| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak należy obliczyć wynagrodzenie za zwolnienie z obowiązku pracy

Jak należy obliczyć wynagrodzenie za zwolnienie z obowiązku pracy

Chcemy zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy w czasie wypowiedzenia i zastanawiamy się, jak wyliczyć jego pensję – czy powinniśmy płacić jak za urlop, czy jak za przestój. Jak zapłacić pracownikowi za ten czas, jeśli jego wynagrodzenie składa się z wynagrodzenia zasadniczego, comiesięcznej 10% premii regulaminowej, dodatku za wysługę lat, dodatku motywacyjnego oraz premii uznaniowych wypłacanych co miesiąc, ale w różnej wysokości?

Oznacza to, że za okres zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy pracownik dotychczas wynagradzany stałą pensją zasadniczą, dodatkiem funkcyjnym, dodatkiem motywacyjnym, dodatkiem za wysługę lat oraz otrzymujący comiesięczne premie uznaniowe, otrzyma jedynie wynagrodzenie zasadnicze oraz dodatek funkcyjny (uchwała Sądu Najwyższego z 30 grudnia 1986 r., III PZP 42/86, OSNC 1987/8/106 oraz wyrok Sądu Najwyższego z 25 kwietnia 1985 r., I PRN 28/85, OSNC 1986/1/19). Sąd Najwyższy uznał, że w pojęciu „wynagrodzenia wynikającego z osobistego zaszeregowania” mieszczą się jedynie te składniki wynagrodzenia, które są stałe i bezpośrednio związane z wykonywaną przez pracownika funkcją lub zajmowanym przez niego stanowiskiem, a ponadto nie są uzależnione od spełnienia dodatkowych przesłanek, np. odpowiedniego okresu pracy. Dlatego pozostałe składniki wynagrodzenia tego pracownika, czyli dodatek za wysługę lat, dodatek motywacyjny oraz comiesięczna premia nie zostaną uwzględnione. Składniki te są bowiem składnikami uzależnionymi od spełnienia przez pracownika dodatkowych przesłanek w postaci określonego stażu pracy lub określonych wyników w pracy. Dlatego nie powinny być ujmowane przy ustalaniu wynagrodzenia za przestój.

PRZYKŁAD

W grudniu 2009 r. pracownik otrzymał 3-miesięczne wypowiedzenie, które upłynie 31 marca 2010 r. W oświadczeniu o wypowiedzeniu umowy pracodawca zwolnił pracownika z obowiązku świadczenia pracy od 1 stycznia 2010 r. do końca okresu wypowiedzenia. Pracownik ten otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 2500 zł, 10% dodatek za wysługę lat oraz comiesięczne premie uznaniowe. Ponieważ obowiązujący w zakładzie pracy regulamin wynagradzania nie zawiera żadnych postanowień dotyczących sposobu ustalania wynagrodzenia za okres zwolnienia z obowiązku pracy, a pracodawca nie zawarł z pracownikiem żadnej umowy w tym zakresie, pracownikowi przysługuje wynagrodzenie jak za przestój. W okresie od 1 stycznia do 31 marca 2010 r. pracownik będzie więc otrzymywał co miesiąc jedynie wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 2500 zł. Pozostałe składniki wynagrodzenia nie będą mu w tym okresie przysługiwały.

Pod koniec grudnia pracownik zawnioskował o ustalenie sposobu obliczania przysługującego mu od 1 stycznia 2010 r. wynagrodzenia i po negocjacjach zawarł z pracodawcą porozumienie, w którym uzgodnili, że zamiast wynagrodzenia przestojowego pracownik będzie otrzymywał wynagrodzenie liczone jak ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. W takim przypadku pracownikowi będzie przysługiwało w okresie od 1 stycznia do 31 marca 2010 r. wynagrodzenie w wysokości 3050 zł, obliczone w następujący sposób:

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK