| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Nie tylko umowa o pracę i ewidencja czasu pracy dowodzi prawa do 50% kosztów pracowniczych

Nie tylko umowa o pracę i ewidencja czasu pracy dowodzi prawa do 50% kosztów pracowniczych

Od wielu lat podstawowym dowodem uzasadniającym prawo do zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodu przez pracowników – twórców są zapisy w umowie o pracę oraz ewidencja czasu pracy. Te dokumenty analizują organy podatkowe w czasie kontroli pracodawców. WSA w Warszawie 15 stycznia 2010 r. zgodził się na inne dowody niż umowa o pracę i ewidencja czasu pracy rozliczanej jako podlegająca prawu autorskiemu. Są dopuszczalne pod warunkiem, że pozwalają wydzielić z pensji część wynagrodzenia za korzystanie przez pracownika z praw autorskich lub rozporządzenie nimi. Wyrok ma charakter przełomowy.

Dopuszczalne są inne dowody

Takie wyroki, jak powołany wyżej wyrok WSA w Gliwicach, od wielu lat są interpretowane w ten sposób, że sądy stają w nich po stronie organów podatkowych w zakresie ścisłego związku między prawem do skorzystania z 50% kosztów a odpowiednimi zapisami w umowie o pracę oraz prowadzeniem ewidencji czasu pracy twórczej. Rzeczywiście, sądy często popierały fiskusa negującego prawo do 50% kosztów uzyskania przychodu. Czyniły to jednak dlatego, że pracodawca i pracownik nie potrafili w czasie kontroli wykazać:

  • faktu wykonania dzieła,
  • wartości wynagrodzenia za stworzenie dzieła i przekazanie praw do niego pracodawcy w ogólnej wartości całej pensji.

Wiele wyroków w sprawie 50% kosztów uzyskania przychodów przeciwko pracodawcom było nie tyle poparciem stanowiska organów podatkowych, co poparciem zasady, że prawo do skorzystania z przywileju podatkowego, jakim na pewno są 50% zryczałtowane koszty uzyskania przychodu, trzeba udowodnić. Przy czym dopuszczalne są inne dowody niż zapisy umowy o pracę oraz ewidencja czasu pracy. Potwierdził to WSA w Warszawie w wyroku z 15 stycznia 2010 r. (sygn. akt III SA/Wa 1314/09). Sprawa dotyczyła firmy prowadzącej działalność audytorską oraz doradztwo podatkowe, doradztwo finansowe i ekonomiczno-gospodarcze.

Interpretacja przepisów przez pracodawcę

Pracownicy firmy, której spór z fiskusem rozstrzygnął WSA w Warszawie, sporządzali opinie i analizy podatkowe (w tym analizy due diligence), które jako rezultat pracy twórczej są utworami w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W treści umów o pracę nie sprecyzowano jednak szczegółowo zakresu zadań pracowników. Zamiast tego ich obowiązki zostały wymienione w regulaminach dotyczących polityki personalnej pracodawcy.

Czas przeznaczony na pracę twórczą ewidencjonowany był przez pracowników w specjalnie do tego przeznaczonym programie. Pracodawca stworzył więc system, na podstawie którego można ustalać czas pracy poświęcony na tworzenie utworu w rozumieniu prawa autorskiego. Nie była to jednak klasyczna ewidencja czasu pracy twórczej prowadzona w papierowej formie z podpisami pracownika i jego przełożonego potwierdzającymi fakt wykonania pracy twórczej i jej wymiar.

Pracodawca zgadzał się z fiskusem, że stworzenie danego dzieła musi należeć do zakresu zadań (obowiązków) pracownika. Uważał jednak, że obowiązki te nie muszą być sprecyzowane w umowie o pracę. Zdaniem pracodawcy, dopuszczalne są też bezpośrednie polecenia służbowe (wydane w granicach obowiązków pracowniczych danego twórcy) oraz zapisy w układach zbiorowych i normach wewnątrzzakładowych. Pracodawca wskazał, że przepisy regulujące przejście majątkowych praw autorskich na pracodawcę nie formalizują tego procesu. Utwór powstaje bowiem w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy nie tylko wtedy, gdy jest rezultatem pracy wykonanej zgodnie ze sformułowanymi w umowie obowiązkami dotyczącymi twórczości autorskiej danego pracownika, lecz także wówczas, gdy przyczynę powstania tego utworu stanowi obowiązek, który można wywieść sięgając do celu umowy o pracę i zgodnego zamiaru stron.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kalkulatory Budowlane

Kalkulatory Budowlane to bezpłatne narzędzie przydatne dla każdego, kto rozpoczyna budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania. Za jego pomocą w kilka minut obliczysz, jakie będą koszty Twojej inwestycji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »