| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy nauczycielowi pobierającemu emeryturę przysługuje nagroda jubileuszowa

Czy nauczycielowi pobierającemu emeryturę przysługuje nagroda jubileuszowa

W naszej szkole zatrudniamy na podstawie umowy o pracę 62-letniego nauczyciela. Nauczyciel jest uprawniony do emerytury. We wrześniu br. upłynie mu 40 lat pracy zawodowej. Czy pracownikowi przysługuje nagroda jubileuszowa?

Jeżeli w dniu upływu 40-letniego okresu pracy nauczyciel — emeryt nadal będzie zatrudniony w Państwa szkole, to powinni Państwo wypłacić mu nagrodę jubileuszową w wysokości 250% jego wynagrodzenia miesięcznego. Pracownik, który pobiera świadczenie emerytalne i kontynuuje zatrudnienie bądź zostaje ponownie zatrudniony, nabywa prawo do wszelkich świadczeń wynikających ze stosunku pracy.

UZASADNIENIE

Nabycie uprawnień do emerytury nie jest jednoznaczne z zakończeniem kariery zawodowej. Obowiązujące przepisy emerytalne nie przewidują zakazu kontynuowania czy podjęcia zatrudnienia przez emeryta. Przejście na emeryturę jest zamianą statusu prawnego pracownika lub pracownika — emeryta na status emeryta. Następuje to zawsze przez definitywne rozwiązanie stosunku pracy. Dopóki trwa stosunek pracy, osoba pobierająca emeryturę nie przestaje być pracownikiem. Zatem pracownik — emeryt ma prawo do wszelkich świadczeń wynikających ze stosunku pracy.

Celem wypłaty nagrody jubileuszowej jest nagradzanie pracowników za ich wieloletnią pracę. Nie jest to świadczenie powszechnie obowiązujące. Prawo do tej nagrody wynika z regulaminów wynagradzania, układów zbiorowych pracy bądź z przepisów szczególnych. Dla grup zawodowych zaliczanych do sektora finansów publicznych prawo do nagrody jubileuszowej wynika wprost z ustawy. Tak jest w przypadku pracowników samorządowych (art. 38 ust. 1 i 2 ustawy o pracownikach samorządowych), urzędników służby cywilnej, nauczycieli (art. 47 Karty Nauczyciela), żołnierzy zawodowych itp. W przypadku tych grup zawodowych nagroda jubileuszowa jest traktowana jak składnik wynagrodzenia.

Nauczyciel zatrudniony w szkole publicznej prowadzonej przez gminę jest pracownikiem sektora finansów publicznych (art. 9 ustawy o finansach publicznych).

Pracownik sektora finansów publicznych nabywa prawo do nagrody jubileuszowej, jeżeli w czasie zatrudnienia spełni warunek posiadania odpowiedniego stażu pracy. Prawo to powstaje w dniu upływu okresu uprawniającego do nagrody. Przepisy szczególne regulujące status pracowników sektora finansów publicznych określają wysokość takiej nagrody. Na przykład, Karta Nauczyciela regulująca prawa i obowiązki tej grupy zawodowej przewiduje, że nagrody jubileuszowe za 20, 25, 30, 35 i 40 lat pracy są wypłacane w wysokościach odpowiednio 75%, 100%, 150%, 200% i 250% wynagrodzenia miesięcznego. Z kolei, zgodnie z ustawą o pracownikach samorządowych, nagroda jubileuszowej dla tej grupy zawodowej przysługuje po 20, 25, 30, 35, 40 i 45 latach pracy w wysokości odpowiednio 75%, 100%, 150%, 200%, 300% i 400% wynagrodzenia zasadniczego.

reklama

Autor:

specjalista w zakresie prawa oświatowego

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Emil Kowalski

www.asib.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »