| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy można wypłacić wynagrodzenie pracownika jego kierownikowi

Czy można wypłacić wynagrodzenie pracownika jego kierownikowi

Nasza księgowa wypłaciła wynagrodzenie z kasy firmy pracownikowi nadzorującemu pracę naszego innego pracownika. Kierownik nie miał upoważnienia do odbioru wynagrodzenia. Czy księgowa naruszyła w ten sposób prawo?

Państwa księgowa nie miała prawa bez upoważnienia wypłacić wynagrodzenia pracownika jego kierownikowi. Jeżeli kierownik nie posiadał wiedzy o wysokości wynagrodzenia pracownika, doszło również do naruszenia przepisów o ochronie danych osobowych.

UZASADNIENIE

Pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia ani przenieść tego prawa na inną osobę (art. 84 Kodeksu pracy). Wynagrodzenie powinno być wypłacane do rąk pracownika. Obowiązek wypłacenia wynagrodzenia za pracę może być spełniony w inny sposób niż do rąk pracownika, jeżeli tak stanowi układ zbiorowy pracy lub pracownik uprzednio wyrazi na to zgodę na piśmie (art. 86 § 3 Kodeksu pracy). Przepisy w żaden sposób nie ograniczają kręgu osób, które mogą być upoważnione przez pracownika do odbioru swojego wynagrodzenia za pracę.

Pracodawca powinien sprawdzić, czy osoba, której wypłaca wynagrodzenie pracownika, jest do tego upoważniona. Pełnomocnictwo do wypłaty wynagrodzenia innej osobie powinno być udzielone do celów dowodowych na piśmie.

Osoba odbierająca wynagrodzenie za pracownika powinna okazać pracodawcy pełnomocnictwo, które nie może budzić wątpliwości. Powinno ono określać dane osoby uprawnionej oraz zawierać informację, że dotyczy odbioru wynagrodzenia za pracę ze wskazaniem okresu, za jaki należne jest to wynagrodzenie.

WAŻNE!

Na podstawie udzielonego pełnomocnictwa można wypłacić jedynie wynagrodzenie za okres wskazany w tym pełnomocnictwie.

reklama

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kadry dla Każdego

Strona poświęcona aktualnościom kadrowo-płacowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »