| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Nie tylko umowa o pracę i ewidencja czasu pracy dowodzi prawa do 50% kosztów pracowniczych

Nie tylko umowa o pracę i ewidencja czasu pracy dowodzi prawa do 50% kosztów pracowniczych

Od wielu lat podstawowym dowodem uzasadniającym prawo do zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodu przez pracowników – twórców są zapisy w umowie o pracę oraz ewidencja czasu pracy. Te dokumenty analizują organy podatkowe w czasie kontroli pracodawców. WSA w Warszawie 15 stycznia 2010 r. zgodził się na inne dowody niż umowa o pracę i ewidencja czasu pracy rozliczanej jako podlegająca prawu autorskiemu. Są dopuszczalne pod warunkiem, że pozwalają wydzielić z pensji część wynagrodzenia za korzystanie przez pracownika z praw autorskich lub rozporządzenie nimi. Wyrok ma charakter przełomowy.

Dopuszczalne są inne dowody

Takie wyroki, jak powołany wyżej wyrok WSA w Gliwicach, od wielu lat są interpretowane w ten sposób, że sądy stają w nich po stronie organów podatkowych w zakresie ścisłego związku między prawem do skorzystania z 50% kosztów a odpowiednimi zapisami w umowie o pracę oraz prowadzeniem ewidencji czasu pracy twórczej. Rzeczywiście, sądy często popierały fiskusa negującego prawo do 50% kosztów uzyskania przychodu. Czyniły to jednak dlatego, że pracodawca i pracownik nie potrafili w czasie kontroli wykazać:

  • faktu wykonania dzieła,
  • wartości wynagrodzenia za stworzenie dzieła i przekazanie praw do niego pracodawcy w ogólnej wartości całej pensji.

Wiele wyroków w sprawie 50% kosztów uzyskania przychodów przeciwko pracodawcom było nie tyle poparciem stanowiska organów podatkowych, co poparciem zasady, że prawo do skorzystania z przywileju podatkowego, jakim na pewno są 50% zryczałtowane koszty uzyskania przychodu, trzeba udowodnić. Przy czym dopuszczalne są inne dowody niż zapisy umowy o pracę oraz ewidencja czasu pracy. Potwierdził to WSA w Warszawie w wyroku z 15 stycznia 2010 r. (sygn. akt III SA/Wa 1314/09). Sprawa dotyczyła firmy prowadzącej działalność audytorską oraz doradztwo podatkowe, doradztwo finansowe i ekonomiczno-gospodarcze.

Interpretacja przepisów przez pracodawcę

Pracownicy firmy, której spór z fiskusem rozstrzygnął WSA w Warszawie, sporządzali opinie i analizy podatkowe (w tym analizy due diligence), które jako rezultat pracy twórczej są utworami w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W treści umów o pracę nie sprecyzowano jednak szczegółowo zakresu zadań pracowników. Zamiast tego ich obowiązki zostały wymienione w regulaminach dotyczących polityki personalnej pracodawcy.

Czas przeznaczony na pracę twórczą ewidencjonowany był przez pracowników w specjalnie do tego przeznaczonym programie. Pracodawca stworzył więc system, na podstawie którego można ustalać czas pracy poświęcony na tworzenie utworu w rozumieniu prawa autorskiego. Nie była to jednak klasyczna ewidencja czasu pracy twórczej prowadzona w papierowej formie z podpisami pracownika i jego przełożonego potwierdzającymi fakt wykonania pracy twórczej i jej wymiar.

Pracodawca zgadzał się z fiskusem, że stworzenie danego dzieła musi należeć do zakresu zadań (obowiązków) pracownika. Uważał jednak, że obowiązki te nie muszą być sprecyzowane w umowie o pracę. Zdaniem pracodawcy, dopuszczalne są też bezpośrednie polecenia służbowe (wydane w granicach obowiązków pracowniczych danego twórcy) oraz zapisy w układach zbiorowych i normach wewnątrzzakładowych. Pracodawca wskazał, że przepisy regulujące przejście majątkowych praw autorskich na pracodawcę nie formalizują tego procesu. Utwór powstaje bowiem w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy nie tylko wtedy, gdy jest rezultatem pracy wykonanej zgodnie ze sformułowanymi w umowie obowiązkami dotyczącymi twórczości autorskiej danego pracownika, lecz także wówczas, gdy przyczynę powstania tego utworu stanowi obowiązek, który można wywieść sięgając do celu umowy o pracę i zgodnego zamiaru stron.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Michał Kołodziejczyk

Adwokat, ekspert w zakresie sądowego postępowania cywilnego i karnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK