| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy pracownik może odwołać zgodę na dobrowolne potrącanie z jego pensji rat pożyczki

Czy pracownik może odwołać zgodę na dobrowolne potrącanie z jego pensji rat pożyczki

Nasz pracownik podpisał oświadczenie w firmie udzielającej pożyczek, że w razie niespłacenia pożyczki zgadza się na potrącanie rat z jego wynagrodzenia za pracę. Firma ta zgłosiła się obecnie do nas z żądaniem, abyśmy na podstawie tego oświadczenia potrącali z pensji pracownika zaległe raty. Pracownik twierdzi, że zmieniła się jego sytuacja życiowa (żona straciła pracę i jest bezrobotna) i nie zgadza się na potrącanie rat pożyczki z jego wynagrodzenia. Co w tej sytuacji mamy zrobić? Czy oświadczenie złożone i podpisane w firmie kredytowej ma moc prawną i zobowiązuje nas do potrącania rat pożyczki z wynagrodzenia?

Odnosząc się do sytuacji Państwa pracownika – pracownik na skutek zaistnienia określonych okoliczności (np. utraty części dochodów) może wycofać zgodę na pomniejszanie jego pensji o raty pożyczki, którą zaciągnął w firmie kredytowej. W tym przypadku nie jest potrzebna zgoda tej firmy na cofnięcie oświadczenia pracownika. Po otrzymaniu od pracownika oświadczenia w tej sprawie, powinni Państwo odstąpić od dokonywania dobrowolnych potrąceń z wynagrodzenia podwładnego.

Gdyby pracodawca potrącał, wbrew woli pracownika, należności inne niż wymienione w art. 87 Kodeksu pracy (czyli inne niż np. alimenty i inne sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych, zaliczki czy kary pieniężne), wówczas byłoby to wykroczeniem przeciwko prawom pracownika. W konsekwencji pracodawca miałby m.in. obowiązek zwrócenia pracownikowi bezpodstawnie potrąconych kwot wraz z odsetkami oraz narażałby się na nałożenie na niego kary grzywny w wysokości od 1000 zł do 30 000 zł (art. 282 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy).

Gdyby Państwa pracownik nie cofnął zgody na potrącanie z jego wynagrodzenia rat pożyczki, to na podstawie oświadczenia pracownika przedstawionego przez firmę kredytową mogliby Państwo dokonywać takiego rodzaju potrąceń (ale nie byłby to Państwa bezwzględny obowiązek).

Podstawa prawna

  • art. 87, art. 871 § 2, art. 91, art. 282 § 1 pkt 1, art. 300 Kodeksu pracy,
  • art. 58 § 1, art. 61 § 1 Kodeksu cywilnego.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Spółki z Górnej Półki

Blog o spółce z o.o. i S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK