| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy odszkodowanie z ugody sądowej zawartej z pracownikiem podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu

Czy odszkodowanie z ugody sądowej zawartej z pracownikiem podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu

Pracownik wniósł o przywrócenie do pracy, zarzucając niesłuszne rozwiązanie umowy o pracę. W toku procesu zawarliśmy z nim ugodę, na mocy której jesteśmy zobowiązani do wypłaty odszkodowania w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia za pracę, co zaspokaja całość roszczeń pracownika w tym procesie. Czy w takiej sytuacji od odszkodowania należy odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy i składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?

WAŻNE!

Z podatku dochodowego są zwolnione odszkodowania wypłacone zarówno na podstawie wyroku, jak i ugody sądowej – do wysokości określonej w wyroku/ugodzie.

PRZYKŁAD

Pracownik wniósł o przywrócenie do pracy, zarzucając niesłuszne rozwiązanie umowy o pracę. Sąd uznał przywrócenie pracownika do pracy za niecelowe i zasądził na jego rzecz roszczenie alternatywne, tj. odszkodowanie w granicach ustawowych.

W takiej sytuacji odszkodowanie jako odszkodowanie z tytułu nieuzasadnionego wypowiedzenia umowy o pracę nie podlega zarówno opodatkowaniu, jak i oskładkowaniu.

PRZYKŁAD

Pracodawca zawarł z pracownikiem ugodę pozasądową, na podstawie której wypłacił mu z tytułu odszkodowania ustaloną kwotę wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych (co wyczerpało roszczenia pracownika w związku z pracą w godzinach nadliczbowych). W takiej sytuacji od odszkodowania powinien zostać odprowadzony podatek dochodowy, gdyż nie mamy do czynienia z ugodą sądową. Ponadto takie odszkodowanie nie zostało wyłączone z podstawy wymiaru składek ubezpieczeniowych, ponieważ nie ma związku z wygaśnięciem ani rozwiązaniem stosunku pracy. Stąd powstanie również obowiązek oskładkowania wypłacanej kwoty.

Podstawa prawna

  • art. 21 ust. 1 pkt 3 i pkt 3b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. 2010 r. Nr 51, poz. 307),
  • § 2 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. Nr 161, poz. 1106 ze zm.),
  • art. 18 ust. 1 w zw. z art. 4 pkt 9 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

AKSJOM Doradztwo Aktuarialne

Specjalizujemy się zarówno w wycenie rezerw na świadczenie pracownicze (zgodnie z MSR 19 i KSR 6) jak i w usługach konsultingowych na rzecz instytucji finansowych (usługi aktuarialne, Wypłacalność II, zarządzanie ryzykiem, rachunkowość zakładów ubezpieczeń).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK