| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak obliczyć wynagrodzenie kierowcy za miesiąc, w którym wystąpiły nadgodziny

Jak obliczyć wynagrodzenie kierowcy za miesiąc, w którym wystąpiły nadgodziny

Nasz pracownik zatrudniony jako kierowca jest wynagradzany stawką miesięczną zasadniczą w wysokości 2050 zł. W marcu br. przepracował odpowiednio:● w niedziele: 17 godzin,● w dni wolne od pracy (soboty): 27 godzin 30 min,● przekroczenie dobowe w pozostałe dni tygodnia wynosiło: 21 godzin 30 min (nie były to godziny nocne),● w porze nocnej: 6 godzin.W naszej firmie jest przyjęty miesięczny okres rozliczeniowy czasu pracy. Niedziele są dla zatrudnionych dniami wolnymi od pracy. Praca w dniach wolnych nie przekroczyła normy dobowej czasu pracy (8 godzin). Jakie wynagrodzenie przysługuje kierowcy za pracę w poszczególnych godzinach nadliczbowych oraz za pracę w nocy?

Dodatek w wysokości 100% przysługuje za nadgodziny przypadające:

  • w nocy,
  • w niedziele i święta, które nie są dla pracownika dniami pracy wynikającymi z jego rozkładu czasu pracy,
  • w dniu wolnym od pracy, który został udzielony w zamian za pracę w niedzielę lub święto przepracowane zgodnie z obowiązującym go rozkładem (art. 1511 § 1 pkt 1 k.p.).

Dodatek w wysokości 100% przysługuje również za pracę nadliczbową z tytułu przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym (art. 1511 § 2 k.p.).

Dodatek 50% przysługuje za każdą godzinę pracy w nadgodzinach przypadających w innych sytuacjach niż wskazane wyżej (art. 1511 § 1 pkt 2 k.p.).

Wynagrodzenie stanowiące podstawę obliczania dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych obejmuje wynagrodzenie pracownika wynikające z jego osobistego zaszeregowania określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania – 60% wynagrodzenia (art. 1511 § 3 k.p.). W przedstawionej sytuacji pracownik przepracował godziny nadliczbowe w zwykłe dni i nie była to praca w nocy. Zatem oprócz normalnego wynagrodzenia przysługuje za nie dodatek w wysokości 50%.

Obliczając dodatki, jakie przysługują pracownikowi za pracę w godzinach nadliczbowych, dodatkowe składniki wynagrodzenia (np. dodatek za wysługę lat) uwzględnia się tylko przy ustalaniu wynagrodzenia za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych. Przy obliczaniu dodatków za nadgodziny uwzględnia się tylko wynagrodzenie zasadnicze.

W przedstawionej sytuacji mamy zatem 44,5 godziny pracy ze 100% dodatkiem do wynagrodzenia (tj. 17 godzin w niedziele + 27,5 godziny w dni wolne od pracy) oraz 21,5 godziny z 50% dodatkiem (przekroczenie dobowe). Za każdą z tych godzin przysługuje także zasadnicze wynagrodzenie. Pracownik zarabia 2050 zł stałej pensji. Czas pracy w marcu 2010 r. wynosił 184 godziny.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK