| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak obliczyć wynagrodzenie kierowcy za miesiąc, w którym wystąpiły nadgodziny

Jak obliczyć wynagrodzenie kierowcy za miesiąc, w którym wystąpiły nadgodziny

Nasz pracownik zatrudniony jako kierowca jest wynagradzany stawką miesięczną zasadniczą w wysokości 2050 zł. W marcu br. przepracował odpowiednio:● w niedziele: 17 godzin,● w dni wolne od pracy (soboty): 27 godzin 30 min,● przekroczenie dobowe w pozostałe dni tygodnia wynosiło: 21 godzin 30 min (nie były to godziny nocne),● w porze nocnej: 6 godzin.W naszej firmie jest przyjęty miesięczny okres rozliczeniowy czasu pracy. Niedziele są dla zatrudnionych dniami wolnymi od pracy. Praca w dniach wolnych nie przekroczyła normy dobowej czasu pracy (8 godzin). Jakie wynagrodzenie przysługuje kierowcy za pracę w poszczególnych godzinach nadliczbowych oraz za pracę w nocy?

Niezrekompensowana dniem wolnym praca w sobotę (która jest dla pracowników dniem wolnym od pracy) jest rozliczana w następujący sposób:

  • do 8 godzin pracy w jednym dniu – wynagrodzeniem wraz ze 100% dodatkiem (stanowi bowiem przekroczenie normy średniotygodniowej czasu pracy),
  • powyżej 8 godzin pracy w danym dniu – wynagrodzeniem z 50% dodatkiem (jako przekroczenie normy dobowej czasu pracy).

Niezrekompensowanie pracownikowi przez pracodawcę pracy w godzinach nadliczbowych jest wykroczeniem zagrożonym grzywną w wysokości od 1 tys. zł do 30 tys. zł (art. 281 pkt 5 k.p.).

Podobnie czasem wolnym powinna zostać zrekompensowana praca w niedzielę niebędącą dla pracownika zwykłym dniem pracy. W zamian za pracę w niedzielę pracodawca ma obowiązek zapewnić inny dzień wolny od pracy w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli (art. 15111 § 1 pkt 1 k.p.). Jeżeli pracownik nie ma możliwości wykorzystania w tym terminie dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w niedzielę, powinien wykorzystać dzień wolny od pracy do końca okresu rozliczeniowego. Jeśli nie ma możliwości zrekompensowania każdej godziny pracy w niedzielę dniem wolnym, pracownikowi przysługuje, poza wynagrodzeniem, zwykły dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia.

Państwa pracownik pracował również w godzinach nadliczbowych z tytułu przekroczenia normy dobowej w zwykłym dniu pracy. W takiej sytuacji za pracę w godzinach nadliczbowych przysługuje dodatek w wysokości 100% lub 50% stawki godzinowej wynagrodzenia.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK