| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy pracownik, który z powodu odmowy przeniesienia do pracy w innej miejscowości straci pracę, ma prawo do odprawy z tytułu zwolnień grupowych

Czy pracownik, który z powodu odmowy przeniesienia do pracy w innej miejscowości straci pracę, ma prawo do odprawy z tytułu zwolnień grupowych

Odmowa przeniesienia do pracy w innej miejscowości przy niezmienionych warunkach płacowych może być uznana za współprzyczynę rozwiązania umowy o pracę wykluczającą zastosowanie przepisów o rozwiązywaniu stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Pracownik w takim przypadku nie otrzyma odprawy (wyrok Sądu Najwyższego z 12 sierpnia 2009 r., II PK 38/09).

Bez znaczenia dla rozstrzygnięcia o zasadności wypowiedzenia zmieniającego pozostaje bowiem, że pracodawca podjął działalność handlową w innym miejscu w tym samym mieście. W gestii pracodawcy, a nie pracownika pozostaje miejsce jego zatrudnienia i określenie warunków zatrudnienia. Można więc stwierdzić, że remont zakładu pracy i potrzeba zapewnienia obsługi klientów w innej miejscowości stanowią uzasadnioną przyczynę wypowiedzenia zmieniającego.

Powódka domagała się także zasądzenia odprawy pieniężnej przewidzianej w ustawie o zwolnieniach grupowych. Zasadniczo rozwiązanie stosunku pracy wskutek wypowiedzenia warunków płacowych, które prowadziłoby do radykalnego obniżenia wynagrodzenia pracownika, może być uznane za dokonane wyłącznie z przyczyn dotyczących pracodawcy i uzasadniać roszczenie o odprawę pieniężną (por. wyrok SN z 20 marca 2009 r., I PK 185/08, M.P.Pr. 2009/7/366).

Jednak należy ocenić, czy proponowane warunki były na tyle niekorzystne, że można było z góry zakładać, iż pracownica ich na pewno nie przyjmie. W niniejszej sprawie warunki wynagradzania nie ulegały zmianie. Niekorzystna zmiana warunków zatrudnienia polegała tylko na czasowym wykonywaniu pracy w miejscowości odległej o 90 kilometrów od miejsca zamieszkania. Nowe warunki nie były więc na tyle niedogodne, że pracownica z pewnością by ich nie przyjęła. Dłuższy czas dojazdu do miejsca pracy jest zmianą na niekorzyść. Jednak przyjęcie tego warunku umożliwiłoby kontynuację zatrudnienia na tych samych warunkach płacowych.

Zmiana warunków nie była zatem rażąco niedogodna dla pracownicy. Odmowa ich przyjęcia stanowiła współprzyczynę rozwiązania umowy o pracę, co pozbawiło skarżącą prawa do odprawy pieniężnej.

Wnioski dla pracodawcy

Odmowa przyjęcia zmienionych, niekorzystnych warunków zatrudnienia, polegających zwłaszcza na przeniesieniu do pracy w innej miejscowości lub do innego zakładu pracy, nie zawsze oznacza rozwiązanie umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracownika. Dzieje się tak, gdy pracownikowi proponuje się inne stanowisko (także niższe) w zakładzie znajdującym się w innej miejscowości – ale gdy pracownik zachowuje dotychczasowe wynagrodzenie (nie jest obniżane albo pracodawca nie rezygnuje z wypłaty pewnych składników płacowych). W przypadku gdy zmiany są konieczne ze względu na sytuację pracodawcy (np. remont, przebudowę zakładu pracy lub awarię czy zniszczenie zakładu w wyniku katastrofy, pożaru itp.), odmowa przyjęcia nowych warunków jest traktowana jako przyczyna leżąca po stronie pracownika. W efekcie pracownik traci prawo do odprawy pieniężnej z tytułu zwolnienia z pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK