| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wysokość odprawy

Wysokość odprawy

Zamierzamy zwolnić jednego z naszych pracowników. Bezpośrednią przyczyną zwolnienia są przyczyny ekonomiczne i likwidacja stanowiska pracy. Zwalniany pracownik pracuje w naszym zakładzie od 1995 r., w związku z czym będzie miał 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Pracownik otrzymuje stałe miesięczne wynagrodzenie w wysokości 5000 zł. W jakiej wysokości powinien otrzymać odprawę?

Jeżeli pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników, pracownik powinien otrzymać odprawę w wysokości 3-miesięcznego wynagrodzenia, tj. 15 000 zł.

Pracodawcy zatrudniający co najmniej 20 pracowników są objęci przepisami ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU z 2003 r. nr 90, poz. 844 ze zm.). Pracownicy zatrudnieni przez takich pracodawców, którym wypowiedziano umowę o pracę z powodu likwidacji stanowiska pracy, mają prawo do odprawy pieniężnej z tego tytułu.

W jednym z wyroków Sąd Najwyższy wypowiedział się na temat pracodawców zatrudniających mniej niż 20 pracowników, którzy zwalniają pracowników z przyczyn od nich niezależnych (np. likwidacja stanowiska pracy). Sąd stwierdził, że pracodawca, który nie podlega postanowieniom ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, może dobrowolnie wypłacić odprawę według własnego uznania (uchwała z 8 stycznia 2002 r., III ZP 31/01, OSNP 2002/12/284). Jednak zasady dotyczące wypłaty odprawy powinny zostać zawarte np. w regulaminie wynagradzania.

Przepisy ww. ustawy przewidują, że pracownikowi, w związku z rozwiązaniem stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości:

  • 1-miesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata,
  • 2-miesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat,
  • 3-miesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat.

Wysokość wypłacanej pracownikom odprawy z tytułu rozwiązania stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracowników jest zatem uzależniona bezpośrednio od stażu pracy pracownika. Przy ustalaniu okresu zatrudnienia uprawniającego pracowników do omawianej odprawy należy brać pod uwagę tylko lata pracy u pracodawcy, który dokonuje zwolnień (chyba że wewnątrzzakładowe akty prawa pracy stanowią inaczej). W niektórych przypadkach do okresu zatrudnienia można wliczyć staż pracy u poprzednich pracodawców. Sytuacja taka ma miejsce w przypadkach, gdy do zmiany zatrudnienia doszło w wyniku przejęcia zakładu pracy lub jego części przez innego pracodawcę na podstawie art. 231 k.p.

Odprawę pieniężną z tytułu zwolnień grupowych ustala się według zasad obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Enadis

Oprogramowanie dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK