| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak zmienił się sposób liczenia wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy nauczycieli akademickich

Jak zmienił się sposób liczenia wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy nauczycieli akademickich

Jestem nauczycielem akademickim. W maju będę wykorzystywał urlop wypoczynkowy. Słyszałem, że zasady ustalania wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy uległy zmianie. Proszę o informację, na czym te zmiany polegają?

RADA

Najistotniejsza zmiana dotyczy współczynnika uwzględnianego przy ustalaniu wynagrodzenia urlopowego za jeden dzień. Od 3 kwietnia br. ustalając to wynagrodzenie nie należy dzielić wynagrodzenia miesięcznego, określonego w stałych stawkach, przez 30, ale przez liczbę dni kalendarzowych danego miesiąca, w którym wykorzystywany jest urlop.

UZASADNIENIE

3 kwietnia br. weszły w życie przepisy rozporządzenia zmieniające rozporządzenie ustalające wynagrodzenie urlopowe nauczycieli akademickich.

Zgodnie z nowymi przepisami, pracodawcy będą ustalać wynagrodzenie za jeden dzień urlopu wypoczynkowego. Wynagrodzenie to będzie teraz uzależnione od liczby dni kalendarzowych miesiąca, w którym będzie wykorzystywany urlop wypoczynkowy. Do 2 kwietnia 2009 r. aby ustalić wynagrodzenie za jeden dzień, wynagrodzenie określone w stałych stawkach miesięcznych należało podzielić, niezależnie od dni miesiąca, przez 30. Po zmianie to wynagrodzenie należy podzielić przez liczbę dni kalendarzowych miesiąca, w którym nauczyciel akademicki będzie wykorzystywał urlop. Jeżeli będzie miało to miejsce w maju, to podzielimy przez 31. Ustalone w powyższy sposób wynagrodzenie należy następnie pomnożyć przez liczbę dni kalendarzowych przypadających w trakcie urlopu wypoczynkowego. Konsekwencją zmiany będzie wyższe wynagrodzenie urlopowe w miesiącach, które mają mniej dni, np. luty.

WAŻNE!

Aby ustalić wynagrodzenie za jeden dzień urlopu, wynagrodzenie określone w stałych stawkach miesięcznych należy podzielić przez liczbę dni miesiąca, w którym nauczyciel będzie wypoczywał.

Kolejna zmiana dotyczy ustalania wynagrodzenia za jeden dzień urlopu na podstawie zmiennych składników w przypadku, gdy nauczyciel akademicki jest zatrudniony krócej niż 12 miesięcy. Przed zmianą przepisów podstawę wymiaru wynagrodzenia urlopowego pracodawca dzielił przez liczbę dni pracy przypadających w okresie zatrudnienia nauczyciela. Od 3 kwietnia 2009 r. podstawę wymiaru należy podzielić przez liczbę dni roboczych przypadających w okresie zatrudnienia nauczyciela. Tak obliczoną kwotę mnożymy przez liczbę dni trwania urlopu.

Zmieniona została również kolejność działań przy liczeniu wynagrodzenia urlopowego. Według dotychczasowych przepisów, przy obliczaniu ostatecznego wynagrodzenia urlopowego, w pierwszej kolejności należało ustalić wynagrodzenie za jeden dzień urlopu sumując podstawy ze stałych i zmiennych składników wynagrodzenia. Następnie wynik ten należało pomnożyć przez liczbę dni urlopu udzielonego nauczycielowi akademickiemu. Po zmianie, odrębnie należy ustalić wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy ze stałych i odrębnie ze zmiennych składników wynagrodzenia. Następnie należy zsumować obie wartości, co da nam ostatecznie kwotę wynagrodzenia urlopowego.

Podstawa prawna:

  • rozporządzenie z 4 marca 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy oraz ekwiwalentu pieniężnego za okres niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego nauczycieli akademickich (DzU nr 44, poz. 357).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Centrum Promocji Miedzi (PCPM)

(PCPM)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK