| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy można wypłacić wyższą odprawę z tytułu zwolnień grupowych niż maksymalna kwota ustawowa

Czy można wypłacić wyższą odprawę z tytułu zwolnień grupowych niż maksymalna kwota ustawowa

Porozumienie między pracodawcą a związkami zawodowymi dotyczące zwolnień grupowych może przewidywać wypłacanie odpraw, których wartość przekracza dla jednego pracownika 15-krotność minimalnego wynagrodzenia za pracę (wyrok Sądu Najwyższego z 24 lipca 2009 r., I PK 41/09).

W 2007 r., na podstawie art. 3 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm., dalej ustawa o zwolnieniach grupowych) syndyk masy upadłości spółki oraz działający w upadłej spółce związek zawodowy zawarli porozumienie w sprawie zwolnień grupowych. Na podstawie tego porozumienia zwalniani pracownicy mieli otrzymać odprawę pieniężną w kwotach ustalonych zgodnie z art. 8 tej ustawy. Kilku zatrudnionym odprawy zostały wyliczone i wypłacone wprawdzie zgodnie z odpowiednimi postanowieniami porozumienia i ustawy, ale w kwocie przekraczającej 15-krotność minimalnego wynagrodzenia za pracę. Kwota ta stanowi maksymalną wartość wypłaconej przez danego pracodawcę odprawy z tytułu zwolnień grupowych.

W zawartym między syndykiem a związkami zawodowymi porozumieniu nie wspomniano o zastosowaniu powyższego ograniczenia. Syndyk, powołując się na przepisy ustawy o zwolnieniach grupowych, zażądał zwrotu nadpłaconych odpraw. Powództwo zostało przez sąd I instancji oddalone. Syndyk złożył więc apelację, którą sąd również oddalił. Od tego wyroku syndyk złożył ostatecznie skargę kasacyjną.

Orzeczenie Sądu Najwyższego

Skarga kasacyjna powoda – syndyka została oddalona. W uzasadnieniu Sąd Najwyższy wskazał, że przepis art. 8 ust. 4 ustawy o zwolnieniach grupowych ogranicza wysokość odpraw przysługujących na podstawie ustawy. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby w zakładzie pracy wprowadzono, w drodze zawartych porozumień zbiorowych bądź w umowach o pracę, odprawy w wysokości przekraczającej wymienioną granicę.

Postanowienia dotyczące odpraw dla zwalnianych pracowników upadłej spółki znalazły się w porozumieniu zawartym na podstawie art. 3 ustawy o zwolnieniach grupowych, które zalicza się do wyżej wymienionych porozumień zbiorowych opartych na ustawie.

Wykładnia przepisów porozumienia między syndykiem spółki a związkami zawodowymi prowadzi do wniosku, że strony przyjęły w nim możliwość uzyskania przez pracowników odpraw w wysokości wyższej od przewidzianej w art. 8 ust. 1 ustawy o grupowych zwolnieniach. Prawo pracowników do odpraw w dniu podpisywania porozumienia było bezsporne.

Wnioski

Porozumienie ze związkami zawodowymi dotyczące organizacji zwolnień grupowych jest porozumieniem normatywnym i stanowi źródło prawa pracy. Wobec tego przepisy porozumienia – jako normy zakładowe – mogą ustalać świadczenia dla pracowników w sposób korzystniejszy niż przewiduje to ustawa. Dotyczy to także wysokości odpraw przysługujących pracownikom z tytułu zwolnień grupowych. W takiej sytuacji pracodawca będzie zmuszony do wypłaty odpraw w kwotach wyższych, nawet przewyższających maksima ustawowe, albo ustalonych na korzystniejszych warunkach niż przewiduje ustawa.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Wójcik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK