| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy niepełnoetatowcowi zatrudnionemu w samorządzie należy ustalić w umowie o pracę limit godzin, których przekroczenie uprawnia go do dodatku za godziny nadliczbowe

Czy niepełnoetatowcowi zatrudnionemu w samorządzie należy ustalić w umowie o pracę limit godzin, których przekroczenie uprawnia go do dodatku za godziny nadliczbowe

Chcemy zatrudnić w Domu Opieki Społecznej pracownika na 1/2 etatu na stanowisku asystenta osoby niepełnosprawnej. Czy w umowie o pracę tego pracownika należy określić limit godzin, po przekroczeniu którego pracownikowi należy się dodatek taki jak za pracę w godzinach nadliczbowych?

Nie muszą Państwo ustalać pracownikowi samorządowemu limitu godzin, których przekroczenie uprawnia go do dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Takie ustalenie będzie jednak konieczne w przypadku, gdy w regulaminie wynagradzania wprowadzili Państwo dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych.

UZASADNIENIE

Pracownikowi samorządowemu za pracę w godzinach nadliczbowych należy się, według jego wyboru, czas wolny albo wynagrodzenie bez dodatków (art. 42 ust. 4 ustawy o pracownikach samorządowych). Czas wolny za pracę w godzinach nadliczbowych powinien zostać udzielony na wniosek pracownika samorządowego w okresie bezpośrednio poprzedzającym urlop wypoczynkowy lub po jego zakończeniu.

Pracodawca samorządowy może w regulaminie wynagradzania określić warunki i sposób wypłacania różnego rodzaju dodatków. Pracodawca może więc wprowadzić w regulaminie wynagradzania dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych.

WAŻNE!

Pracodawca samorządowy może ustalić w regulaminie wynagradzania, że pracownikom będzie przysługiwał dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych.

Ponieważ ustawa o pracownikach samorządowych reguluje kwestię nadgodzin w sposób wyczerpujący, nie stosujemy w tym przypadku posiłkowo przepisów Kodeksu pracy. Zatem, skoro pracownikowi samorządowemu nie należy się dodatkowe wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych, to również nie trzeba zawierać w umowie o pracę zapisów określających, od kiedy przysługują pracownikowi za pracę ponad wymiar jego godzin dodatki takie jak za godziny nadliczbowe.

Inaczej będzie w przypadku, gdy pracodawca ustali w regulaminie wynagradzania dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych. Wówczas należy ustalić w umowie o pracę pracowników niepełnoetatowych, po przepracowaniu ilu godzin przysługują im świadczenia takie jak za pracę w godzinach nadliczbowych.

PRZYKŁAD

Asystent osoby niepełnosprawnej w Domu Opieki jest zatrudniony na 1/2 etatu i pracuje po 4 godziny dziennie. W Domu Opieki funkcjonuje regulamin wynagradzania, w którym pracodawca określił, że za godziny nadliczbowe pracownikom przysługuje wynagrodzenie wraz z dodatkiem w wysokości 25% wynagrodzenia zasadniczego lub czas wolny w tym samym wymiarze. W takim przypadku pracodawca i pracownik ustalili w umowie o pracę, że za pracę powyżej 1/2 etatu niepełnoetatowcowi przysługuje oprócz normalnego wynagrodzenia dodatek w wysokości 25% wynagrodzenia. Takie ustalenie jest prawidłowe.

Podstawa prawna

  • art. 39 ust. 2 pkt 2, art. 42, art. 43 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (DzU nr 223, poz. 1458),
  • art. 151 § 5 Kodeksu pracy.
reklama

Autor:

radca Prezesa Rady Ministrów w Kancelarii Prezesa RM

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Struzik

Dyrektor Zarządzający internetowego serwisu pracy MonsterPolska.pl, polskiego oddziału międzynarodowej grupy Monster.com.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »