| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wysokość odprawy

Wysokość odprawy

Zamierzamy zwolnić jednego z naszych pracowników. Bezpośrednią przyczyną zwolnienia są przyczyny ekonomiczne i likwidacja stanowiska pracy. Zwalniany pracownik pracuje w naszym zakładzie od 1995 r., w związku z czym będzie miał 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Pracownik otrzymuje stałe miesięczne wynagrodzenie w wysokości 5000 zł. W jakiej wysokości powinien otrzymać odprawę?

Jeżeli pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników, pracownik powinien otrzymać odprawę w wysokości 3-miesięcznego wynagrodzenia, tj. 15 000 zł.

Pracodawcy zatrudniający co najmniej 20 pracowników są objęci przepisami ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU z 2003 r. nr 90, poz. 844 ze zm.). Pracownicy zatrudnieni przez takich pracodawców, którym wypowiedziano umowę o pracę z powodu likwidacji stanowiska pracy, mają prawo do odprawy pieniężnej z tego tytułu.

W jednym z wyroków Sąd Najwyższy wypowiedział się na temat pracodawców zatrudniających mniej niż 20 pracowników, którzy zwalniają pracowników z przyczyn od nich niezależnych (np. likwidacja stanowiska pracy). Sąd stwierdził, że pracodawca, który nie podlega postanowieniom ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, może dobrowolnie wypłacić odprawę według własnego uznania (uchwała z 8 stycznia 2002 r., III ZP 31/01, OSNP 2002/12/284). Jednak zasady dotyczące wypłaty odprawy powinny zostać zawarte np. w regulaminie wynagradzania.

Przepisy ww. ustawy przewidują, że pracownikowi, w związku z rozwiązaniem stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości:

  • 1-miesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata,
  • 2-miesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat,
  • 3-miesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat.

Wysokość wypłacanej pracownikom odprawy z tytułu rozwiązania stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracowników jest zatem uzależniona bezpośrednio od stażu pracy pracownika. Przy ustalaniu okresu zatrudnienia uprawniającego pracowników do omawianej odprawy należy brać pod uwagę tylko lata pracy u pracodawcy, który dokonuje zwolnień (chyba że wewnątrzzakładowe akty prawa pracy stanowią inaczej). W niektórych przypadkach do okresu zatrudnienia można wliczyć staż pracy u poprzednich pracodawców. Sytuacja taka ma miejsce w przypadkach, gdy do zmiany zatrudnienia doszło w wyniku przejęcia zakładu pracy lub jego części przez innego pracodawcę na podstawie art. 231 k.p.

Odprawę pieniężną z tytułu zwolnień grupowych ustala się według zasad obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Kłosińska-Pyka

Aplikantka radcowska w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »