| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jaką kwotę można potrącić z wynagrodzenia za pracę

Jaką kwotę można potrącić z wynagrodzenia za pracę

Jaką kwotę można potrącić pracownikowi z wynagrodzenia za pracę, jeśli jego wynagrodzenie zasadnicze wynosi 1800 zł, a pracownik ma 2 tytuły wykonawcze – zajęcie na poczet niespłaconych alimentów do wysokości 60% wynagrodzenia oraz niespłaconego kredytu w banku do wysokości 50% wynagrodzenia?

RADA

Z wynagrodzenia za pracę pracownika mogą Państwo potrącić tylko kwotę 792,26 zł na zaspokojenie niespłaconych świadczeń alimentacyjnych. Natomiast nie będą Państwo mogli potracić żadnej kwoty z tytułu niespłaconego kredytu.

UZASADNIENIE

Potrąceń można dokonywać tylko w określonych granicach, m.in. w razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych – do wysokości 3/5 wynagrodzenia oraz przy egzekucji innych należności lub potrącania zaliczek pieniężnych – do wysokości połowy wynagrodzenia. Ponadto „minimalnym zabezpieczeniem” pracownika jest kwota wolna od potrąceń, która jednak nie obowiązuje w przypadku potrąceń należności alimentacyjnych.

Kwota wolna od potrąceń wynosi:

  • minimalne wynagrodzenie za pracę – przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
  • 75% wynagrodzenia minimalnego – przy potrącaniu zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi,
  • 90% wynagrodzenia minimalnego – przy potrącaniu kar pieniężnych.

Natomiast w przypadku zbiegu potrąceń z różnych tytułów, potrącenia kwot egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne oraz zaliczek pieniężnych nie mogą w sumie przekraczać połowy wynagrodzenia, a łącznie z potrąceniami należności alimentacyjnych – 3/5 wynagrodzenia.

Jeżeli pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, wymienione kwoty „minimalnego zabezpieczenia” ulegają zmniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.

W przypadku Państwa pracownika mamy do czynienia ze zbiegiem potrąceń z różnych tytułów (niespłacony kredyt bankowy oraz należności alimentacyjne). Wówczas egzekucja nie może przekroczyć 3/5 wynagrodzenia.

Ustalenie maksymalnej kwoty potrącenia z wynagrodzenia Państwa pracownika powinno wyglądać następująco:

  • przy założeniu, że pracownik jest uprawniony do podstawowych kosztów uzyskania przychodów w wysokości 111,25 zł oraz ulgi podatkowej wynoszącej 46,33 zł, należy wyliczyć kwotę wynagrodzenia netto dla pracownika:

1800 zł – kwota wynagrodzenia brutto,

1800 zł × 13,71% = 246,78 zł – kwota składek na ubezpieczenia społeczne finansowane przez pracownika,

[(1800 zł – 246,78 zł) × 7,75%] = 120,37 zł – składka na ubezpieczenie zdrowotne do odliczenia od podatku,

(1800 zł – 246,78 zł) × 9% = 139,79 zł – składka na ubezpieczenie zdrowotne,

1800 zł – 246,78 zł – 111,25 zł = 1442 zł,

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCYJNE ZMIANY W UMOWACH ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

ratalnie.com

Ratalnie.com to marka należąca do Lloyd Financial. Jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na łatwo dostępne pożyczki gotówkowe opierające się na polskim kapitale.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »