| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Z jakiego okresu ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego

Z jakiego okresu ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego

Zatrudniamy w szkole 69 osób. Jesteśmy szkołą rządową. Jak należy ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego za kwiecień br. pracownikowi (głównemu księgowemu), który do końca 2008 r. otrzymywał oprócz wynagrodzenia zasadniczego dodatek funkcyjny, dodatek za staż pracy, premię regulaminową oraz dodatek za prowadzenie księgowości PKZP? Do wyliczenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w 2008 r. nie wchodził dodatek za staż pracy i dodatek za prowadzenie księgowości PKZP. Od 1 stycznia 2009 r. zostały zmienione zasady wynagradzania obowiązujące w szkole. Obecnie pracownik otrzymuje wynagrodzenie jednoskładnikowe, tzn. wszystkie przysługujące dodatki służbowe oraz premia zostały włączone do wynagrodzenia zasadniczego. Czy obliczając wynagrodzenie za czas choroby w 2009 r. do podstawy należy przyjąć wynagrodzenie od stycznia br., czy również z poprzedniego roku?

Przy ustalaniu podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego, oprócz wynagrodzenia zasadniczego uwzględnia się te składniki wynagrodzenia, które zgodnie z przepisami płacowymi albo umowami o pracę obowiązującymi u pracodawcy nie przysługują za okres pobierania wynagrodzenia chorobowego i zasiłków. Jeżeli w przepisach wewnątrzzakładowych nie ma zapisu o prawie do składnika wynagrodzenia za okres pobierania wynagrodzenia chorobowego/zasiłku, to składnik wynagrodzenia nie przysługuje za ten okres i powinien być wliczony do ustalenia podstawy wymiaru.

Gdy zakład pracy na podstawie układu zbiorowego pracy lub przepisów o wynagradzaniu zadecyduje o zaprzestaniu wypłaty składnika wynagrodzenia, składnik ten należy wyłączyć z podstawy wymiaru wynagrodzenia/zasiłku za okres po dacie zmiany regulaminu. Zasada ta nie ma jednak zastosowania w przypadku, gdy dany składnik wynagrodzenia zostanie włączony w całości lub w części do innego lub zamieniony na inny składnik wynagrodzenia.

WAŻNE!

Jeżeli składnik wynagrodzenia zostanie włączony do wynagrodzenia w całości lub części albo zamieniony na inny składnik wynagrodzenia, to włącza się go do podstawy wymiaru świadczeń.

W Państwa szkole nastąpiła indywidualna weryfikacja wynagrodzeń poszczególnych pracowników niebędących nauczycielami. Osoba zajmująca stanowisko głównego księgowego otrzymywała do końca 2008 r. wynagrodzenie wieloskładnikowe, tj. wynagrodzenie zasadnicze wraz z dodatkiem funkcyjnym, dodatkiem stażowym, dodatkiem za prowadzenie księgowości PKZP oraz premię regulaminową. Do głównego księgowego nie ma zastosowania rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników niebędących nauczycielami – od stycznia 2009 r. w wyniku zmiany warunków płacy główny księgowy otrzymuje wynagrodzenie miesięczne jednoskładnikowe. Wszystkie dodatki, które otrzymywał, zostały włączone do wynagrodzenia zasadniczego.

Zmiana zasad wynagradzania nie powoduje skrócenia okresu, z którego jest ustalana podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego głównego księgowego. Do ustalenia podstawy wymiaru wynagrodzenia powinni więc Państwo przyjąć wynagrodzenie wypłacone pracownikowi od kwietnia 2008 r. do marca 2009 r., tj. z 12 miesięcy sprzed zachorowania, bez wyłączania z niej dodatku funkcyjnego i premii regulaminowej, którą pracownik otrzymywał do końca grudnia 2008 r. W podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego za okres od kwietnia do grudnia 2008 r. nie należy uwzględniać dodatku stażowego oraz dodatku za prowadzenie księgowości PKZP, ponieważ pracownik miał do nich prawo za okres pobierania zasiłku chorobowego. Od stycznia do marca 2009 r. do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego powinni Państwo przyjąć jednoskładnikowe wynagrodzenie zasadnicze.

Podstawa prawna:

  • art. 36, art. 41 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
  • § 1, § 2 rozporządzenia z 30 kwietnia 2008 r. w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania świadczeń związanych z pracą dla pracowników niebędących nauczycielami, zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez organy administracji rządowej oraz w niektórych innych jednostkach organizacyjnych (DzU nr 82, poz. 493),
  • art. 42, art. 772 § 5, art. 24113 § 2 Kodeksu pracy.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK