| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jakie świadczenie wypłacić pracownikowi, gdy początek jego zwolnienia lekarskiego przypada na przepracowany dzień

Jakie świadczenie wypłacić pracownikowi, gdy początek jego zwolnienia lekarskiego przypada na przepracowany dzień

Pracownik 15 kwietnia przepracował cały dzień. Po pracy udał się do lekarza. Lekarz wystawił mu zwolnienie lekarskie na 7 dni od 15 do 21 kwietnia. Czy pracownikowi za ten przepracowany dzień przysługuje wynagrodzenie chorobowe, czy powinniśmy mu wypłacić wynagrodzenie za pracę?

RADA

Pracownik ma prawo do wynagrodzenia za wykonaną pracę. Wobec tego za dzień, w którym pracownik wykonał pracę, a jednocześnie po jej wykonaniu udał się do lekarza, powinien otrzymać wynagrodzenie za przepracowany czas, a nie wynagrodzenie za czas choroby.

UZASADNIENIE

Za czas przepracowany pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za pracę. Jeśli praca z określonych powodów nie została wykonana, pracownikowi przysługują inne rodzaje wynagrodzenia czy świadczeń (np. w okresie przestoju z przyczyn pracodawcy, za czas choroby), albo nie ma prawa do wynagrodzenia. Ich rodzaj zależy od przyczyny niewykonania pracy w okresie pozostawania w zatrudnieniu.

W przypadku choroby pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za czas choroby, a po przekroczeniu określonego limitu dni absencji (33 albo 14 dni) z powodu choroby - zasiłek chorobowy. Oczywiście przyznanie tego rodzaju świadczeń może zależeć jeszcze od innych warunków, np. okresu ubezpieczenia.

WAŻNE!

Jeśli pracownik pracował przez cały dzień, za który następnie otrzymał zwolnienie lekarskie, należy mu za ten dzień wypłacić wynagrodzenie za wykonaną pracę, a nie wynagrodzenie chorobowe.

Państwa pracownik najpierw wykonał pracę, a dopiero później był nieobecny w pracy z powodu choroby. Oznacza to, że za dzień, w którym pracował, należy mu wypłacić wynagrodzenie za przepracowany czas. Nie ma tu znaczenia fakt, że tego samego dnia, po zakończeniu pracy, pracownik udał się do lekarza i otrzymał zwolnienie lekarskie. Wynagrodzenie za czas choroby należy ustalić dopiero za okres, kiedy faktycznie pracownik był nieobecny z powodu choroby, czyli w opisanym przypadku począwszy od 16 kwietnia, w sumie za 6 dni. Natomiast w okresie od 1 do 15 kwietnia i od 22 do 30 kwietnia (zakładając, że pracownik nie chorował dłużej) należy pracownikowi wypłacić wynagrodzenie za przepracowany czas.

Do dokumentacji zasiłkowej mogą Państwo dołączyć notatkę służbową, wyjaśniającą powód, dla którego za jeden dzień zwolnienia lekarskiego pracownik otrzymał wynagrodzenie za pracę.

Podstawa prawna:

  • art. 80 Kodeksu pracy.
reklama

Autor:

doradca podatkowy, właścicielka kancelarii podatkowej w Poznaniu

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Monika Jaranowska

Specjalista do spraw kampanii linków sponsorowanych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »