| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak wyliczyć podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracownicy, która dostała podwyżkę w miesiącu zachorowania

Jak wyliczyć podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracownicy, która dostała podwyżkę w miesiącu zachorowania

Zatrudniamy pracownicę, która w 2008 r. urodziła dziecko i do końca grudnia była na urlopie macierzyńskim i urlopie wypoczynkowym. Od 1 stycznia do 31 sierpnia 2009 r. była na urlopie wychowawczym. W ciągu ostatnich 12 miesięcy otrzymała wynagrodzenie tylko za wrzesień 2009 r., a teraz otrzyma za 2 dni października 2009 r. Do pracy wróciła 1 września 2009 r., przepracowała cały wrzesień, a od 5 października przyniosła zwolnienie lekarskie (z kodem „B”). Jak tej pracownicy wyliczyć podstawę wymiaru wynagrodzenia i zasiłku? Pracownica od 1 października otrzymała dużą podwyżkę wynagrodzenia. Do 30 września wynagrodzenie wynosiło 2500 zł, a od października 3500 zł. Czy za 3 i 4 października pracownicy przysługuje wynagrodzenie za pracę, mimo że była to sobota i niedziela?

PRZYKŁAD

Pracownica otrzymała podwyżkę we wrześniu i również we wrześniu zachorowała. Podstawę wymiaru należy wyliczyć w następujący sposób:

3500 zł – [(3500 zł x 9,76%) – (3500 zł x 1,5%) + (3500 zł x 2,45%)] = 3500 zł – (341,60 zł + 52,50 zł + 85,75 zł) = 3020,15 zł.

Stawka wynagrodzenia/zasiłku chorobowego za jeden dzień zwolnienia lekarskiego wyniosłaby 100,67 zł:

3020,15 zł : 30 dni = 100,67 zł.

Prawo do wynagrodzenia za pracę przysługuje w związku z wykonaną pracą, a nie za dni kalendarzowe miesiąca pozostawania w zatrudnieniu. Jeśli więc 3 i 4 października 2009 r. były dla pracownicy dniami wolnymi od pracy, to za te dni nie przysługuje jej wynagrodzenie za pracę.

WAŻNE!

Wynagrodzenie za pracę przysługuje za dni wykonywania pracy, natomiast wynagrodzenie chorobowe/zasiłki przysługują za dni niezdolności do pracy.

Inaczej liczy się okres, za jaki przysługuje wynagrodzenie chorobowe i zasiłki. Po ustaleniu stawki dziennej wynagrodzenia chorobowego/zasiłku płatnik mnoży ją przez dni wskazane w zwolnieniu lekarskim. Świadczenia z tytułu niezdolności do pracy przysługują także za dni wolne od pracy, takie jak soboty, niedziele i święta.

Podstawa prawna

  • art. 11 ust. 2 pkt 1, art. 36, art. 37 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
  • art. 80, art. 92 Kodeksu pracy.
reklama

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Wiesława Kulig-Wyporska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »