| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Odprawa związana ze zwolnieniem pracownika z pracy

Odprawa związana ze zwolnieniem pracownika z pracy

Obowiązujący u nas regulamin wynagradzania przewiduje, że w sytuacji rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę z przyczyn dotyczących zakładu pracy, pracownikom z co najmniej 5-letnim zakładowym stażem pracy firma wypłaca dodatkowe odprawy w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia za pracę. Z końcem maja zostanie rozwiązana umowa o pracę w drodze porozumienia stron z powodu likwidacji stanowiska pracy. Pracownik pracował u nas 5,5 roku i osiągał bardzo dobre wyniki w pracy, dlatego chcemy mu wypłacić dodatkową odprawę w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Obowiązek wypłaty tej odprawy będzie wynikał z zawartego z pracownikiem porozumienia o rozwiązaniu umowy o pracę. Pracownik otrzyma również przysługującą mu odprawę przewidzianą w ustawie o szczególnych zasadach rozwiązywania stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Od którego z tych świadczeń pieniężnych należy odprowadzić składki na ubezpieczenia społeczne oraz podatek?

Pracodawca może przyznać pracownikowi dodatkowe świadczenia w związku z rozwiązaniem umowy o pracę, do których wypłaty nie jest zobowiązany przez powszechnie obowiązujące przepisy prawa, lecz które są przewidziane w wewnętrznych przepisach zakładowych.

WAŻNE!

Jeżeli pracodawca przyzna prawo do świadczeń związanych z rozwiązaniem umowy o pracę w zakładowych przepisach o wynagradzaniu (np. w zakładowym układzie zbiorowym pracy, regulaminie wynagradzania, regulaminie odpraw), to ma obowiązek wypłaty takiego świadczenia na zasadach przewidzianych w tych aktach.

Świadczenia ustalane na podstawie przepisów zakładowych są również zwolnione z podstawy wymiaru składek, bez względu na wysokość świadczenia oraz liczbę wypłacanych świadczeń. Muszą to być jednak świadczenia wypłacane w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy. Związek ten musi być bezpośredni. Oznacza to, że gdyby umowa o pracę nie została rozwiązana, pracownik nie otrzymałby tego rodzaju świadczenia.

Odprawa pieniężna przewidziana w ustawie o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, odprawa wypłacana na podstawie regulaminu wynagradzania oraz dodatkowa odprawa wypłacana na podstawie porozumienia, a więc zarówno ustawowe, jak i zakładowe, podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Podstawa prawna

  • § 2 pkt 3 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.),
  • art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Zatrudnianie cudzoziemców po zmianach w 2018 r69.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK