| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak obliczyć ekwiwalent za urlop przy zmianie składników wynagrodzenia

Jak obliczyć ekwiwalent za urlop przy zmianie składników wynagrodzenia

W połowie kwietnia rozwiązaliśmy z pracownikiem umowę o pracę. Osoba ta poza stałą pensją (3000 zł) otrzymuje premię miesięczną zależną od wyników sprzedaży. W styczniu z tego tytułu zarobiła 1300 zł, w lutym 1100 zł, w marcu 1250 zł. W styczniu przez 5 dni roboczych pracownik był chory, w lutym przez 5 dni roboczych wykorzystywał urlop wypoczynkowy. Od początku marca nastąpiła podwyżka premii z 0,5% na 0,6% wartości sprzedaży (podana wyżej premia marcowa została już naliczona według nowej stawki). W jaki sposób wyliczyć podstawę wymiaru ekwiwalentu za niewykorzystany urlop?

RADA

W przedstawionej sytuacji zmienne składniki wynagrodzenia powinni Państwo przeliczyć według nowej stawki oraz uzupełnić w związku z wcześniejszą nieobecnością. Dopiero tak ustalone zarobki zmienne będą wchodziły do podstawy wyliczenia ekwiwalentu za niewykorzystany urlop.

UZASADNIENIE

Zmienne składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy nie dłuższe niż miesiąc przyjmujemy w podstawie wymiaru ekwiwalentu za urlop w przeciętnej kwocie uzyskanej przez pracownika w okresie 3 miesięcy poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu (§ 16 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop).

Przy ustalaniu podstawy wymiaru ekwiwalentu Państwa pracownika bierzemy pod uwagę wynagrodzenie miesięczne z 3 miesięcy poprzedzających rozwiązanie stosunku pracy, tj. ze stycznia, lutego i marca br. Premie za styczeń i luty zostały wypłacone według starej stawki 0,5% wartości sprzedaży, którą trzeba przeliczyć według stawek obecnych:

  • W styczniu pracownik otrzymał 1300 zł; wartość sprzedaży 260 000 zł - z czego 0,6% to kwota 1560 zł;
  • W lutm pracownik otrzymał 1100 zł; wartość sprzedaży 220 000 zł - z czego 0,6% to kwota 1320 zł.

W przedstawionej sytuacji pracownik nie przepracował pełnego, 3-miesięcznego okresu. Zatem należy uzupełnić wynagrodzenie zmienne (prowizje) faktycznie uzyskane przez niego w tym okresie. Należy tego dokonać przez podzielenie faktycznie osiągniętego wynagrodzenia przez liczbę dni pracy, za które przysługiwało, a następnie pomnożenie otrzymanego wyniku przez liczbę dni, jakie pracownik przepracowałby w ramach normalnego czasu pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.

Uzupełniamy wynagrodzenie zmienne w związku ze styczniową i lutową nieobecnością.

Pracownik miał przepracować w okresie tych trzech miesięcy 63 dni, a przepracował 53 dni. Łączne wynagrodzenie zmienne osiągnięte za ten okres (po przeliczeniu według nowych stawek - 4130 zł) dzielimy przez łączną liczbę przepracowanych dni:

4130 zł : 53 dni = 77,92 zł.

Kwotę tę mnożymy przez liczbę dni, jakie powinien w tym okresie przepracować:

77,92 zł x 63 dni = 4908,96 zł.

Tak obliczoną hipotetyczną kwotę zarobków z tytułu prowizji dzielimy przez 3, aby osiągnąć średnią miesięcznych zarobków zmiennych z tego okresu, przyjmowaną do podstawy wymiaru ekwiwalentu:

4908,96 zł : 3 = 1636,32 zł.

Taką kwotę wliczymy do podstawy wymiaru ekwiwalentu z tytułu zmiennych składników wynagrodzenia. Do tego dochodzi oczywiście wynagrodzenie stałe (3000 zł), które należy uwzględnić przy ustalaniu ekwiwalentu w wysokości należnej w miesiącu nabycia prawa do tego ekwiwalentu.

Podstawa prawna:

  •  § 10, § 14, § 16 rozporządzenia z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 2, poz. 14 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kornelia Ksieniewicz

Ekspert z dziedziny postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK