| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak prawidłowo wyliczyć wynagrodzenie urlopowe

Jak prawidłowo wyliczyć wynagrodzenie urlopowe

W naszym zakładzie pracy mamy problem z zasadami ustalania wynagrodzenia urlopowego. Jak powinnam postąpić w przypadku, gdy pracownik np. w lutym 2009 r. (taka sama sytuacja wystąpi również w maju 2009 r.) pracuje po 12 godzin przez 12 dni oraz po 8 godz. przez 2 dni? Razem przepracował w lutym faktycznie 14 dni (160 godz.). Czy aby ustalić wynagrodzenie urlopowe, wynagrodzenie pracownika z lutego powinnam podzielić przez 14 dni, czyli tyle, ile dni przepracował w lutym, czy podzielić przez 20 dni, czyli liczbę dni przypadających do przepracowania w lutym?

WAŻNE!

Przy obliczaniu wynagrodzenia urlopowego ze składników zmiennych bierze się pod uwagę godziny pracy, w ciągu których pracownik wykonywał pracę w okresie, z którego ustala się wynagrodzenie urlopowe.

Najpierw należy ustalić kwotę wynagrodzenia zmiennego, którą pracownik otrzymał przed pójściem na urlop. W tym celu należy zsumować składniki zmienne wypłacone w okresie 3 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu. Jeśli pracownik przebywał na urlopie w marcu, dodaje się składniki z grudnia, stycznia i lutego. Gdyby np. w styczniu pracownikowi nie przysługiwały składniki zmienne, trzeba uwzględnić najbliższe miesiące, za które one przysługiwały, czyli trzeba się cofnąć do kolejnego miesiąca, tj. w tym przypadku do listopada (§ 11 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop).

Gdy wysokości składników zmiennych znacznie się wahają, to można zsumować składniki wypłacone w okresie dłuższym niż 3 miesiące, ale nieprzekraczającym 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu.

Mając już ustaloną kwotę wynagrodzenia zmiennego, którą pracownik otrzymał przed pójściem na urlop, powinna Pani obliczyć wynagrodzenie za 1 godzinę pracy. W tym celu kwotę tego wynagrodzenia dzieli się przez liczbę godzin, w czasie których pracownik faktycznie wykonywał pracę w okresie, z którego została ustalona ta podstawa (zwykle z 3 miesięcy). To wynagrodzenie mnoży się przez liczbę godzin, jakie pracownik zgodnie z rozkładem czasu pracy miał przepracować w czasie, w którym skorzystał z urlopu. Jeśli był na urlopie np. przez cztery dni i miał wówczas do przepracowania dwa dni po 12 godzin, to wynagrodzenie za 1 godzinę pracy mnoży się przez 24 godziny.

Chodzi tu tylko o składniki zmienne przysługujące za okresy nie dłuższe niż jeden miesiąc. Składników wypłacanych za okresy dłuższe, np. premii kwartalnych, nie bierze się pod uwagę przy obliczaniu wynagrodzenia urlopowego (§ 12 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop).

PRZYKŁAD

Agnieszka S. zarabia 12 zł na godzinę. Ponadto otrzymuje czasami nagrodę (premię uznaniową). W styczniu pracowała 168 godzin, w lutym 160, a w marcu 176 godzin - razem 504 godziny. Pensja z tego okresu wyniosła za styczeń 2016 zł brutto (168 godz. × 12 zł), za luty 1920 zł brutto, za marzec 2112 zł brutto, tj. łącznie 6048 zł. Dodatkowo w styczniu otrzymała premię prowizyjną 150 zł brutto, w lutym 200 zł brutto, a w marcu 100 zł brutto, tj. łącznie 450 zł.

Składniki zmienne za okres 3 miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu to 6498 zł:

6048 zł + 450 zł = 6498 zł.

Wynagrodzenie za 1 godzinę pracy to 12,89 zł:

6498 zł : 504 godz. = 12,89 zł.

Od 3 do 10 kwietnia Agnieszka S. była na urlopie wypoczynkowym (6 dni roboczych).

Wynagrodzenie urlopowe wyniesie 618,72 zł:

6 dni × 8 godz. = 48 godz.,

48 godz. × 12,89 zł = 618,72 zł.

Podstawa prawna:

  • art. 1542, art. 172 Kodeksu pracy,
  • § 8-11 rozporządzenia z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 2, poz. 14, ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Strama

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK