| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak obliczyć wynagrodzenie pracownika, gdy stosunek pracy wygasł po śmierci pracodawcy

Jak obliczyć wynagrodzenie pracownika, gdy stosunek pracy wygasł po śmierci pracodawcy

Pracownik otrzymuje stałe wynagrodzenie miesięczne w wysokości 1300 zł brutto. 9 września 2009 r. zmarł jego pracodawca. Jak w takim przypadku prawidłowo wyliczyć pracownikowi wynagrodzenie za wrzesień?

 Pracownikowi za wrzesień 2009 r. należy się wynagrodzenie netto w wysokości 356,55 zł (szczegóły obliczenia w uzasadnieniu). Oprócz tego wynagrodzenia pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia (umowa na czas nieokreślony, próbny, na zastępstwo) lub w wysokości 2-tygodniowego wynagrodzenia (umowa na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy).

UZASADNIENIE

 Z dniem śmierci pracodawcy następuje wygaśnięcie umów o pracę zatrudnionych przez niego pracowników (art. 632 § 1 Kodeksu pracy). Ma to miejsce w sytuacji, gdy nikt nie przejmie prowadzonego przez zmarłego pracodawcę zakładu pracy.

Jeżeli dochodzi do wygaśnięcia stosunku pracy, którego przyczyną jest zgon pracodawcy, pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, w przypadku gdy umowa była zawarta na czas nieokreślony, próbny lub na zastępstwo. W przypadku zawarcia umowy o pracę na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy – odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za okres dwóch tygodni. Pracownikowi, którego pracodawca zmarł, przysługuje także wynagrodzenie za wykonaną w danym okresie pracę.

W sytuacji gdy pracownik jest wynagradzany stałą stawką miesięczną, obliczenie wynagrodzenia brutto za przepracowaną część miesiąca, w trakcie którego doszło do wygaśnięcia stosunku pracy, będzie polegać na:

  • podzieleniu stałej miesięcznej stawki przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu,
  • pomnożeniu otrzymanego wyniku przez liczbę godzin, których pracownik nie przepracował z powodu wygaśnięcia stosunku pracy (chodzi tu o liczbę godzin roboczych w okresie od dnia następującego po dniu wygaśnięcia umowy o pracę do końca danego miesiąca),
  • odjęciu kwoty obliczonej w zaprezentowany wyżej sposób od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc (§ 12 rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy...).

Ten sposób wyliczenia stosuje się w przypadku obliczania wynagrodzenia pracownika, określonego stawką miesięczną w stałej wysokości, zarówno wtedy, gdy podjęcie pracy bądź rozwiązanie stosunku pracy następuje w trakcie miesiąca, jak i wtedy, gdy pracownik w danym miesiącu był nieobecny w pracy z innych przyczyn niż niezdolność do pracy spowodowana chorobą i za czas tej nieobecności nie zachował prawa do wynagrodzenia (np. urlop bezpłatny).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK