| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego

Podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego

Zatrudniliśmy pracownika od 4 maja 2009 r., ponieważ był to pierwszy dzień pracy u nas po świętach majowych. Osoba ta była na zwolnieniu lekarskim od 10 do 19 czerwca 2009 r. Jak powinniśmy wyliczyć dla tego pracownika podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego? Czy maj traktować jako pełny miesiąc pracy? Czy podstawę ustalić z wynagrodzenia za czerwiec? Pracownik w maju otrzymał 2900,75 zł brutto. Za czerwiec nie znamy jeszcze wysokości wynagrodzenia, ponieważ ma wynagrodzenie zmienne.

RADA

Podstawa wymiaru pracownika to 2900,75 zł po pomniejszeniu o składki finansowane przez pracownika. W maju 2009 r. pracownik wykonywał pracę przez wszystkie dni robocze, dlatego przy ustalaniu podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego powinni Państwo przyjąć wynagrodzenie za maj.

UZASADNIENIE

Zatrudnienie w trakcie miesiąca, ale od pierwszego dnia roboczego, ma znaczenie zwłaszcza w sytuacji, kiedy pracownik otrzymuje wynagrodzenie zmienne. Przy stałym wynagrodzeniu do podstawy wymiaru świadczenia płatnik przyjmuje wynagrodzenie wynikające z umowy o pracę lub innego aktu nawiązującego stosunek pracy.

Jeżeli pracownik rozpoczął pracę w trakcie miesiąca kalendarzowego, ale od pierwszego dnia roboczego, to do podstawy wymiaru pracodawca powinien wliczyć wynagrodzenie za ten miesiąc. Tak jest zarówno w sytuacji, kiedy pracownik zachorował po kilku miesiącach pracy, jak i gdy zachorował w następnym miesiącu zatrudnienia.

PRZYKŁAD

Pracownik został zatrudniony od 2 lutego 2009 r. Pracownik rozpoczął w lutym pracę od pierwszego dnia roboczego, dlatego przepracował wszystkie dni robocze (1 lutego 2009 r. to niedziela). Zachorował w czerwcu 2009 r. Przy ustalaniu podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracodawca powinien uwzględnić wynagrodzenie, które pracownik otrzymał w okresie od lutego do maja 2009 r.

Państwa pracownik zachorował w drugim miesiącu pracy. Mimo że w maju 2009 r. pracownik rozpoczął pracę dopiero 4 maja, to z powodu świąt majowych był to pierwszy dzień pracy w tym miesiącu. Dlatego podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego powinni Państwo wyliczyć z wynagrodzenia, które pracownik otrzymał za maj 2009 r.

Wyliczenie podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracownika:

2900,75 zł x 9,76% = 283,11 zł,

2900,75 zł x 1,5% = 43,51 zł,

2900,75 zł x 2,45% = 71,07 zł,

2900,75 zł – 283,11 zł – 43,51 zł – 71,07 zł = 2503,06 zł,

2503,06 zł x 80% = 2002,45 zł,

2002,45 zł : 30 dni = 66,75 zł.

Wynagrodzenie chorobowe pracownika za jeden dzień zwolnienia lekarskiego wynosi 66,75 zł. Stawkę dzienną powinni Państwo pomnożyć przez liczbę dni zwolnienia lekarskiego. Kwotę wynagrodzenia chorobowego powinni Państwo wliczyć do podstawy wymiaru składki zdrowotnej oraz naliczyć od wynagrodzenia chorobowego zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Podstawa prawna:

  • art. 36 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Odzyskaj.info

Odszkodowania i wypadki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »