| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy wynagrodzenie za ekspertyzy biegłych jest opodatkowane 18% podatkiem dochodowym

Czy wynagrodzenie za ekspertyzy biegłych jest opodatkowane 18% podatkiem dochodowym

Biegli za ekspertyzy wykonane na zlecenie prokuratora otrzymują od nas wynagrodzenie ustalane na podstawie postanowienia prokuratora. Wysokość wynagrodzenia określa w widełkach rozporządzenie, a o konkretnej kwocie dla biegłego decyduje prokurator. Jeżeli biegły otrzyma wynagrodzenie za miesiąc w kwocie niższej niż 200 zł, to czy traktować je jak umowę zlecenia i naliczać ryczałtowy podatek 18%?

Podstawą do należnego u Państwa wynagrodzenia dla biegłego jest postanowienie prokuratora. To oznacza, że zlecenie ekspertyzy nie wynika z umowy cywilnoprawnej. Dlatego podatek od wynagrodzenia biegłych powinni Państwo naliczać na ogólnych zasadach - przychód pomniejszyć o koszty i wyliczyć 18% podatek.

Podobnie jest w przypadku biegłych sądowych. Biegli sądowi, tak jak biegli wykonujący pracę na zlecenie prokuratora, wykonują prace zlecone na podstawie powołania przez sąd, a nie na podstawie umowy cywilnej.

Podstawa prawna

  • art. 30 ust. 1 pkt 5a, art. 41 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.).

Orzecznictwo uzupełniające:

  • Niewątpliwie stosunek łączący sąd orzekający i biegłego jest stosunkiem procesowym, a nie cywilnoprawnym. (Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 27 marca 2008 r., I SA/OL 62/2008)
  • Nie powinno przy tym budzić wątpliwości, iż pewne grupy podmiotów osiągające przychody, o których mowa w art. 13 pkt 2-9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (przychody biegłych ujęto w pkt 6) są wyłączone spod możliwości względnie swobodnego ułożenia swoich stosunków prawnych ze zlecającym. Dotyczyć to będzie właśnie osób, którym organy władzy publicznej zlecają wykonanie określonych czynności, w tym także biegłych sądowych. Z uwagi też na pozycję procesową takich osób jak biegły sądowy, do stosunku prawnego między np. sądem a biegłym nawiązanego na skutek powołania tego biegłego nie mogą odnosić się ogólne zasady odpowiedzialności zlecającego wykonanie czynności wynikające z przepisów prawa cywilnego dotyczących zobowiązań. (Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 17 kwietnia 2007 r., I SA/Go 1270/2006)
reklama

Polecamy artykuły

Autor:

doradca podatkowy, właścicielka kancelarii podatkowej w Poznaniu

Źródło:

INFOR
JPK_VAT 2018 – Instrukcja wdrożenia49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

mgr. inż. Bogumił Leśniewski

Specjalista ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK