| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jakie wynagrodzenie przysługuje kierowcy za przerwę w pracy

Jakie wynagrodzenie przysługuje kierowcy za przerwę w pracy

Prowadzę przedsiębiorstwo transportowe, w którym zatrudniam głównie kierowców. Ostatnio jeden z nich zarzucił mi, że źle płacę za 30-minutową przerwę w pracy. Zdaniem pracownika, wynagrodzenie za taką przerwę nie może być niższe niż wynagrodzenie zasadnicze. Od wielu lat płacę połowę wynagrodzenia zasadniczego. Czy popełniam błąd?

RADA

Pracownik nie ma w tym przypadku racji. Wynagrodzenie za czas przerwy na odpoczynek przysługuje w wysokości wskazanej w przepisach wewnątrzzakładowych obowiązujących u pracodawcy, nie niższej jednak niż połowa wynagrodzenia zasadniczego. Skoro więc płaci Pan połowę wynagrodzenia zasadniczego, to jest to zgodne z przepisami.

UZASADNIENIE

Kierowcy, po 6 kolejnych godzinach pracy, przysługuje przerwa przeznaczona na odpoczynek w wymiarze nie krótszym niż 30 minut, w przypadku gdy czas pracy w danej dobie nie przekracza 9 godzin, oraz w wymiarze nie krótszym niż 45 minut, w przypadku gdy czas pracy w danej dobie obejmuje więcej niż 9 godzin. Przerwa 30- i 45-minutowa może być dzielona na okresy krótsze trwające co najmniej 15 minut każdy, wykorzystywane w trakcie 6-godzinnego czasu pracy lub bezpośrednio po tym okresie (art. 13 ustawy o czasie pracy kierowców).

Jeśli kierowca prowadzi pojazd podlegający przepisom rozporządzenia (WE) nr 561 /2006 Parlamentu Europejskiego, czyli, co do zasady, przeznaczony do przewozu więcej niż 9 osób wraz z kierowcą lub do przewozu towarów, którego masa całkowita przekracza 3,5 t, musi mieć zapewnioną przerwę trwającą co najmniej 45 minut po każdym 4,5-godzinnym okresie prowadzenia pojazdu. Przerwa ta może być podzielona na dwie części wykorzystywane w trakcie i bezpośrednio po wymienionym okresie jazdy, z których pierwszy nie może być krótszy niż 15 minut, drugi zaś – niż 30 minut. Kierowca, który skorzystał z takiej przerwy, nie ma już prawa do 30- czy 45-minutowej przerwy na odpoczynek.

Zarówno za 30- i 45-minutową przerwę na odpoczynek, jak i za 45-minutową przerwę w prowadzeniu pojazdu, kierowcy przysługuje wynagrodzenie w wysokości określonej w przepisach wewnątrzzakładowych obowiązujących u pracodawcy. To pracodawca powinien uregulować wysokość wynagrodzenia przysługującego za czas przerwy na odpoczynek czy przerwy w prowadzeniu pojazdu. Wynagrodzenie to nie może być jednak dowolne – za czas przerwy pracownik nie może dostać bowiem mniejszego wynagrodzenia niż połowa wynagrodzenia zasadniczego, czyli połowa wynagrodzenia wynikającego z osobistego zaszeregowania pracownika, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeśli w warunkach wynagradzania nie ustalono kwoty wynagrodzenia zasadniczego – 30% wynagrodzenia obliczonego na zasadach ustalonych dla wynagrodzenia urlopowego (art. 9 ust. 6 wymienionej ustawy).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brokerska CDS

CDS działa jako kancelaria doradcza, której misją jest ochrona interesów przewoźników i spedytorów poprzez świadczenie usług w zakresie obsługi ubezpieczeń transportowych (OC przewoźnika, OC spedytora i Cargo) oraz pozasądowej i sądowej obsługi roszczeń i szkód powstałych w transporcie. Świadczymy również usługi związane z zarządzaniem ryzykiem transportowym, a także przeprowadzamy audyty i szkolenia z zakresu prawa przewozowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK