| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy wyjazd szkoleniowy powinien być rozliczany jak podróż służbowa

Czy wyjazd szkoleniowy powinien być rozliczany jak podróż służbowa

Nasza firma wysłała pracowników na szkolenie w celu podniesienia ich kwalifikacji zawodowych. Szkolenie trwało 3 dni i odbywało się na obszarze kraju. Z pracownikami skierowanymi na szkolenie została podpisana umowa szkoleniowa. Jednak w umowie nie zawarliśmy postanowień dotyczących rozliczania tych szkoleń. Czy wyjazd na szkolenie to podróż służbowa? Jak rozliczyć taki wyjazd?

WAŻNE!

W przypadku skierowania pracownika na szkolenie w formach pozaszkolnych, pracodawca ma obowiązek zwrócić pracownikowi koszty uczestnictwa szkolenia, w tym zakwaterowania, wyżywienia i przejazdu.

W przypadku form pozaszkolnych przepisy nie odsyłają do zasad rozliczania podróży służbowych, tak jak przy formach szkolnych, poprzestając jedynie na stwierdzeniu, że pracodawca, jeżeli inaczej nie umówił się z pracownikiem, powinien pokryć koszt zakwaterowania, wyżywienia i przejazdu pracownika na szkolenie.

W związku z powyższym nie muszą Państwo w opisanym przez siebie przypadku rozliczać wyjazdu jak podróży służbowej. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, aby wyjazdy szkoleniowe pracowników rozliczać jak podróże służbowe. W tym celu pracodawca powinien zawrzeć z pracownikiem umowę, zgodnie z którą koszty wyjazdów szkoleniowych są rozliczane na zasadzie podróży służbowych.

PRZYKŁAD

Pracodawca wysłał pracownika na szkolenie. W związku z tym zobowiązał się pokryć koszty uczestnictwa, w tym przejazdu (według ceny biletu), noclegu (według ceny za noc stosowanej przez hotel) oraz wyżywienia w postaci dwóch posiłków dziennie. Mimo że nie zostało zapewnione całodzienne wyżywienie, pracodawca nie musi wypłacać diet (gdyby zawarł z pracownikiem umowę, zgodnie z którą stosuje przepisy dotyczące podróży służbowych, byłby zobowiązany do ich wypłaty), ale może to zrobić. To, na jakich zasadach pracodawca dokona zwrotu kosztów wyżywienia, jest zależne od jego woli.

Fakt, iż wyjazd szkoleniowy nie stanowi podróży służbowej, nie oznacza, że wypłacone świadczenia będą podlegać opodatkowaniu. Zwrot kosztów przejazdu, zakwaterowania i wyżywienia będzie bowiem stanowić koszt nauki, a tym samym będzie zwolniony z podatku i składek ZUS, nawet jeśli nie będą zachowane limity z rozporządzeń o podróżach służbowych.

Podstawa prawna:

  • art. 775 § 1 Kodeksu pracy,
  • art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.),
  • § 4 ust. 2, § 9 ust. 1 rozporządzenia z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (DzU nr 103, poz. 472 ze zm.),
  • § 2 ust. 1 pkt 29 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.).

Orzecznictwo uzupełniające:

  • W razie zawarcia odrębnej umowy z pracownikiem podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych, diety i inne należności z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju stanowiące następstwo tej umowy przysługują na warunkach określonych w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (DzU nr 103, poz. 472 ze zm.), a nie na podstawie zarządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 grudnia 1994 r. w sprawie diet i innych należności z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju (MP z 1995 r. nr 1, poz. 10 ze zm.). (Wyrok Sądu Najwyższego z 13 października 2004 r., I PKN 292/99, OSNP 2001/4/112)
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Artur Zych

Wiceprezes Zarządu i Dyrektor Handlowy BIK Brokers. Absolwent wydziału Zarządzania i Marketingu Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1992-95 jeden z organizatorów i założycieli sieci restauracji KFC, Pizza Hut i Taco Bell należącej do PepsiCo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »