| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy wynagrodzenie pracownika może być określone w walucie obcej

Czy wynagrodzenie pracownika może być określone w walucie obcej

W najbliższym czasie zamierzamy zatrudnić pracownika, który zwrócił się do nas z prośbą o zawarcie w umowie o pracę zapisu, że jego wynagrodzenie będzie wypłacane w euro. Czy możemy zawrzeć taki zapis w umowie o pracę? Czy jest to zgodne z przepisami? Czy jeśli zawrzemy taki zapis, zobowiąże nas to w przyszłości do każdorazowej wypłaty temu pracownikowi wynagrodzenia w euro?

RADA

Tak, mogą Państwo ustalić, że wynagrodzenie za pracę będzie wypłacane w euro. Od 24 stycznia br. pracodawcy mogą określać wynagrodzenie za pracę w walucie obcej. W tym celu w umowie o pracę trzeba zawrzeć zapis określający walutę wynagrodzenia i zastrzegający, że zapłata pensji nastąpi w walucie obcej.

UZASADNIENIE

W stanie prawnym obowiązującym do 23 stycznia 2009 r., mieliśmy w Polsce do czynienia z tzw. zasadą walutowości rozumianą jako obowiązek (z zastrzeżeniem pewnych wyjątków) wyrażania zobowiązań pieniężnych na terenie naszego kraju tylko w pieniądzu polskim (art. 358 Kodeksu cywilnego). Zasada ta oznaczała np., że strony umów o pracę jedynie wyjątkowo mogły postanawiać, że wynagrodzenie będzie wypłacane w obcej walucie. Taka możliwość występowała np. w przypadku dokonywania w kraju wpłat w walutach obcych na rachunki bankowe pracowników będących rezydentami (czyli mających miejsce zamieszkania w Polsce) z tytułu wynagrodzenia za pracę oraz innych należnych świadczeń związanych z wykonywaniem pracy za granicą oraz wypłacania takim pracownikom diet z tytułu zagranicznych podróży służbowych (§ 9 rozporządzenia Ministra Finansów z 4 września 2007 r. w sprawie ogólnych zezwoleń dewizowych).

WAŻNE!

Od 24 stycznia br. nie obowiązuje zasada walutowości, a wynagrodzenie pracowników może być wypłacane w walucie obcej.

Warto tu również wspomnieć, że w wyroku Sądu Najwyższego z 12 kwietnia 1994 r. (l PRN 13/94) wskazano, że pracownikowi zatrudnionemu i przebywającemu za granicą, za czas nieobecności w pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną przysługuje wynagrodzenie w walucie obcej.

Jasne stanowisko w kwestii wypłacania wynagrodzenia za pracę w walucie obcej zajęła w czerwcu 2005 r. Komisja Prawna Głównego Inspektora Pracy. Komisja stwierdziła, że jeżeli strony stosunku pracy nie wyłączyły umownie właściwości prawa polskiego, to w umowie o pracę zawieranej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wynagrodzenie za pracę, w tym również wynagrodzenie za pracę wykonywaną poza terytorium Polski zarówno w krajach Unii Europejskiej, jak i w krajach trzecich, powinno być wyrażone w walucie polskiej. W związku z tym polski pracodawca może określić w umowie o pracę wysokość wynagrodzenia w walucie obcej tylko pod warunkiem, że będzie wyrażone ono jako równowartość określonej kwoty w złotówkach.

W obecnym stanie prawnym należy uznać, że na skutek nowelizacji ustawy - Prawo dewizowe oraz Kodeksu cywilnego, którego przepisy mają zastosowanie do stosunków pracy (jeśli dana kwestia nie została uregulowana w Kodeksie pracy i jeśli nie są sprzeczne z zasadami prawa pracy), wynagrodzenie pracownika zatrudnionego w Polsce może być wyrażone w obcej walucie (bez względu na rodzaj zawartej umowy lub miejsce wykonywania pracy). Nowelizacja dotyczy wszystkich świadczeń o charakterze pieniężnym, czyli odnosi się nie tylko do umów o pracę, lecz także m.in. do umów cywilnoprawnych (zlecenia, o dzieło).

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Bobkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »