| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama

Rozliczanie wynagrodzeń

Jakie świadczenie wypłacić pracownikowi, gdy początek jego zwolnienia lekarskiego przypada na przepracowany dzień

Aktualizacja: 28.04.2009

Pracownik 15 kwietnia przepracował cały dzień. Po pracy udał się do lekarza. Lekarz wystawił mu zwolnienie lekarskie na 7 dni od 15 do 21 kwietnia. Czy pracownikowi za ten przepracowany dzień przysługuje wynagrodzenie chorobowe, czy powinniśmy mu wypłacić wynagrodzenie za pracę? »

Czy wynagrodzenie za ekspertyzy biegłych jest opodatkowane 18% podatkiem dochodowym

Aktualizacja: 27.04.2009

Biegli za ekspertyzy wykonane na zlecenie prokuratora otrzymują od nas wynagrodzenie ustalane na podstawie postanowienia prokuratora. Wysokość wynagrodzenia określa w widełkach rozporządzenie, a o konkretnej kwocie dla biegłego decyduje prokurator. Jeżeli biegły otrzyma wynagrodzenie za miesiąc w kwocie niższej niż 200 zł, to czy traktować je jak umowę zlecenia i naliczać ryczałtowy podatek 18%? »

Przyczyny nieprzyznania premii

Aktualizacja: 21.04.2009

Nakładanie kar porządkowych i pieniężnych jest jednym z uprawnień pracodawcy, wynikającym z zasady podporządkowania pracownika poleceniom przełożonych, które opiera się na unormowaniu art. 100 k.p., wskazującym obowiązki pracownika wobec pracodawcy. Karami porządkowymi w rozumieniu Kodeksu pracy są upomnienie i nagana. »

Jak obliczyć ekwiwalent za urlop przy zmianie składników wynagrodzenia

Aktualizacja: 20.04.2009

W połowie kwietnia rozwiązaliśmy z pracownikiem umowę o pracę. Osoba ta poza stałą pensją (3000 zł) otrzymuje premię miesięczną zależną od wyników sprzedaży. W styczniu z tego tytułu zarobiła 1300 zł, w lutym 1100 zł, w marcu 1250 zł. W styczniu przez 5 dni roboczych pracownik był chory, w lutym przez 5 dni roboczych wykorzystywał urlop wypoczynkowy. Od początku marca nastąpiła podwyżka premii z 0,5% na 0,6% wartości sprzedaży (podana wyżej premia marcowa została już naliczona według nowej stawki). W jaki sposób wyliczyć podstawę wymiaru ekwiwalentu za niewykorzystany urlop? »

Czy wyjazd szkoleniowy powinien być rozliczany jak podróż służbowa

Aktualizacja: 15.04.2009

Nasza firma wysłała pracowników na szkolenie w celu podniesienia ich kwalifikacji zawodowych. Szkolenie trwało 3 dni i odbywało się na obszarze kraju. Z pracownikami skierowanymi na szkolenie została podpisana umowa szkoleniowa. Jednak w umowie nie zawarliśmy postanowień dotyczących rozliczania tych szkoleń. Czy wyjazd na szkolenie to podróż służbowa? Jak rozliczyć taki wyjazd? »

Wypłata wynagrodzenia w obcej walucie

Aktualizacja: 14.04.2009

Od 24 stycznia 2009 r. nie obowiązuje zasada walutowości nakazująca, aby wszelkie zobowiązania pieniężne były wyrażone w polskim pieniądzu. Daje to pracodawcom możliwość rozliczania wynagrodzeń w walutach obcych. »

Skutki wadliwego wykonania pracy

Aktualizacja: 10.04.2009

Wadliwe wykonanie pracy może spowodować pozbawienie pracownika wynagrodzenia niezależnie od tego, czy pracodawca z tego tytułu poniósł szkodę czy też nie. Wystąpienie szkody może skutkować dodatkowo odpowiedzialnością materialną pracownika. Oznacza to, że pracownik nie tylko nie otrzymałby wynagrodzenia za wadliwą pracę, ale także byłby zobowiązany do naprawienia szkody, która powstała w związku z wadliwie wykonaną przez niego pracą. »

Czy wynagrodzenie pracownika może być określone w walucie obcej

Aktualizacja: 03.04.2009

W najbliższym czasie zamierzamy zatrudnić pracownika, który zwrócił się do nas z prośbą o zawarcie w umowie o pracę zapisu, że jego wynagrodzenie będzie wypłacane w euro. Czy możemy zawrzeć taki zapis w umowie o pracę? Czy jest to zgodne z przepisami? Czy jeśli zawrzemy taki zapis, zobowiąże nas to w przyszłości do każdorazowej wypłaty temu pracownikowi wynagrodzenia w euro? »

W jaki sposób liczyć 6-miesięczny termin zatrudnienia uprawniający do trzynastej pensji

Aktualizacja: 31.03.2009

Pracownik pracował u nas na podstawie umowy o pracę w okresie od 2 czerwca do 28 listopada 2008 r. Czy należy mu się wypłacana w naszej firmie „trzynastka”, biorąc pod uwagę fakt, że 1 czerwca przypadał w niedzielę, a 29 i 30 listopada to także dni wolne od pracy (odpowiednio sobota i niedziela)? »

Jak wyliczyć pensję

Aktualizacja: 26.03.2009

W stosunku do zeszłego roku zmiany w wyliczaniu pensji dotyczą m.in. 2 nowych stawek skali podatkowej: 18% i 32%. »

Czy pracownikowi, który pobierał świadczenie rehabilitacyjne po ustaniu zatrudnia, przysługuje wynagrodzenie bez okresu wyczekiwania

Aktualizacja: 27.03.2009

Zatrudniliśmy pracownika na okres próbny od 16 lutego do 15 maja 2009 r. Pracownik dostarczył nam 2 marca 2009 r. zwolnienie lekarskie na okres od 2 do 11 marca 2009 r. Przed zatrudnieniem u nas pracownik w okresie od 16 listopada 2008 r. do 15 lutego 2009 r. pobierał świadczenie rehabilitacyjne po rozwiązaniu umowy o pracę. Czy pracownik ma prawo do wynagrodzenia chorobowego bez okresu wyczekiwania? Nie ma 10 lat obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego. »

Wynagrodzenie za czas przestoju

Aktualizacja: 24.03.2009

Przepisy prawa pracy szczegółowo regulują prawa i obowiązki pracodawcy wobec pracownika w okresie przestoju w zakładzie pracy. Pracodawca, zatrudniając pracowników, ponosi ryzyko gospodarcze polegające na tym, że musi realizować określone obowiązki wynikające z prawa pracy, nawet gdy pracownicy bez swojej winy nie wykonują pracy. »

Jakie są konsekwencje składkowo-podatkowe wypłaty pracownikom bonów z okazji świąt

Aktualizacja: 20.03.2009

W kwietniu br. na Święta Wielkanocne pracownicy naszej firmy otrzymają bony świąteczne. Będą one finansowane w równych częściach z zfśs i ze środków obrotowych. Czy w takim przypadku bony będą podlegały opodatkowaniu? Czy trzeba od nich potrącić składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne? »

Czy prezesowi zarządu spółki przysługuje dodatek za pracę w nocy

Aktualizacja: 12.03.2009

Prezes zarządu naszej spółki, ze względu na potrzeby firmy, w lutym 2009 r. pracował średnio do godziny 2.00 w nocy. W regulaminie jest zapis, że pora nocna przypada między godz. 22.00 a 6.00. W lutym 2009 r. prezes wystąpił o wypłatę dodatku do wynagrodzenia za pracę w godzinach nocnych, ale odmówiliśmy. Według nas osoba zarządzająca zakładem pracy nie ma prawa do takiego dodatku, a wysokie wynagrodzenie prezesa rekompensuje także ewentualną pracę w nadgodzinach. Czy mamy rację? »

Czy pracownik może żądać wypłaty wynagrodzenia na konto, jeśli wszystkie wynagrodzenia są wypłacane w kasie zakładowej

Aktualizacja: 11.03.2009

Zatrudniam 7 pracowników i wypłaty wynagrodzenia dokonuję do rąk pracowników. Jest to dla mnie najwygodniejsza forma wypłaty. Ostatnio jeden z pracowników podał mi numer swojego rachunku bankowego i zażądał, aby od tej pory wynagrodzenia były przelewane na jego konto, a nie płacone do ręki. Czy rzeczywiście pracownik może tego ode mnie wymagać? W naszej firmie nie obowiązuje układ zbiorowy pracy ani regulamin wynagradzania. »

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Bobkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »