| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak ustalić, czy pracownik przekroczył próg podatkowy, jeśli poza umową o pracę jest u swojego pracodawcy zatrudniony na podstawie umowy zlecenia

Jak ustalić, czy pracownik przekroczył próg podatkowy, jeśli poza umową o pracę jest u swojego pracodawcy zatrudniony na podstawie umowy zlecenia

Zatrudniamy pracownika, z którym mamy podpisaną także umowę zlecenia. Jego zarobki są wysokie. Czy dochód z umowy o pracę należy sumować z dochodem ze zlecenia w celu sprawdzenia, czy został przekroczony próg podatkowy?

Tak więc sposoby ustalania zaliczek od umów zleceń i od dochodów z pracy różnią się od siebie, dlatego muszą być rozliczane oddzielnie. Mimo to, płatnik zatrudniający pracownika – zleceniobiorcę wykazuje pobrane zaliczki z obu źródeł w jednej rocznej deklaracji PIT-4R i wpłaca je w tym samym obowiązującym terminie, tj. do 20. dnia miesiąca następującego po ich pobraniu.

Zaliczkę z tytułu zlecenia w wysokości 18% należy potrącać bez względu na wysokość dochodów ze stosunku pracy. Oznacza to, że jeżeli od początku roku dochód z zatrudnienia na etacie przekroczył pierwszy próg i pracodawca odprowadził zaliczkę według stawki 32%, to od należności wypłaconej w tym czasie z realizacji umowy cywilnej i tak pobiera zaliczkę w wysokości 18%.

W trakcie roku płatnik odprowadza zaliczki z tytułu zlecenia w wysokości 18%. Jeśli jednak podatnik osiąga wysokie dochody i przewiduje, że po zakończeniu roku podatkowego będzie musiał dopłacić podatek, może skorzystać z rozwiązania, jakie przewiduje ustawa podatkowa. Mianowicie, podatnik może złożyć płatnikowi pisemny wniosek, aby ten już w trakcie roku naliczał i pobierał większe zaliczki. Jednak podatnik nie może dowolnie, według własnego uznania wybrać stawki. Przepisy wskazują bowiem, aby zamiast zaliczki 18% stosować kolejną z tabeli skali podatkowej, a więc 32%. Takie wyjście może okazać się dla podatnika korzystniejsze, co pozwoli mu uniknąć wysokiej dopłaty podatku wynikającej z rocznego rozliczenia, gdyż fiskus otrzymuje więcej już w chwili uzyskania należności.

Co prawda, w ciągu roku podatkowego przychodów z obu źródeł nie łączy się, ale po jego zakończeniu w zeznaniu rocznym bądź rocznym rozliczeniu dokonywanym przez pracodawcę podlegają one zsumowaniu. W rozliczeniu są więc wykazywane wszystkie zarobki podatnika, opodatkowane na zasadach ogólnych, a podatek jest płacony w zależności od wysokości jego dochodów według odpowiedniej stawki ze skali podatkowej.

Wyższe zaliczki może pobierać nie tylko płatnik – zleceniodawca od dochodów z działalności wykonywanej osobiście, ale także pracodawca – od dochodów ze stosunku pracy.

Podstawa prawna

  • art. 10 ust. 1 pkt 1, pkt 2, art. 13 pkt 8, art. 32, art. 41, art. 41a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.).
reklama

Autor:

specjalista w zakresie kadr i płac

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Michał Kołodziejczyk

Adwokat, ekspert w zakresie sądowego postępowania cywilnego i karnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »