| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jaką kwotę można potrącić z wynagrodzenia za pracę

Jaką kwotę można potrącić z wynagrodzenia za pracę

Jaką kwotę można potrącić pracownikowi z wynagrodzenia za pracę, jeśli jego wynagrodzenie zasadnicze wynosi 1800 zł, a pracownik ma 2 tytuły wykonawcze – zajęcie na poczet niespłaconych alimentów do wysokości 60% wynagrodzenia oraz niespłaconego kredytu w banku do wysokości 50% wynagrodzenia?

1442 zł × 18% – 120,37 zł – 46,33 zł = 93,00 zł – zaliczka na podatek dochodowy,

1800 zł – 246,78 zł – 139,79 zł – 93,00 zł = 1320,43 zł – kwota wynagrodzenia netto;

  • zgodnie z tytułem wykonawczym, na zaspokojenie należności alimentacyjnych mogą Państwo potracić 3/5 wynagrodzenia netto, tj.: 1320,43 zł × 3/5 = 792,26 zł.

Natomiast nie będą Państwo mogli dokonywać potrącenia z tytułu egzekucji niespłaconego kredytu, gdyż wykorzystali już Państwo maksymalną kwotę potrącenia w przypadku zbiegu potrąceń z różnych tytułów (tj. maksymalnie 3/5 wynagrodzenia). Dodatkowo przy potrąceniach z tytułu egzekucji innych świadczeń niż alimentacyjne wymagane jest zachowanie kwoty wolnej od potrąceń, tj. minimalnego wynagrodzenia. W 2009 r. kwota wolna od potrąceń (przy zastosowaniu podstawowych kosztów i ulgi podatkowej) wynosi 954,96 zł. Po potrąceniu z wynagrodzenia netto kwoty 792,26 zł na zaspokojenie zaległych świadczeń alimentacyjnych, kwota do wypłaty wyniesie 528,17 zł, tj. mniej niż 954,96 zł. W takim wypadku powinni Państwo poinformować komornika o braku możliwości dokonywania potrąceń z wynagrodzenia pracownika na zaspokojenie należności z tytułu niespłaconego kredytu bankowego.

Podstawa prawna:

  • art. 87, art. 871, art. 88, art. 91 Kodeksu pracy.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Finesia Consulting Sp. z o.o.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »