| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak obliczyć wynagrodzenie kierowcy za miesiąc, w którym wystąpiły nadgodziny

Jak obliczyć wynagrodzenie kierowcy za miesiąc, w którym wystąpiły nadgodziny

Nasz pracownik zatrudniony jako kierowca jest wynagradzany stawką miesięczną zasadniczą w wysokości 2050 zł. W marcu br. przepracował odpowiednio:● w niedziele: 17 godzin,● w dni wolne od pracy (soboty): 27 godzin 30 min,● przekroczenie dobowe w pozostałe dni tygodnia wynosiło: 21 godzin 30 min (nie były to godziny nocne),● w porze nocnej: 6 godzin.W naszej firmie jest przyjęty miesięczny okres rozliczeniowy czasu pracy. Niedziele są dla zatrudnionych dniami wolnymi od pracy. Praca w dniach wolnych nie przekroczyła normy dobowej czasu pracy (8 godzin). Jakie wynagrodzenie przysługuje kierowcy za pracę w poszczególnych godzinach nadliczbowych oraz za pracę w nocy?

Dodatek w wysokości 100% przysługuje za nadgodziny przypadające:

  • w nocy,
  • w niedziele i święta, które nie są dla pracownika dniami pracy wynikającymi z jego rozkładu czasu pracy,
  • w dniu wolnym od pracy, który został udzielony w zamian za pracę w niedzielę lub święto przepracowane zgodnie z obowiązującym go rozkładem (art. 1511 § 1 pkt 1 k.p.).

Dodatek w wysokości 100% przysługuje również za pracę nadliczbową z tytułu przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym (art. 1511 § 2 k.p.).

Dodatek 50% przysługuje za każdą godzinę pracy w nadgodzinach przypadających w innych sytuacjach niż wskazane wyżej (art. 1511 § 1 pkt 2 k.p.).

Wynagrodzenie stanowiące podstawę obliczania dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych obejmuje wynagrodzenie pracownika wynikające z jego osobistego zaszeregowania określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania – 60% wynagrodzenia (art. 1511 § 3 k.p.). W przedstawionej sytuacji pracownik przepracował godziny nadliczbowe w zwykłe dni i nie była to praca w nocy. Zatem oprócz normalnego wynagrodzenia przysługuje za nie dodatek w wysokości 50%.

Obliczając dodatki, jakie przysługują pracownikowi za pracę w godzinach nadliczbowych, dodatkowe składniki wynagrodzenia (np. dodatek za wysługę lat) uwzględnia się tylko przy ustalaniu wynagrodzenia za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych. Przy obliczaniu dodatków za nadgodziny uwzględnia się tylko wynagrodzenie zasadnicze.

W przedstawionej sytuacji mamy zatem 44,5 godziny pracy ze 100% dodatkiem do wynagrodzenia (tj. 17 godzin w niedziele + 27,5 godziny w dni wolne od pracy) oraz 21,5 godziny z 50% dodatkiem (przekroczenie dobowe). Za każdą z tych godzin przysługuje także zasadnicze wynagrodzenie. Pracownik zarabia 2050 zł stałej pensji. Czas pracy w marcu 2010 r. wynosił 184 godziny.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista ds. zatrudnienia

Źródło:

INFOR
Personel i Zarządzanie367.20 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Krystian Marczak

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK