Odnosząc się do sytuacji Państwa pracownika – pracownik na skutek zaistnienia określonych okoliczności (np. utraty części dochodów) może wycofać zgodę na pomniejszanie jego pensji o raty pożyczki, którą zaciągnął w firmie kredytowej. W tym przypadku nie jest potrzebna zgoda tej firmy na cofnięcie oświadczenia pracownika. Po otrzymaniu od pracownika oświadczenia w tej sprawie, powinni Państwo odstąpić od dokonywania dobrowolnych potrąceń z wynagrodzenia podwładnego.
Gdyby pracodawca potrącał, wbrew woli pracownika, należności inne niż wymienione w art. 87 Kodeksu pracy (czyli inne niż np. alimenty i inne sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych, zaliczki czy kary pieniężne), wówczas byłoby to wykroczeniem przeciwko prawom pracownika. W konsekwencji pracodawca miałby m.in. obowiązek zwrócenia pracownikowi bezpodstawnie potrąconych kwot wraz z odsetkami oraz narażałby się na nałożenie na niego kary grzywny w wysokości od 1000 zł do 30 000 zł (art. 282 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy).
reklama
reklama
Gdyby Państwa pracownik nie cofnął zgody na potrącanie z jego wynagrodzenia rat pożyczki, to na podstawie oświadczenia pracownika przedstawionego przez firmę kredytową mogliby Państwo dokonywać takiego rodzaju potrąceń (ale nie byłby to Państwa bezwzględny obowiązek).
Podstawa prawna
- art. 87, art. 871 § 2, art. 91, art. 282 § 1 pkt 1, art. 300 Kodeksu pracy,
- art. 58 § 1, art. 61 § 1 Kodeksu cywilnego.