| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jakie wynagrodzenie powinien otrzymać pracownik, który z powodu powodzi nie przyszedł do pracy

Jakie wynagrodzenie powinien otrzymać pracownik, który z powodu powodzi nie przyszedł do pracy

Nasz pracownik z powodu lipcowej powodzi nie dotarł do pracy i był nieobecny cały dzień. Czy powinniśmy za ten dzień wypłacić mu wynagrodzenie? Czy taka nieobecność może być uznana za usprawiedliwioną? Pracownik zatrudniony jest na pełny etat, pracuje 5 dni w tygodniu po 8 godzin z miesięcznym wynagrodzeniem zasadniczym 2000 zł.

Mimo braku dodatkowych zapisów pracownik może zachować prawo do wynagrodzenia za dzień, w którym nie stawił się do pracy, jeśli zwróci się do pracodawcy o udzielenie w tym dniu urlopu na żądanie. W ten sposób straci jednak jeden dzień z wymiaru swojego urlopu wypoczynkowego.

Zupełnie inaczej należy rozpatrywać sytuację, gdy pracownik stawi się do pracy i wykazuje gotowość jej świadczenia, jednak nie może przystąpić do swoich obowiązków z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. Taką przyczyną może być np. zalanie przez powódź pomieszczeń biurowych lub urządzeń służących do wykonywania danego rodzaju pracy. W takim przypadku pracownikowi bezwzględnie należy się wynagrodzenie gwarancyjne, tzw. postojowe w wysokości wynikającej z jego osobistego zaszeregowania określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania, to należy mu wypłacić 60% wynagrodzenia. W każdym przypadku wynagrodzenie nie może być niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, tj. 1276 zł.

Wynagrodzenie określone w stałej stawce miesięcznej, gdy pracownik nie przepracował wszystkich dni w miesiącu z powodu usprawiedliwionej nieobecności bez zachowania prawa do wynagrodzenia, należy obliczyć w następujący sposób:

  • stałą miesięczną stawkę podzielić przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu,
  • otrzymaną kwotę pomnożyć przez liczbę godzin nieobecności w pracy w danym miesiącu,
  • otrzymaną wartość odjąć od wynagrodzenia ustalonego w stawce miesięcznej (§ 12 ust. 1 rozporządzenia z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy...)

Państwa pracownik, który był w lipcu br. nieobecny w pracy z powodu powodzi, ze względu na 1-dniową nieobecność w pracy powinien otrzymać wynagrodzenie obliczone w następujący sposób:

Krok 1 - Obliczenie stawki za godzinę pracy w lipcu br.

W lipcu 2009 r. nominalny czas pracy dla pracowników zatrudnionych w podstawowym rozkładzie czasu pracy w wymiarze pełnego etatu wynosi 23 dni, czyli 184 godziny. Stała miesięczna stawka wynagrodzenia Państwa pracownika wynosi 2000 zł, zatem stawka godzinowa w lipcu br. wyniesie:

2000 zł : 184 godz. = 10,87 zł/godz.

Krok 2 – Ustalenie wysokości wynagrodzenia za nieprzepracowaną część lipca br.:

10,87 zł/godz. x 8 godz. = 86,96 zł

Krok 3 – Ustalenie wysokości wynagrodzenia należnego za lipiec br.:

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego Kancelarii Mariański Group w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK