| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy pracownik, który nie otrzymał minimum wynagrodzenia zasadniczego przysługującego pracownikom samorządowym, ma prawo do wyrównania

Czy pracownik, który nie otrzymał minimum wynagrodzenia zasadniczego przysługującego pracownikom samorządowym, ma prawo do wyrównania

W naszym zakładzie obowiązuje regulamin wynagradzania utworzony na podstawie ustawy o wynagradzaniu pracowników samorządowych. Jednak pracodawca nie dostosował przepisów regulaminu do rozporządzenia z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. W okresie od 1 kwietnia 2009 r. do 25 października 2009 r. przepisy regulaminu wynagradzania były sprzeczne z przepisami tego rozporządzenia. Niektórzy pracownicy nie otrzymywali w tym czasie minimum wynagrodzenia zasadniczego i dodatków określonych w tym rozporządzeniu. Czy w tej sytuacji pracodawca ma obowiązek wypłaty wynagrodzeń z wyrównaniami i za jaki okres?

PROBLEM

RADA

Pracownicy mają prawo do wyrównania wynagrodzeń do najniższych kwot przyporządkowanych do zajmowanych przez nich stanowisk określonych w rozporządzeniu w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Wyrównanie dotyczy okresu od 1 kwietnia do 25 października br., czyli do dnia, w którym zmianie uległ regulamin wynagradzania.

UZASADNIENIE

Obecnie to pracodawca samorządowy tworzy system wynagradzania w jednostce, gdyż przepisy powszechne (ustawa i rozporządzenie płacowe) nie zawierają w tym zakresie wyczerpującego katalogu świadczeń. Jednostki samorządowe miały 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy o pracownikach samorządowych na dostosowanie swoich statutów oraz regulaminów do zmian wynikających z tej ustawy. Powinny to zrobić do 2 lipca 2009 r.

Przepisy rozporządzenia dotyczącego wynagradzania w samorządzie regulują minimalny poziom wynagrodzenia zasadniczego na poszczególnych stanowiskach dla pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie umów o pracę. Rozporządzenie to weszło w życie 1 kwietnia br.

Postanowienia regulaminu wynagradzania nie mogą być mniej korzystne dla pracowników niż przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych. W miejsce takich zapisów powinniśmy odpowiednio stosować korzystniejsze postanowienia wynikające z ustaw i rozporządzeń.

W Państwa jednostce od dnia wejścia w życie rozporządzenia płacowego do 25 października br. niektórzy pracownicy otrzymywali wynagrodzenie niższe niż wynikające z przepisów tego rozporządzenia. Ich warunki zatrudnienia były zatem mniej korzystne niż te, które wprowadził prawodawca.

Ponadto należy rozważyć zapis w ustawie o pracownikach samorządowych, zgodnie z którym jednostki w ciągu 6 miesięcy miały dostosować swoje regulaminy do wprowadzonych w niej zmian. Zapis ten dotyczy nie tyle wysokości stawek wynagrodzenia (których nie reguluje ustawa), ile – w zakresie wynagradzania – wprowadzonych przez nią nowych reguł. Minimalne wysokości wynagrodzenia obowiązują od 1 kwietnia 2009 r.

Wcześniejsze przepisy wykonawcze obowiązywały do dnia wejścia w życie obecnie obowiązującego rozporządzenia regulującego kwestie płac w samorządzie. Można zakładać, że wynagrodzenia pracowników w Państwa zakładzie były zgodne z wcześniejszymi tabelami wynagradzania. Zatem nowe wysokości najniższego uposażenia zasadniczego obowiązują od 1 kwietnia br. Od tego dnia pracownikowi przysługuje wyrównanie wynagrodzenia do kwot wynikających z przepisów powszechnych.

● art. 36, art. 39, art. 58, art. 59 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (DzU nr 223, poz. 1458),

● art. 9 Kodeksu pracy,

● rozporządzenie z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (DzU nr 50, poz. 398).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Jeznach

Przedsiębiorca z wieloletnim doświadczeniem na rynkach międzynarodowych. Inżynier mechanik, doktor ekonomii. W 1981 roku wyjechał z Polski. Przez długie lata mieszkał w Hamburgu i w Moskwie. Po około 10 latach pracy na odpowiedzialnych stanowiskach dla międzynarodowych korporacji (np. dyrektor przedstawicielstwa BMW w Moskwie), od ponad 25 lat prowadzi własne przedsiębiorstwa, kilku firm handlowych (w Niemczech, w Polsce i Rosji), a także firmę konsultacyjną z siedzibą w Moskwie. Po rosyjskim kryzysie walutowym 1998 musiał zamknąć większość swoich firm, ale obecnie jego przedsiębiorstwo znowu kwitnie. W ostatnich latach styl zarządzania firmą znacznie się zmienił. Zrezygnowano ze struktury hierarchicznej, współpraca opiera się na zaufaniu, wykorzystuje potencjał wszystkich pracowników. Po ponad 30 latach życia poza krajem mieszka obecnie w Warszawie. Swój czas zawodowy dzieli między pracę jako prezes spółki handlowej GERSO GmbH (Niemcy), która w ubiegłym roku świętowała swój 25-letni jubileusz, a pracę jako coach, mentor i inspirator. Jest autorem dwóch książek „Sztuka życia“ oraz „Szef, który ma czas“.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK