| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy wypłata nagrody w ratach może być korzystna dla pracownika uprawnionego do świadczenia przedemerytalnego

Czy wypłata nagrody w ratach może być korzystna dla pracownika uprawnionego do świadczenia przedemerytalnego

Od niedawna prowadzę niewielką firmę. Zatrudniam pracownika, który od marca 2007 r. jest uprawniony do świadczenia przedemerytalnego. Wypłacam mu wynagrodzenie zasadnicze w miesięcznej wysokości 1600 zł brutto. W przyszłym miesiącu chciałbym wypłacić mu nagrodę w kwocie 500 zł za bardzo dobre wyniki sprzedaży w pierwszym kwartale 2010 r. Zastanawiam się jednak, czy nie spowoduje to zawieszenia przez ZUS świadczenia przedemerytalnego za miesiąc, w którym nagroda zostanie wypłacona. Czy w związku z tym lepiej dla pracownika byłoby, gdybym wypłacił nagrodę np. w dwóch miesięcznych ratach po 250 zł?

WAŻNE!

ZUS rozlicza świadczenie przedemerytalne tylko w stosunku rocznym.

W związku z tym nie ma znaczenia, czy wypłaci Pan nagrodę jednorazowo w pełnej wysokości czy w kilku miesięcznych ratach. W obydwu przypadkach wpłynie ona w taki sam sposób na ewentualne zawieszenie lub zmniejszenie świadczenia przedemerytalnego. Wyjątkiem byłaby sytuacja, w której część nagrody zostałaby wypłacona np. w czerwcu 2010 r., a druga część np. w marcu 2011 r. W takim przypadku druga część nagrody zostałaby zaliczona do przychodu dopiero w kolejnym roku rozliczeniowym.

Rozliczając przychód Pana pracownika uzyskany w okresie od marca 2010 r. do lutego 2011 r. ZUS sprawdzi najpierw, czy przychód ten przekroczył roczną graniczną kwotę przychodu ustaloną dla tego okresu (26 065,20 zł). Jeśli wynagrodzenie pracownika się nie zmieni, kwota przychodu z całego roku rozliczeniowego wraz z planowaną nagrodą wyniesie 19 700 zł. Zatem przychód nie przekroczy rocznej granicznej kwoty przychodu. ZUS zsumuje więc wysokość świadczenia przedemerytalnego przysługującego w całym roku rozliczeniowym (841,17 zł x 12 = 10 094,04 zł) oraz osiągniętego w tym okresie przychodu. Otrzymaną kwotę porówna do rocznej dopuszczalnej kwoty przychodu (w roku rozliczeniowym 2010/2011 – 18 618 zł). Suma przychodu i świadczenia Pana pracownika wyniesie 29 794,04 zł, a więc przekroczy wspomniany limit o 11 176,04 zł. Po potrąceniu z kwoty tego przekroczenia obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne finansowanych przez pracownika (13,71% tego przekroczenia) kwota zmniejszenia wyniosłaby 9643,80 zł. ZUS uznałby więc, że świadczenie za cały rozliczany rok przysługuje w minimalnej gwarantowanej kwocie, tj. 5046,96 zł (420,58 zł x 12).

Podstawa prawna

  • art. 5 i art. 6 ustawy z 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (Dz.U. Nr 120, poz. 1252 ze zm.),
  • komunikat Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z 15 lutego 2010 r. w sprawie dopuszczalnej kwoty przychodu, granicznej kwoty przychodu oraz rocznej dopuszczalnej kwoty przychodu i rocznej granicznej kwoty przychodu, stosowanych przy zmniejszaniu lub zawieszaniu świadczeń przedemerytalnych oraz zasiłków przedemerytalnych (M.P. Nr 10, poz. 113).
reklama

Autor:

ekspert w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Przywara

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »