| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy wartość prezentu ślubnego oraz kwiatów należy doliczyć do przychodu pracownika i odprowadzić od nich zaliczkę na podatek i składki na ubezpieczenia

Czy wartość prezentu ślubnego oraz kwiatów należy doliczyć do przychodu pracownika i odprowadzić od nich zaliczkę na podatek i składki na ubezpieczenia

Firma z okazji ślubu pracownika kupiła dla niego upominek o wartości 250 zł oraz kwiaty za 20 zł. Czy wartość upominku oraz kwiatów należy doliczyć do przychodu pracownika i odprowadzić od niej zaliczkę na podatek i składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne? Jeśli tak, to jak należy rozliczyć w grudniowej liście płac wynagrodzenie pracownika, którego miesięczne wynagrodzenie wynosi 3000 zł oraz dodatek funkcyjny – 350 zł?

Do przychodu, od którego należy odprowadzić zaliczkę na podatek oraz składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, należy doliczyć tylko wartość upominku w wysokości 250 zł. Natomiast wartości kwiatów nie należy doliczać do przychodu pracownika, gdyż kwiaty nie stanowią trwałego (nie są trwałe) przysporzenia majątkowego.

UZASADNIENIE

 Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych (art. 12 ustawy o pdof). Z przytoczonej definicji wynika, że katalog świadczeń zaliczanych do przychodu pracownika ze stosunku pracy jest bardzo szeroki i stanowi tylko przykładowe wyliczenie świadczeń.

W sytuacji opisanej w pytaniu wręczenie pracownikowi upominku z okazji zawarcia związku małżeńskiego miało miejsce w trakcie trwania stosunku pracy, co powoduje, że po stronie pracownika powstaje przychód ze stosunku pracy. Przychód ten nie jest zwolniony z opodatkowania, gdyż wśród katalogu zwolnień podatkowych nie znajdują się przyznawane pracownikom świadczenia z tytułu zawarcia związku małżeńskiego. Dlatego wartość upominku powinni Państwo doliczyć do przychodu pracownika, od którego należy odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy.

Od wartości upominku powinni Państwo odprowadzić również składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, gdyż takie świadczenia również nie są zwolnione z oskładkowania. Wyłączeniu z oskładkowania podlegają jedynie te przychody, które zostały wyszczególnione w § 2 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Kolejną sprawą, którą należy rozważyć w opisanej sytuacji, jest przekazanie pracownikowi kwiatów. Kwestia ta była różnie interpretowana przez urzędy skarbowe. Możemy spotkać stanowiska niektórych urzędów skarbowych nakazujące traktowanie wręczania pracownikowi kwiatów na równi z przekazywaniem mu upominku i doliczenie ich wartość do przychodu pracownika. Jednak coraz częściej spotkamy się ze stanowiskiem urzędów skarbowych, które stwierdza, że przekazane pracownikowi kwiaty nie stanowią jego przychodu, gdyż nie stanowią trwałego przysporzenia majątkowego, nie są trwałe. Przykładem takiego stanowiska może być interpretacja wydana przez Świętokrzyski Urząd Skarbowy 3 grudnia 2004 r. (sygn. RO/436/ 232/2004), w której czytamy: (...) otrzymanie prezentu okolicznościowego, jakim jest bukiet kwiatów, nie może rodzić powstania obowiązku podatkowego u obdarowanego. Tego rodzaju czynność nie ma charakteru przekazania towarów o konkretnej wartości użytkowej. (...)Wręczenie kwiatów ma wymiar jedynie symboliczny i nie można uznać, iż obdarowany z tego tytułu osiągnął jakiś wymierny przychód.

reklama

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Bernatowicz, Komorniczak, Mazur Radcy Prawni i Doradcy Podatkowi

spółka partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »