| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy wypłata świadczenia urlopowego może wpływać na wysokość składki zdrowotnej

Czy wypłata świadczenia urlopowego może wpływać na wysokość składki zdrowotnej

Zatrudniamy na 1/2 etatu osobę, która miesięcznie otrzymuje wynagrodzenie naliczane akordowo (nie niższe niż 640 zł miesięcznie). W związku z tym, że składka na ubezpieczenie zdrowotne tej osoby przewyższa kwotę zaliczki na podatek, składkę na to ubezpieczenie obniżamy do wysokości zaliczki. 10 lipca br. wypłaciliśmy pracownikowi wynagrodzenie za czerwiec br. w kwocie 642,50 zł. Jednak 28 lipca br. wypłacimy mu również świadczenie urlopowe w wysokości 500,02 zł. Czy w tej sytuacji składka na ubezpieczenie zdrowotne pracownika za lipiec br. została prawidłowo obniżona do wysokości zaliczki na podatek?

Świadczenie urlopowe jest zwolnione ze składek na ZUS, ale podlega opodatkowaniu. Dlatego składka na ubezpieczenie zdrowotne za lipiec br. będzie niższa od zaliczki na podatek. Za lipiec br. należy zatem odprowadzić do ZUS składkę zdrowotną w pełnej wysokości (9% podstawy wymiaru).

UZASADNIENIE

Świadczenie urlopowe mogą wypłacać pracodawcy, którzy według stanu na 1 stycznia danego roku zatrudniają mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Prawo do takiego świadczenia ma raz do roku każdy pracownik udający się na urlop wypoczynkowy obejmujący co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych.

Świadczenie urlopowe przysługuje w wysokości odpisu podstawowego na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Tak jak wysokość odpisu, również wysokość świadczenia urlopowego zależy od wymiaru czasu pracy, na jaki został zatrudniony pracownik (z wyłączeniem pracowników młodocianych). Zatrudnienie na pełny etat oznacza prawo do świadczenia w wysokości pełnego odpisu na zfśs, a niższy etat oznacza prawo do proporcjonalnie niższego świadczenia urlopowego.

Świadczenie urlopowe wypłacone przy uwzględnieniu powyższych zasad jest zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Wysokość świadczenia urlopowego zwolnionego ze składek w 2009 r.

Przepisy podatkowe nie przewidują analogicznego zwolnienia świadczenia urlopowego z podatku. Dlatego w miesiącu wypłaty takiego świadczenia pracodawca jako płatnik musi od niego pobrać zaliczkę na podatek dochodowy.

Gdyby świadczenie urlopowe i wynagrodzenie za pracę zostały wypłacone w jednym terminie płatności, to składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne należałoby pobrać jedynie od wynagrodzenia za pracę, ale w podstawie opodatkowania musiałoby zostać uwzględnione również świadczenie urlopowe.

Ponieważ Państwo dokonali wypłaty wynagrodzenia za pracę i świadczenia urlopowego w różnych terminach, konieczne były osobne rozliczenia.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK