze zm.),
  • art. 18 ust. 1 w zw. z art. 4 pkt 9 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK