| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak obliczyć wynagrodzenie pracownika, gdy stosunek pracy wygasł po śmierci pracodawcy

Jak obliczyć wynagrodzenie pracownika, gdy stosunek pracy wygasł po śmierci pracodawcy

Pracownik otrzymuje stałe wynagrodzenie miesięczne w wysokości 1300 zł brutto. 9 września 2009 r. zmarł jego pracodawca. Jak w takim przypadku prawidłowo wyliczyć pracownikowi wynagrodzenie za wrzesień?

 Pracownikowi za wrzesień 2009 r. należy się wynagrodzenie netto w wysokości 356,55 zł (szczegóły obliczenia w uzasadnieniu). Oprócz tego wynagrodzenia pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia (umowa na czas nieokreślony, próbny, na zastępstwo) lub w wysokości 2-tygodniowego wynagrodzenia (umowa na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy).

UZASADNIENIE

 Z dniem śmierci pracodawcy następuje wygaśnięcie umów o pracę zatrudnionych przez niego pracowników (art. 632 § 1 Kodeksu pracy). Ma to miejsce w sytuacji, gdy nikt nie przejmie prowadzonego przez zmarłego pracodawcę zakładu pracy.

Jeżeli dochodzi do wygaśnięcia stosunku pracy, którego przyczyną jest zgon pracodawcy, pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, w przypadku gdy umowa była zawarta na czas nieokreślony, próbny lub na zastępstwo. W przypadku zawarcia umowy o pracę na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy – odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za okres dwóch tygodni. Pracownikowi, którego pracodawca zmarł, przysługuje także wynagrodzenie za wykonaną w danym okresie pracę.

W sytuacji gdy pracownik jest wynagradzany stałą stawką miesięczną, obliczenie wynagrodzenia brutto za przepracowaną część miesiąca, w trakcie którego doszło do wygaśnięcia stosunku pracy, będzie polegać na:

  • podzieleniu stałej miesięcznej stawki przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu,
  • pomnożeniu otrzymanego wyniku przez liczbę godzin, których pracownik nie przepracował z powodu wygaśnięcia stosunku pracy (chodzi tu o liczbę godzin roboczych w okresie od dnia następującego po dniu wygaśnięcia umowy o pracę do końca danego miesiąca),
  • odjęciu kwoty obliczonej w zaprezentowany wyżej sposób od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc (§ 12 rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy...).

Ten sposób wyliczenia stosuje się w przypadku obliczania wynagrodzenia pracownika, określonego stawką miesięczną w stałej wysokości, zarówno wtedy, gdy podjęcie pracy bądź rozwiązanie stosunku pracy następuje w trakcie miesiąca, jak i wtedy, gdy pracownik w danym miesiącu był nieobecny w pracy z innych przyczyn niż niezdolność do pracy spowodowana chorobą i za czas tej nieobecności nie zachował prawa do wynagrodzenia (np. urlop bezpłatny).

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Alchemia-Inwestowania

doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »