| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy dodatek funkcyjny i nagroda jubileuszowa mogą być w regulaminie wynagradzania uzależnione od minimalnego wynagrodzenia za pracę

Czy dodatek funkcyjny i nagroda jubileuszowa mogą być w regulaminie wynagradzania uzależnione od minimalnego wynagrodzenia za pracę

Ustalam regulamin wynagradzania pracowników mojej firmy (jest to firma prywatna zatrudniająca 37 osób). Czy mogę wpisać, że dodatek za staż pracy, dodatek funkcyjny i nagroda jubileuszowa będą uzależnione od minimalnego wynagrodzenia za pracę, tj. dodatki jako określony procent będą zależały nie od wynagrodzenia poszczególnych pracowników, lecz od minimalnego wynagrodzenia?

Jeżeli w zakładzie pracy działają związki zawodowe, pracodawca jest zobowiązany uzgodnić z nimi treść regulaminu (art. 772 § 4 Kodeksu pracy). Natomiast w przypadku, gdy w firmie nie ma związków zawodowych, regulamin wynagradzania ustala pracodawca. Ustalając zasady przyznawania prawa do nagrody jubileuszowej oraz do dodatków pracodawca powinien mieć w szczególności na uwadze, aby zasady te nie były mniej korzystne dla pracownika niż wynikające z przepisów prawa pracy, oraz aby uwzględniały równe traktowanie w zatrudnieniu (art. 9 § 2 Kodeksu pracy). Naruszenie zasady równego traktowania powoduje, że wadliwe zapisy regulaminu nie mają mocy prawnej, tj. nie obowiązują (art. 9 § 4 Kodeksu pracy).

Brak w Kodeksie pracy uregulowań dotyczących dodatków do wynagrodzeń oraz nagród jubileuszowych oznacza, że w stosunku do pracodawców prywatnych wypłata tych składników wynagrodzenia nie jest obligatoryjna. W praktyce oznacza to, że pracodawca ma obowiązek zapewnienia pracownikowi wynagrodzenia za pracę, które może składać się tylko z jednego składnika, zwanego potocznie wynagrodzeniem zasadniczym. Ważne jest przy tym, aby to wynagrodzenie nie było niższe niż wynagrodzenie minimalne zagwarantowane w ustawie z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (w 2009 r. – 1276 zł).

WAŻNE!

Prywatny pracodawca nie ma obowiązku wypłaty dodatków do wynagrodzenia oraz nagród jubileuszowych.

A zatem, ustalając zasady wypłaty nieobowiązkowych składników wynagrodzenia pracodawca ma dużą swobodę. Niezależnie od wybranego sposobu ustalania ich wysokości taka regulacja będzie bardziej korzystna od przepisów Kodeksu pracy. Nie dotyczy to jednak pracowników sfery budżetowej, dla których sposób ustalania wysokości poszczególnych dodatków do wynagrodzeń oraz nagrody jubileuszowej określają pragmatyki pracownicze.

Nie ma więc przeszkód, aby prywatny pracodawca ustalił w regulaminie wynagradzania, że dodatek stażowy i funkcyjny oraz nagroda jubileuszowa będą obliczane jako określony procent od minimalnego wynagrodzenia za pracę, nie zaś jako procent od miesięcznego wynagrodzenia pracownika. Taka regulacja może dotyczyć wszystkich dodatków do wynagrodzenia pracownika, jakie zamierza przewidzieć pracodawca, z wyjątkiem składników wynagrodzenia, które reguluje Kodeks pracy (czyli za pracę w porze nocnej oraz za nadgodziny). W przypadku tych składników regulamin nie może być mniej korzystny niż przepisy Kodeksu pracy. W przeciwnym razie zapisy mniej korzystne zostaną zastąpione przez korzystniejsze dla pracownika przepisy Kodeksu pracy. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby ustalając regulamin wynagradzania pracodawca ustalił korzystniejsze niż kodeksowe zasady obliczania tych dodatków. Na przykład dodatek za pracę w porze nocnej zamiast 20% stawki godzinowej z minimalnego wynagrodzenia za pracę może wynosić 30% tej stawki.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Koronczok

Sprzedaż Internetowa24

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »