| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy pracownikowi przywróconemu do pracy przysługuje wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, jeżeli za ten sam okres otrzymał zasiłek z ZUS

Czy pracownikowi przywróconemu do pracy przysługuje wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, jeżeli za ten sam okres otrzymał zasiłek z ZUS

Uzyskanie świadczeń z ubezpieczenia chorobowego wyklucza możliwość dochodzenia od pracodawcy wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy spowodowanego bezprawnym rozwiązaniem stosunku pracy (wyrok Sądu Najwyższego z 7 stycznia 2010 r., II PK 164/09).

Okres niezdolności do pracy, za który pracownik otrzymał zasiłek chorobowy z ubezpieczenia, nie jest okresem pozostawania bez pracy. Należy więc przyjąć, że okres pobierania zasiłku chorobowego powinien być odliczony od okresu, za który przysługuje wynagrodzenie z tytułu pozostawania bez pracy, gdyż utrata zarobku jest wówczas rekompensowana zasiłkiem chorobowym. Nie ma podstaw, aby pracownik uzyskiwał jednocześnie dwa świadczenia: zasiłek chorobowy i wynagrodzenie – także za okres pozostawania bez pracy w sytuacji bezprawnego zwolnienia za wypowiedzeniem. Byłby on wówczas w lepszej sytuacji niż niezdolny do pracy z powodu choroby pracownik pozostający w stosunku pracy, któremu przysługuje tylko jedno z tych świadczeń.

Rolą świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego, zwłaszcza chorobowego, jest zapewnienie pracownikowi środków utrzymania w sytuacji, gdy z uwagi na niezdolność do pracy nie pozostaje on w dyspozycji pracodawcy i tym samym traci prawo do wynagrodzenia. Mają one charakter rekompensaty, najczęściej jedynie częściowej, uszczerbku związanego z utratą wynagrodzenia.

Z kolei wynagrodzenie za okres pozostawania bez pracy, o którym mowa w art. 47 Kodeksu pracy, ma wprawdzie szczególny charakter, gdyż przesłanką jego otrzymania nie jest wykonanie pracy (art. 80 Kodeksu pracy), ale pozostawanie bez pracy w wyniku bezprawnego wypowiedzenia, a następnie podjęcie pracy. Nie jest to jednak świadczenie odszkodowawcze, gdyż Kodeks pracy nie traktuje tak tego wynagrodzenia.

Oznacza to, że zwolniony pracownik, decydując się na powództwo o przywrócenie do pracy wraz z wynagrodzeniem za okres pozostawania bez pracy, rezygnuje z możliwości ubiegania się o odszkodowanie, o którym mowa w art. 471 Kodeksu pracy.

Jeśli natomiast chodzi o przysługujące mu z mocy art. 47 Kodeksu pracy wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, to zastosowanie znajdą reguły ogólne, zgodnie z którymi wynagrodzenie przysługuje tylko pracownikowi zdolnemu do pracy i gotowemu do jej podjęcia. Jednocześnie niezdolność do pracy uzasadniająca prawo do zasiłku chorobowego pozbawia prawa do wynagrodzenia za ten okres.

Wnioski dla pracodawcy

Bezprawnie zwolniony pracownik, przywrócony do pracy i żądający wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy, który w tym samym okresie był niezdolny do pracy i pobierał stosowne świadczenia z ZUS (zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne itp.) lub pobierał zasiłek macierzyński, traci prawo do wspomnianego wyżej wynagrodzenia. Zamiast wynagrodzenia pochodzącego od pracodawcy otrzyma zasiłek z ZUS. W takim przypadku obowiązuje zasada wypłaty pracownikowi tylko jednego świadczenia – wynagrodzenia albo zasiłku.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Barnik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK