| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy wynagrodzenie za pierwszy miesiąc pracy wliczyć do podstawy wymiaru, jeżeli umowa została podpisana w pierwszym dniu roboczym

Czy wynagrodzenie za pierwszy miesiąc pracy wliczyć do podstawy wymiaru, jeżeli umowa została podpisana w pierwszym dniu roboczym

Pracownik, który jest u nas zatrudniony od 3 listopada 2008 r. (taka data widnieje w umowie o pracę, ponieważ 1 i 2 listopada 2008 r. były w firmie dniami wolnymi od pracy), zachorował 28 października 2009 r. Pracownik przepracował cały listopad 2008 r. i wynagrodzenie otrzymał za cały miesiąc. Czy do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego w październiku 2009 r. wliczyć wynagrodzenie za listopad 2008 r.?

Do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracownika powinni Państwo wliczyć wynagrodzenie za listopad 2008 r. Pracownik wykonywał pracę przez wszystkie obowiązujące go dni pracy w listopadzie, dlatego powinni Państwo przyjąć, że jest to jego pierwszy pełny miesiąc kalendarzowy pracy.

UZASADNIENIE

Jeżeli nie można ustalić podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego z 12 miesięcy kalendarzowych pracy, ponieważ pracownik był zatrudniony krócej, to podstawę wymiaru pracodawca/ZUS wylicza z wynagrodzenia za pełne miesiące kalendarzowe pracy (art. 36 ust. 2 ustawy zasiłkowej).

PRZYKŁAD

Pracownik został zatrudniony od 5 października 2009 r. Zachorował 5 listopada 2009 r. Wprawdzie październik jest pierwszym miesiącem pracy pracownika, ale jest to niepełny miesiąc zatrudnienia. Dniami roboczymi w tym miesiącu były również 1 i 2 października, jednak w tych dniach pracownik nie był jeszcze zatrudniony. Za październik otrzymał wynagrodzenie pomniejszone o dwa dni, w których nie wykonywał pracy. W tej sytuacji podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracodawca ustali z wynagrodzenia za pierwszy pełny miesiąc zatrudnienia, czyli za listopad 2009 r. po wcześniejszym uzupełnieniu.

Okoliczność, że pracownik został zatrudniony w trakcie miesiąca, powoduje wyłączenie wynagrodzenia za ten miesiąc z podstawy wymiaru świadczenia. Nie ma znaczenia, czy uwzględnienie wynagrodzenia za ten miesiąc podwyższyłoby czy obniżyłoby wysokość świadczenia przysługującego pracownikowi.

WAŻNE!

W podstawie wymiaru płatnik świadczenia uwzględnia wynagrodzenie za pełne kalendarzowe miesiące pracy.

Wyjątkowo jest traktowana sytuacja, kiedy umowa o pracę została podpisana w trakcie miesiąca, ale pracownik wykonywał pracę przez wszystkie dni robocze. W tym przypadku płatnik świadczenia powinien uwzględnić w podstawie wymiaru również wynagrodzenie za pierwszy miesiąc pracy.

WAŻNE!

Za pełny miesiąc pracy uważa się zatrudnienie od pierwszego dnia roboczego w danym miesiącu.

PRZYKŁAD

Pracownik jest zatrudniony od 4 maja 2009 r. W listopadzie 2009 r. otrzymał zwolnienie lekarskie w związku z chorobą 12-letniego dziecka. Do podstawy wymiaru zasiłku opiekuńczego pracodawca wliczy wynagrodzenie za okres od maja do października 2009 r. W maju 2009 r. pierwszym dniem pracy w firmie był 4 maja (poniedziałek). Pracownik rozpoczął pracę w pierwszym dniu roboczym w tym miesiącu, dlatego pracodawca prawidłowo uznał, że pracownik wykonywał pracę przez cały miesiąc.

Podstawa prawna

  • art. 36 ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »