| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak wyliczyć podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracownicy, która dostała podwyżkę w miesiącu zachorowania

Jak wyliczyć podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracownicy, która dostała podwyżkę w miesiącu zachorowania

Zatrudniamy pracownicę, która w 2008 r. urodziła dziecko i do końca grudnia była na urlopie macierzyńskim i urlopie wypoczynkowym. Od 1 stycznia do 31 sierpnia 2009 r. była na urlopie wychowawczym. W ciągu ostatnich 12 miesięcy otrzymała wynagrodzenie tylko za wrzesień 2009 r., a teraz otrzyma za 2 dni października 2009 r. Do pracy wróciła 1 września 2009 r., przepracowała cały wrzesień, a od 5 października przyniosła zwolnienie lekarskie (z kodem „B”). Jak tej pracownicy wyliczyć podstawę wymiaru wynagrodzenia i zasiłku? Pracownica od 1 października otrzymała dużą podwyżkę wynagrodzenia. Do 30 września wynagrodzenie wynosiło 2500 zł, a od października 3500 zł. Czy za 3 i 4 października pracownicy przysługuje wynagrodzenie za pracę, mimo że była to sobota i niedziela?

Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego, a następnie zasiłku chorobowego powinni Państwo ustalić z wynagrodzenia, które przysługiwało pracownicy do 30 września 2009 r. Za sobotę i niedzielę pracownica nie ma prawa do wynagrodzenia, ponieważ nie są to dni, kiedy wykonywała pracę.

UZASADNIENIE

Podstawą wymiaru wynagrodzenia chorobowego dla zatrudnionej u Państwa pracownicy jest kwota wynagrodzenia, która przysługuje jej za wrzesień 2009 r., po pomniejszeniu o składki na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez pracownicę (łącznie 13,71%).

Natomiast z jakiego okresu zostanie wyliczona podstawa wymiaru, zależy od miesiąca, w którym powstała niezdolność do pracy oraz od stażu pracy i przerwy w ubezpieczeniu chorobowym, np. z powodu urlopu wychowawczego.

Wysokość wynagrodzenia chorobowego dla pracownicy powinni Państwo wyliczyć z przysługującego jej wynagrodzenia za wrzesień 2009 r.

Pracownica przepracowała cały wrzesień i z tego powodu otrzymała pełne wynagrodzenie za pracę. Ponadto wrzesień jest jedynym miesiącem w okresie ostatnich 12 miesięcy przed miesiącem zachorowania, kiedy pracownica wykonywała pracę.

Przy wyliczaniu wysokości podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego nie ma znaczenia podwyżka wynagrodzenia pracownicy, którą otrzymała od 1 października 2009 r., czyli w miesiącu choroby. Podstawę wymiaru powinni Państwo wyliczyć od kwoty 2500 zł brutto, a nie od 3500 zł brutto.

Podstawa wynagrodzenia chorobowego i zasiłku dla pracownicy:

2500 zł – [(2500 zł x 9,76%) + (2500 zł x 1,5%) + (2500 zł x 2,45%)] = 2500 zł – (244 zł + 37,50 zł + 61,25 zł) = 2157,25 zł.

Na zwolnieniu lekarskim, które dostarczyła pracownica, jest kod „B” wskazujący na niezdolność do pracy w okresie ciąży. To oznacza, że przysługują jej świadczenia wyliczane od 100% podstawy wymiaru:

2157,25 zł : 30 dni = 71,91 zł.

Za jeden dzień zwolnienia lekarskiego z kodem „B” pracownicy przysługuje wynagrodzenie chorobowe/zasiłek w wysokości 71,91 zł brutto. Wyliczając wynagrodzenie chorobowe pracownicy powinni Państwo od jego łącznej kwoty naliczyć składkę na ubezpieczenie zdrowotne i zaliczkę na podatek. Natomiast od łącznej kwoty zasiłku chorobowego powinni Państwo naliczyć zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Podwyżka wynagrodzenia miałaby wpływ na podstawę wymiaru wynagrodzenia/zasiłku chorobowego pracownicy, gdyby zachorowała w miesiącu, w którym wróciła do pracy i w tym samym miesiący otrzymała podwyżkę.

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Bobkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK