| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wynagrodzenie za godziny nadliczbowe

Wynagrodzenie za godziny nadliczbowe

Pracownikowi za pracę w godzinach nadliczbowych, wynikających z przekroczenia średniotygodniowej normy czasu pracy, należy wypłacić zarówno normalne wynagrodzenie, jak i 100% dodatek.

Do ustalania godzin nadliczbowych przyjmujemy wymiar czasu pracy obowiązujący konkretnego pracownika w danym okresie rozliczeniowym, nie zaś wymiar służący do planowania czasu pracy w tym okresie. Należy zatem odpowiednio pomniejszyć go za okresy usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Przykład

Pracownik zatrudniony w 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym w okresie od kwietnia do czerwca 2009 r. przepracował 526 godzin. W tym okresie 10 godzin stanowiło godziny nadliczbowe dobowe. Pracownik w tym samym czasie był również na zwolnieniu lekarskim, które przypadało na cały tydzień, w którym pracownik miał zaplanowanych 36 godzin pracy. Wymiar czasu pracy tego pracownika wynosi zatem 460 godzin (496 – 36 = 460). Pracownik przepracował więc w tym okresie rozliczeniowym 56 godzin nadliczbowych średniotygodniowych:

526 – 460 – 10 = 56.

Normalne wynagrodzenie za pracę

Za pracę w godzinach nadliczbowych średniotygodniowych pracownikowi należy się przede wszystkim normalne wynagrodzenie liczone od wszystkich stałych (wypłacanych co miesiąc) składników, przysługującego pracownikowi wynagrodzenia ustalonego w obowiązującej go umowie o pracę.

Przykład

Pracownik zatrudniony w miesięcznym okresie rozliczeniowym w czerwcu 2009 r. przepracował 178 godzin, z czego 10 stanowiło pracę w godzinach nadliczbowych średniotygodniowych. Pracownik wynagradzany jest stawką zasadniczego wynagrodzenia w wysokości 3000 zł, dodatkiem stażowym w wysokości 300 zł oraz premią kwartalną w wysokości 1000 zł. Pracownik w czerwcu otrzyma zatem normalne wynagrodzenie za 168 godzin. Kwota 3300 (3000 zł + 300 zł) zrekompensuje mu jednak pracę w normalnym wymiarze czasu pracy, a więc 168 godzin, za pozostałych 10 godzin zaś pracownik otrzyma (3000 zł + 300 zł) /168 godz. x 10 godz. = 196,40 zł.

(stałe składniki wynagrodzenia/wymiar czasu pracy x liczba przepracowanych nadgodzin)

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Struzik

Dyrektor Zarządzający internetowego serwisu pracy MonsterPolska.pl, polskiego oddziału międzynarodowej grupy Monster.com.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »