| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak obliczyć wynagrodzenie kierowcy za miesiąc, w którym wystąpiły nadgodziny

Jak obliczyć wynagrodzenie kierowcy za miesiąc, w którym wystąpiły nadgodziny

Nasz pracownik zatrudniony jako kierowca jest wynagradzany stawką miesięczną zasadniczą w wysokości 2050 zł. W marcu br. przepracował odpowiednio:● w niedziele: 17 godzin,● w dni wolne od pracy (soboty): 27 godzin 30 min,● przekroczenie dobowe w pozostałe dni tygodnia wynosiło: 21 godzin 30 min (nie były to godziny nocne),● w porze nocnej: 6 godzin.W naszej firmie jest przyjęty miesięczny okres rozliczeniowy czasu pracy. Niedziele są dla zatrudnionych dniami wolnymi od pracy. Praca w dniach wolnych nie przekroczyła normy dobowej czasu pracy (8 godzin). Jakie wynagrodzenie przysługuje kierowcy za pracę w poszczególnych godzinach nadliczbowych oraz za pracę w nocy?

Za 44,5 godziny pracy w niedziele oraz w dni wolne od pracy należy wypłacić pracownikowi wynagrodzenie i 100% dodatek za godziny nadliczbowe. W związku z godzinami wynikającymi z przekroczenia dobowego (21,5 godziny) powinni Państwo wypłacić wynagrodzenie i 50% dodatek. Natomiast za 6 godzin pracy w porze nocnej należy wypłacić pracownikowi dodatek w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia.

UZASADNIENIE

Praca w godzinach nadliczbowych może być wykonywana jako nadgodziny dobowe oraz nadgodziny średniotygodniowe (art. 129 § 1 Kodeksu pracy). Nadgodziny średniotygodniowe można ustalić dopiero po zakończeniu okresu rozliczeniowego. Wynikają one z przekroczenia normy stanowiącej pełny, tygodniowy wymiar czasu pracy (przeciętnie 40 godzin), które to przekroczenie nie zostało wcześniej zaliczone do nadgodzin dobowych. Przekroczenie takie najczęściej występuje w systemach czasu pracy przewidujących możliwość stosowania różnych dobowych godzin pracy (przedłużenia i wyrównania czasu pracy w poszczególnych dniach okresu rozliczeniowego).

Pracodawca w okresie rozliczeniowym czasu pracy musi zachować m.in. zasadę przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Przy stałych dniach wolnych od pracy (np. stała wolna sobota) jakakolwiek praca w takim dniu wymaga udzielenia dnia wolnego. Zatem nawet za jedną godzinę pracy w wolną sobotę pracownik powinien otrzymać w ciągu okresu rozliczeniowego dzień wolny w terminie z nim uzgodnionym (art. 1513 k.p.). Tylko w sytuacji, kiedy udzielenie dnia wolnego za pracę w sobotę było niemożliwe, np. praca w sobotę miała miejsce w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego, pracodawca może zrekompensować pracownikowi taką pracę dodatkiem do wynagrodzenia.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Andziak

Księgowy / Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK