| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jakie wynagrodzenie przysługuje kierowcy za przerwę w pracy

Jakie wynagrodzenie przysługuje kierowcy za przerwę w pracy

Prowadzę przedsiębiorstwo transportowe, w którym zatrudniam głównie kierowców. Ostatnio jeden z nich zarzucił mi, że źle płacę za 30-minutową przerwę w pracy. Zdaniem pracownika, wynagrodzenie za taką przerwę nie może być niższe niż wynagrodzenie zasadnicze. Od wielu lat płacę połowę wynagrodzenia zasadniczego. Czy popełniam błąd?

RADA

Pracownik nie ma w tym przypadku racji. Wynagrodzenie za czas przerwy na odpoczynek przysługuje w wysokości wskazanej w przepisach wewnątrzzakładowych obowiązujących u pracodawcy, nie niższej jednak niż połowa wynagrodzenia zasadniczego. Skoro więc płaci Pan połowę wynagrodzenia zasadniczego, to jest to zgodne z przepisami.

UZASADNIENIE

Kierowcy, po 6 kolejnych godzinach pracy, przysługuje przerwa przeznaczona na odpoczynek w wymiarze nie krótszym niż 30 minut, w przypadku gdy czas pracy w danej dobie nie przekracza 9 godzin, oraz w wymiarze nie krótszym niż 45 minut, w przypadku gdy czas pracy w danej dobie obejmuje więcej niż 9 godzin. Przerwa 30- i 45-minutowa może być dzielona na okresy krótsze trwające co najmniej 15 minut każdy, wykorzystywane w trakcie 6-godzinnego czasu pracy lub bezpośrednio po tym okresie (art. 13 ustawy o czasie pracy kierowców).

Jeśli kierowca prowadzi pojazd podlegający przepisom rozporządzenia (WE) nr 561 /2006 Parlamentu Europejskiego, czyli, co do zasady, przeznaczony do przewozu więcej niż 9 osób wraz z kierowcą lub do przewozu towarów, którego masa całkowita przekracza 3,5 t, musi mieć zapewnioną przerwę trwającą co najmniej 45 minut po każdym 4,5-godzinnym okresie prowadzenia pojazdu. Przerwa ta może być podzielona na dwie części wykorzystywane w trakcie i bezpośrednio po wymienionym okresie jazdy, z których pierwszy nie może być krótszy niż 15 minut, drugi zaś – niż 30 minut. Kierowca, który skorzystał z takiej przerwy, nie ma już prawa do 30- czy 45-minutowej przerwy na odpoczynek.

Zarówno za 30- i 45-minutową przerwę na odpoczynek, jak i za 45-minutową przerwę w prowadzeniu pojazdu, kierowcy przysługuje wynagrodzenie w wysokości określonej w przepisach wewnątrzzakładowych obowiązujących u pracodawcy. To pracodawca powinien uregulować wysokość wynagrodzenia przysługującego za czas przerwy na odpoczynek czy przerwy w prowadzeniu pojazdu. Wynagrodzenie to nie może być jednak dowolne – za czas przerwy pracownik nie może dostać bowiem mniejszego wynagrodzenia niż połowa wynagrodzenia zasadniczego, czyli połowa wynagrodzenia wynikającego z osobistego zaszeregowania pracownika, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeśli w warunkach wynagradzania nie ustalono kwoty wynagrodzenia zasadniczego – 30% wynagrodzenia obliczonego na zasadach ustalonych dla wynagrodzenia urlopowego (art. 9 ust. 6 wymienionej ustawy).

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Konstancja Gierba

Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK