| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy naliczać składki od wynagrodzeń wyegzekwowanych przez komornika

Czy naliczać składki od wynagrodzeń wyegzekwowanych przez komornika

Nasz były pracownik wystąpił do sądu o wypłacenie zaległej pensji. Wyrok rozstrzygający sprawę zapadł na jego korzyść. Ponieważ nie wykonaliśmy wyroku sądu, komornik wszczął egzekucję. Czy od dochodu uzyskanego w wyniku postępowania egzekucyjnego powinniśmy zapłacić składki na ubezpieczenia społeczne i zaliczkę na podatek dochodowy?

WAŻNE!

Pracodawca może dochodzić od pracownika zwrotu poniesionych kosztów z tytułu opłacenia za niego składek na ubezpieczenia społeczne w części, w jakiej powinny być one sfinansowane przez ubezpieczonego, tj. pracownika.

Jeżeli to komornik sądowy wypłaca zamiast płatnika przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, jest on również zobowiązany, jako płatnik podatku, do pobrania zaliczki na podatek dochodowy. Obliczając kwotę zaliczki komornik zawsze stosuje najniższą stawkę podatkową określoną w skali podatkowej (od 1 stycznia 2009 r. – 18%).

Przy obliczaniu podstawy opodatkowania komornik pomniejsza kwotę do opodatkowania o kwotę podstawowych kosztów pracowniczych 111,25 zł. Wyliczoną kwotę zaliczki na podatek komornik pomniejsza o kwotę zmniejszającą podatek. W 2009 r. jest to 46,33 zł (art. 42e ust. 1–3 ustawy o pdof).

Płatnik podatku przy ustalaniu wysokości zaliczki na podatek dochodowy, powinien dochód podlegający opodatkowaniu pomniejszyć o składki na ubezpieczenia społeczne, natomiast kwotę zaliczki o pobraną składkę zdrowotną. Jednak komornik przy ustalaniu zaliczki od wyegzekwowanego wynagrodzenia ze stosunku pracy nie może odliczyć odpowiednio od dochodu i podatku składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

WAŻNE!

Komornik nie jest płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Podstawa prawna:

  • art. 4 pkt 9, art. 17 ust. 1, art. 18 ust. 1, art. 46, art. 47 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
  • art. 84 ust. 2 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.),
  • art. 22 ust. 2 pkt 1, art. 42e ust. 1–3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.).
reklama

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Michał Kołodziejczyk

Adwokat, ekspert w zakresie sądowego postępowania cywilnego i karnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »