| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak obliczyć wynagrodzenie kierowcy za miesiąc, w którym wystąpiły nadgodziny

Jak obliczyć wynagrodzenie kierowcy za miesiąc, w którym wystąpiły nadgodziny

Nasz pracownik zatrudniony jako kierowca jest wynagradzany stawką miesięczną zasadniczą w wysokości 2050 zł. W marcu br. przepracował odpowiednio:● w niedziele: 17 godzin,● w dni wolne od pracy (soboty): 27 godzin 30 min,● przekroczenie dobowe w pozostałe dni tygodnia wynosiło: 21 godzin 30 min (nie były to godziny nocne),● w porze nocnej: 6 godzin.W naszej firmie jest przyjęty miesięczny okres rozliczeniowy czasu pracy. Niedziele są dla zatrudnionych dniami wolnymi od pracy. Praca w dniach wolnych nie przekroczyła normy dobowej czasu pracy (8 godzin). Jakie wynagrodzenie przysługuje kierowcy za pracę w poszczególnych godzinach nadliczbowych oraz za pracę w nocy?

Niezrekompensowana dniem wolnym praca w sobotę (która jest dla pracowników dniem wolnym od pracy) jest rozliczana w następujący sposób:

  • do 8 godzin pracy w jednym dniu – wynagrodzeniem wraz ze 100% dodatkiem (stanowi bowiem przekroczenie normy średniotygodniowej czasu pracy),
  • powyżej 8 godzin pracy w danym dniu – wynagrodzeniem z 50% dodatkiem (jako przekroczenie normy dobowej czasu pracy).

Niezrekompensowanie pracownikowi przez pracodawcę pracy w godzinach nadliczbowych jest wykroczeniem zagrożonym grzywną w wysokości od 1 tys. zł do 30 tys. zł (art. 281 pkt 5 k.p.).

Podobnie czasem wolnym powinna zostać zrekompensowana praca w niedzielę niebędącą dla pracownika zwykłym dniem pracy. W zamian za pracę w niedzielę pracodawca ma obowiązek zapewnić inny dzień wolny od pracy w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli (art. 15111 § 1 pkt 1 k.p.). Jeżeli pracownik nie ma możliwości wykorzystania w tym terminie dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w niedzielę, powinien wykorzystać dzień wolny od pracy do końca okresu rozliczeniowego. Jeśli nie ma możliwości zrekompensowania każdej godziny pracy w niedzielę dniem wolnym, pracownikowi przysługuje, poza wynagrodzeniem, zwykły dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia.

Państwa pracownik pracował również w godzinach nadliczbowych z tytułu przekroczenia normy dobowej w zwykłym dniu pracy. W takiej sytuacji za pracę w godzinach nadliczbowych przysługuje dodatek w wysokości 100% lub 50% stawki godzinowej wynagrodzenia.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista ds. zatrudnienia

Źródło:

INFOR
Personel i Zarządzanie367.20 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Szeliga

Księgowa - specjalistka w zakładaniu spółek na Cyprze.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK