| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak obliczyć wynagrodzenie pracownika, który chorował i był na urlopie okolicznościowym

Jak obliczyć wynagrodzenie pracownika, który chorował i był na urlopie okolicznościowym

Jeden z naszych pracowników od 15 do 17 czerwca br. przebywał na zwolnieniu chorobowym (3 dni) oraz korzystał z 2 dni urlopu okolicznościowego. Za czas choroby przysługuje mu wynagrodzenie chorobowe w wysokości 80% wynagrodzenia. Pracownik otrzymuje stałe wynagrodzenie zasadnicze 2500 zł oraz miesięczne premie regulaminowe w wysokości od 10% do 30% płacy podstawowej. Premia jest zmniejszana za czas niezdolności do pracy i za czerwiec wyniosła 250 zł. Średnia miesięczna premia z 12 miesięcy wynosi 479,17 zł, przed potrąceniem składek na ZUS. Jak obliczyć wynagrodzenie pracownika do wypłaty za czerwiec zakładając, że do końca czerwca będzie pracował bez żadnych urlopów i zwolnień?

RADA

 Wynagrodzenie pracownika za czerwiec będzie składało się z wynagrodzenia chorobowego, wynagrodzenia za urlop okolicznościowy oraz wynagrodzenia za faktycznie przepracowaną część miesiąca. W sumie wynagrodzenie do wypłaty wyniesie 1995,75 zł.

UZASADNIENIE

Aby obliczyć poszczególne składniki wynagrodzenia Państwa pracownika za czerwiec br., należy dokonać następujących obliczeń:

Krok 1

Obliczamy wynagrodzenie za urlop okolicznościowy

Urlopy okolicznościowe są płatnymi zwolnieniami od pracy. Przy ustalaniu wynagrodzenia za ten okres oraz za czas niewykonywania pracy, gdy przepisy przewidują zachowanie przez pracownika prawa do wynagrodzenia, stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop, z tym że składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej (składniki zmienne) oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy z tytułu urlopu okolicznościowego (a nie jak przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop, w wysokości średniej z 3 miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu).

Obliczając wynagrodzenie za urlop okolicznościowy należy więc uwzględnić wynagrodzenie stałe i zmienne w wysokości przysługującej za miesiąc, w którym jest udzielany urlop okolicznościowy, bez względu na wysokość wynagrodzenia w poprzednich miesiącach.

  • Obliczenie stawki za godzinę pracy ze stałego składnika wynagrodzenia:

Stałą pensję, tj. 2500 zł należy podzielić przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w czerwcu, czyli przez 168 godzin:

2500 zł : 168 godzin = 14,88 zł.

  • Obliczenie stawki godzinowej ze składnika zmiennego, tj. premii regulaminowej:

W czerwcu pracownik wypracował zmienny składnik wynagrodzenia, jakim jest premia, w wysokości 250 zł. Dzielimy ją przez liczbę faktycznie przepracowanych godzin w czerwcu, tj. przez 128 godzin (168 godzin – 16 godzin urlopu okolicznościowego – 24 godziny choroby):

250 zł : 128 godzin = 1,95 zł.

Do tak obliczonej stawki za 1 godzinę pracy ze zmiennych składników dodajemy stawkę za 1 godzinę pracy z pensji zasadniczej. Następnie wynik mnożymy przez liczbę godzin urlopu okolicznościowego, uzyskując w ten sposób wynagrodzenie za urlop okolicznościowy:

14,88 zł + 1,95 zł = 16,83 zł,

16,83 zł × 16 godzin urlopu okolicznościowego = 269,28 zł.

Za dwa dni urlopu okolicznościowego pracownikowi przysługuje 269,28 zł.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

ManpowerGroup

ManpowerGroup to światowy lider innowacyjnych rozwiązań dla rynku pracy. Usługi w Polsce obejmują pracę tymczasową, rekrutację stałą i badanie kompetencji pracowników, zatrudnienie zewnętrzne, outsourcing procesów, doradztwo personalne, zarządzanie karierą i outplacement.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK