| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy wynagrodzenie za ekspertyzy biegłych jest opodatkowane 18% podatkiem dochodowym

Czy wynagrodzenie za ekspertyzy biegłych jest opodatkowane 18% podatkiem dochodowym

Biegli za ekspertyzy wykonane na zlecenie prokuratora otrzymują od nas wynagrodzenie ustalane na podstawie postanowienia prokuratora. Wysokość wynagrodzenia określa w widełkach rozporządzenie, a o konkretnej kwocie dla biegłego decyduje prokurator. Jeżeli biegły otrzyma wynagrodzenie za miesiąc w kwocie niższej niż 200 zł, to czy traktować je jak umowę zlecenia i naliczać ryczałtowy podatek 18%?

RADA

Podstawą wynagrodzenia dla biegłego jest postanowienie prokuratora i nie wynika ono z uzgodnień umownych. W związku z tym do wynagrodzenia biegłego nie powinni Państwo stosować przepisów o zryczałtowanym podatku, niezależnie od wartości tego wynagrodzenia.

UZASADNIENIE

Wynagrodzenie, jakie uzyskuje biegły za czynności zlecone mu przez organ władzy, administracji państwowej, samorządowej, sąd lub prokuratora, zalicza się do przychodów ze źródła - działalność wykonywana osobiście. Do 31 grudnia 2008 r. było jasne, że są to przychody opodatkowane zgodnie ze skalą podatkową. Od wypłat dokonywanych w trakcie roku podatkowego płatnik (np. sąd) pobierał zaliczkę na podatek w wysokości 19%, ustalając podstawę opodatkowania jako dochód, czyli przychód pomniejszony o zryczałtowane (20%) koszty uzyskania przychodów.

Od 1 stycznia 2009 r. niektóre przychody z działalności wykonywanej osobiście płatnik opodatkowuje 18% podatkiem zryczałtowanym bez potrącania zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów.

Taki sposób naliczenia podatku dotyczy sytuacji, kiedy kwota należności nie przekracza 200 zł. Zasada ta odnosi się do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, wymienionych w art. 13 pkt 2, pkt 5-9 ustawy o pdof. Przychody biegłych zostały wymienione w art. 13 pkt 6 ustawy o pdof, a to oznacza, że zostały objęte zakresem przepisu nakazującego pobieranie podatku zryczałtowanego, gdy wartość należności nie przekracza 200 zł.

Jednak nie w każdej sytuacji od wynagrodzenia biegłego należy pobrać 18% podatek zryczałtowany, a nie zaliczkę na podatek (od 2009 r. wynoszącą 18%) na ogólnych zasadach, jakie obowiązywały w odniesieniu do wszelkich należności tego rodzaju do końca 2008 r.

Podatek zryczałtowany ma zastosowanie wówczas, gdy są spełnione jednocześnie cztery warunki:

  • przychód uzyskany przez podatnika jest przychodem z działalności wykonywanej osobiście, wymienionym w jednym z punktów art. 13, a mianowicie pkt 2, pkt 5-9 updof,
  • suma należności nie przekracza miesięcznie kwoty 200 zł,
  • suma należności została określona w umowie lub w umowach,
  • umowa, umowy nie zostały zawarte z osobą będącą jednocześnie pracownikiem zleceniodawcy.

Problem z naliczeniem podatku od wynagrodzenia dla biegłego w wysokości nieprzekraczającej 200 zł dotyczy tego, co jest podstawą naliczenia tego wynagrodzenia. Jeśli z biegłym została zawarta umowa (np. zlecenia, o dzieło), to nie ma wątpliwości, że od takiego wynagrodzenia należy pobrać 18% zryczałtowany podatek. Jeżeli natomiast nie można uznać, że takie wynagrodzenie wynika z umowy cywilnej, zastosowanie mają zasady ogólne naliczenia podatku. Oznacza to, że nawet jeśli wartość wynagrodzenia nie przekracza 200 zł, to płatnik pobiera od niego 18% zaliczkę na podatek. Podstawę opodatkowania stanowi w tym przypadku dochód pomniejszony o 20% koszty uzyskania przychodów.

Autor:

doradca podatkowy, właścicielka kancelarii podatkowej w Poznaniu

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brokerska CDS

CDS działa jako kancelaria doradcza, której misją jest ochrona interesów przewoźników i spedytorów poprzez świadczenie usług w zakresie obsługi ubezpieczeń transportowych (OC przewoźnika, OC spedytora i Cargo) oraz pozasądowej i sądowej obsługi roszczeń i szkód powstałych w transporcie. Świadczymy również usługi związane z zarządzaniem ryzykiem transportowym, a także przeprowadzamy audyty i szkolenia z zakresu prawa przewozowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »