| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy wynagrodzenie pracownika może być określone w walucie obcej

Czy wynagrodzenie pracownika może być określone w walucie obcej

W najbliższym czasie zamierzamy zatrudnić pracownika, który zwrócił się do nas z prośbą o zawarcie w umowie o pracę zapisu, że jego wynagrodzenie będzie wypłacane w euro. Czy możemy zawrzeć taki zapis w umowie o pracę? Czy jest to zgodne z przepisami? Czy jeśli zawrzemy taki zapis, zobowiąże nas to w przyszłości do każdorazowej wypłaty temu pracownikowi wynagrodzenia w euro?

Po wprowadzeniu nowych regulacji znoszących zasadę walutowości, pracodawcy mają możliwość określać wynagrodzenie za pracę w obcej walucie, dzięki czemu posiadają większą swobodę w kształtowaniu warunków płacy. Może to okazać się szczególnie korzystne zarówno dla pracodawców współpracujących w swej działalności z podmiotami zagranicznymi, jak i chociażby dla pracowników będących obcokrajowcami.

Wynagrodzenie wyrażone w walucie obcej może być również wypłacane w tej walucie, a jeśli ustawa, orzeczenie sądowe będące źródłem zobowiązania lub czynność prawna (np. umowa o pracę) nie zastrzegają spełnienia danego świadczenia w walucie obcej - może być wypłacone także w walucie polskiej. Gdyby wynagrodzenie za pracę miało być płacone w obcej walucie, powinno to być wyraźnie zastrzeżone w umowie o pracę.

Jeżeli w umowie takiego zastrzeżenia zabraknie, to wynagrodzenie za wykonaną pracę pracodawca może wypłacić w złotych, dokonując przeliczenia według średniego kursu ogłaszanego przez NBP na dzień wymagalności świadczenia. Jeżeli pracodawca uchybiłby terminowi zapłaty, pracownik może żądać (oprócz odsetek) zapłaty świadczenia przeliczonego zgodnie ze średnim kursem ogłaszanym przez NBP z dnia, w którym pracodawca dokona zapłaty.

WAŻNE!

Aby wynagrodzenie za pracę było wypłacane w walucie obcej, umowa o pracę musi je określać w tej walucie i zastrzegać, że zapłata ma nastąpić również w tej walucie obcej.

Określenie wysokości wynagrodzenia w walucie obcej może przysparzać zakładom pracy wiele problemów. Wśród nich musimy wymienić ewentualny przymus uprzedniej zmiany regulaminu wynagradzania. Z pewnością pracodawcy powinni ponadto liczyć się z trudnościami przy ustalaniu wysokości składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz zaliczek na podatek dochodowy od kwot realizowanych w walucie innej niż złoty.

Podstawa prawna:

  • ustawa z 23 października 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz ustawy - Prawo dewizowe (DzU nr 228, poz. 1506),
  • § 9 rozporządzenia z 4 września 2007 r. w sprawie ogólnych zezwoleń dewizowych (DzU nr 168, poz. 1178 ze zm.),
  • art. 300 Kodeksu pracy,
  • art. 358 Kodeksu cywilnego.
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Czarnecki

Dyrektor Ds. Sprzedaży Korporacyjnej Masterlease Polska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »