| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak zmienił się sposób liczenia wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy nauczycieli akademickich

Jak zmienił się sposób liczenia wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy nauczycieli akademickich

Jestem nauczycielem akademickim. W maju będę wykorzystywał urlop wypoczynkowy. Słyszałem, że zasady ustalania wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy uległy zmianie. Proszę o informację, na czym te zmiany polegają?

RADA

Najistotniejsza zmiana dotyczy współczynnika uwzględnianego przy ustalaniu wynagrodzenia urlopowego za jeden dzień. Od 3 kwietnia br. ustalając to wynagrodzenie nie należy dzielić wynagrodzenia miesięcznego, określonego w stałych stawkach, przez 30, ale przez liczbę dni kalendarzowych danego miesiąca, w którym wykorzystywany jest urlop.

UZASADNIENIE

3 kwietnia br. weszły w życie przepisy rozporządzenia zmieniające rozporządzenie ustalające wynagrodzenie urlopowe nauczycieli akademickich.

Zgodnie z nowymi przepisami, pracodawcy będą ustalać wynagrodzenie za jeden dzień urlopu wypoczynkowego. Wynagrodzenie to będzie teraz uzależnione od liczby dni kalendarzowych miesiąca, w którym będzie wykorzystywany urlop wypoczynkowy. Do 2 kwietnia 2009 r. aby ustalić wynagrodzenie za jeden dzień, wynagrodzenie określone w stałych stawkach miesięcznych należało podzielić, niezależnie od dni miesiąca, przez 30. Po zmianie to wynagrodzenie należy podzielić przez liczbę dni kalendarzowych miesiąca, w którym nauczyciel akademicki będzie wykorzystywał urlop. Jeżeli będzie miało to miejsce w maju, to podzielimy przez 31. Ustalone w powyższy sposób wynagrodzenie należy następnie pomnożyć przez liczbę dni kalendarzowych przypadających w trakcie urlopu wypoczynkowego. Konsekwencją zmiany będzie wyższe wynagrodzenie urlopowe w miesiącach, które mają mniej dni, np. luty.

WAŻNE!

Aby ustalić wynagrodzenie za jeden dzień urlopu, wynagrodzenie określone w stałych stawkach miesięcznych należy podzielić przez liczbę dni miesiąca, w którym nauczyciel będzie wypoczywał.

Kolejna zmiana dotyczy ustalania wynagrodzenia za jeden dzień urlopu na podstawie zmiennych składników w przypadku, gdy nauczyciel akademicki jest zatrudniony krócej niż 12 miesięcy. Przed zmianą przepisów podstawę wymiaru wynagrodzenia urlopowego pracodawca dzielił przez liczbę dni pracy przypadających w okresie zatrudnienia nauczyciela. Od 3 kwietnia 2009 r. podstawę wymiaru należy podzielić przez liczbę dni roboczych przypadających w okresie zatrudnienia nauczyciela. Tak obliczoną kwotę mnożymy przez liczbę dni trwania urlopu.

Zmieniona została również kolejność działań przy liczeniu wynagrodzenia urlopowego. Według dotychczasowych przepisów, przy obliczaniu ostatecznego wynagrodzenia urlopowego, w pierwszej kolejności należało ustalić wynagrodzenie za jeden dzień urlopu sumując podstawy ze stałych i zmiennych składników wynagrodzenia. Następnie wynik ten należało pomnożyć przez liczbę dni urlopu udzielonego nauczycielowi akademickiemu. Po zmianie, odrębnie należy ustalić wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy ze stałych i odrębnie ze zmiennych składników wynagrodzenia. Następnie należy zsumować obie wartości, co da nam ostatecznie kwotę wynagrodzenia urlopowego.

Podstawa prawna:

  • rozporządzenie z 4 marca 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy oraz ekwiwalentu pieniężnego za okres niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego nauczycieli akademickich (DzU nr 44, poz. 357).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Robert Ofiara

Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK