| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Odprawa związana ze zwolnieniem pracownika z pracy

Odprawa związana ze zwolnieniem pracownika z pracy

Obowiązujący u nas regulamin wynagradzania przewiduje, że w sytuacji rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę z przyczyn dotyczących zakładu pracy, pracownikom z co najmniej 5-letnim zakładowym stażem pracy firma wypłaca dodatkowe odprawy w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia za pracę. Z końcem maja zostanie rozwiązana umowa o pracę w drodze porozumienia stron z powodu likwidacji stanowiska pracy. Pracownik pracował u nas 5,5 roku i osiągał bardzo dobre wyniki w pracy, dlatego chcemy mu wypłacić dodatkową odprawę w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Obowiązek wypłaty tej odprawy będzie wynikał z zawartego z pracownikiem porozumienia o rozwiązaniu umowy o pracę. Pracownik otrzyma również przysługującą mu odprawę przewidzianą w ustawie o szczególnych zasadach rozwiązywania stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Od którego z tych świadczeń pieniężnych należy odprowadzić składki na ubezpieczenia społeczne oraz podatek?

Pracodawca może przyznać pracownikowi dodatkowe świadczenia w związku z rozwiązaniem umowy o pracę, do których wypłaty nie jest zobowiązany przez powszechnie obowiązujące przepisy prawa, lecz które są przewidziane w wewnętrznych przepisach zakładowych.

WAŻNE!

Jeżeli pracodawca przyzna prawo do świadczeń związanych z rozwiązaniem umowy o pracę w zakładowych przepisach o wynagradzaniu (np. w zakładowym układzie zbiorowym pracy, regulaminie wynagradzania, regulaminie odpraw), to ma obowiązek wypłaty takiego świadczenia na zasadach przewidzianych w tych aktach.

Świadczenia ustalane na podstawie przepisów zakładowych są również zwolnione z podstawy wymiaru składek, bez względu na wysokość świadczenia oraz liczbę wypłacanych świadczeń. Muszą to być jednak świadczenia wypłacane w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy. Związek ten musi być bezpośredni. Oznacza to, że gdyby umowa o pracę nie została rozwiązana, pracownik nie otrzymałby tego rodzaju świadczenia.

Odprawa pieniężna przewidziana w ustawie o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, odprawa wypłacana na podstawie regulaminu wynagradzania oraz dodatkowa odprawa wypłacana na podstawie porozumienia, a więc zarówno ustawowe, jak i zakładowe, podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Podstawa prawna

  • § 2 pkt 3 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.),
  • art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Wójcik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK