| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy postanowienie o wypłacie wynagrodzeń na konta bankowe pracowników można przenieść z układu zbiorowego pracy do regulaminu wynagradzania

Czy postanowienie o wypłacie wynagrodzeń na konta bankowe pracowników można przenieść z układu zbiorowego pracy do regulaminu wynagradzania

Wypowiedzieliśmy zakładowy układ zbiorowy pracy i negocjujemy ze związkami zawodowymi regulamin wynagradzania. Część postanowień z układu chcemy przenieść do regulaminu. Na podstawie układu zbiorowego wszystkim pracownikom, bez ich zgody, wypłacaliśmy wynagrodzenia na ich konta bankowe. Czy postanowienie w tej sprawie możemy przenieść z układu zbiorowego do regulaminu wynagradzania w porozumieniu ze związkami zawodowymi?

Nie mogą Państwo przenieść z układu zbiorowego pracy do regulaminu wynagradzania zapisu o wypłacie wynagrodzenia na konto bankowe pracownika bez jego pisemnej zgody. Jakiekolwiek porozumienie ze związkami zawodowymi w tej kwestii będzie niezgodne z prawem. Obowiązek wypłacenia wynagrodzenia może być spełniony w inny sposób niż do rąk pracownika, jeżeli tak stanowi wyłącznie układ zbiorowy pracy, a nie regulamin wynagradzania.

UZASADNIENIE

Regulamin wynagradzania określa warunki wynagradzania oraz przyznawania innych świadczeń związanych z pracą. Jednak nie jest on właściwym wewnątrzzakładowym aktem prawnym, do którego można wprowadzić zapis upoważniający Państwa do wypłacania wynagrodzeń pracownikom przez przelewy bankowe. Jedynie postanowienia zakładowego lub ponadzakładowego układu zbiorowego pracy mogą upoważniać Państwa do wpłaty wynagrodzeń na konta bankowe pracowników bez ich zgody. Ponieważ można przelać wynagrodzenie na wskazane przez pracownika konto za jego wcześniejszą pisemną zgodą, powinni Państwo zaproponować takie rozwiązanie każdemu z pracowników i w tym celu uzyskać od nich pisemną zgodę.

Pisemną zgodę pracownika na wypłatę wynagrodzenia na rachunek bankowy przechowuje się w aktach osobowych pracownika. Ustna zgoda pracownika na dokonywanie przelewów jest nieważna.

Pracownik ma prawo wybrać bank, w którym będzie miał konto, ale później może zmienić swoją dyspozycję w tym zakresie. Koszty przelewów wynagrodzeń ponosi zakład pracy.

Należy pamiętać o obowiązku przekazania wpłat na konta pracowników z odpowiednim wyprzedzeniem, tak aby w dniu wypłaty pracownik mógł pobrać pieniądze. Pracownik zawsze może wycofać swoją zgodę na wypłatę wynagrodzenia przelewem bankowym. Może to uczynić w formie pisemnej albo ustnej.

PRZYKŁAD

Pracownik poinformował kierownika działu płac, że likwiduje swoje konto w banku i chce, aby jego pensja od przyszłego miesiąca była wypłacana w kasie firmy. Ze względu na to, że pracownik nie złożył pisemnego oświadczenia, kierownik uznał, że nadal będzie mógł dokonywać przelewów na konto tego pracownika. Stanowisko kierownika jest niezgodne z przepisami prawa pracy.

Podstawa prawna:

  • art. 9 § 3, art. 86 § 3 Kodeksu pracy.

Orzecznictwo uzupełniające:

  • Wymaganie pisemnej zgody pracownika na bezgotówkową formę wypłaty wynagrodzenia za pracę ma ściśle bezwzględnie obowiązujący charakter, a postanowienie regulaminu pracy dopuszczające ustną zgodę jest nieważne. (Wyrok Sądu Najwyższego z 24 września 2003 r., I PK 324/02, OSNP 2004/18/313)
reklama

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


PIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Adam Wiśniewski

Ekonomista, ekspert w dziedzinie finansów, inwestycji i bankowości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK