| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jakie są konsekwencje składkowo-podatkowe wypłaty pracownikom bonów z okazji świąt

Jakie są konsekwencje składkowo-podatkowe wypłaty pracownikom bonów z okazji świąt

W kwietniu br. na Święta Wielkanocne pracownicy naszej firmy otrzymają bony świąteczne. Będą one finansowane w równych częściach z zfśs i ze środków obrotowych. Czy w takim przypadku bony będą podlegały opodatkowaniu? Czy trzeba od nich potrącić składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?

Inaczej kształtuje się kwestia składek ZUS, jeżeli bony są kupowane ze środków obrotowych. Wtedy ich wartość w całości stanowi zarówno podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, jak i ubezpieczenie zdrowotne.

WAŻNE!

Od bonów zakupionych ze środków obrotowych firmy pracodawca powinien potrącić składki ZUS.

Gdyby zakład pracy obdarował bonami zleceniobiorcę, który z tytułu zawartej umowy zlecenia podlega ubezpieczeniom społecznym oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu, to bez względu na źródło finansowania wystąpi obowiązek obliczenia od ich wartości składek ZUS. Dzieje się tak z dwóch powodów:

  • podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne zleceniobiorców jest przychodem w rozumieniu przepisów ustawy o pdof, jaki otrzymuje osoba wykonująca zlecenie (kiedy odpłatność w umowie została ustalona kwotowo, w kwotowej stawce godzinowej, akordowej albo prowizyjnie),
  • do zleceniobiorców nie stosuje się przepisów rozporządzenia wyłączających niektóre przychody z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Wartość bonów towarowych w każdym przypadku jest opodatkowana. Ustawa o pdof przewiduje wyłączenie z podatku wartości rzeczowych świadczeń otrzymanych przez pracownika, sfinansowanych w całości ze środków zfśs lub z funduszy związków zawodowych - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł. Rzeczowymi świadczeniami nie są jednak bony, talony i inne znaki uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi (art. 21 ust. 1 pkt 67 updof).

WAŻNE!

Bony, talony lub znaki uprawniające do wymiany na towar lub usługę niezależnie od wartości i źródła ich finansowania zawsze są opodatkowane.

PRZYKŁAD

Spółka akcyjna, biorąc pod uwagę sytuację materialną swych pracowników, w kwietniu 2009 r. rozda im bony towarowe, które będą finansowane w równych częściach zarówno z zfśs, jak i ze środków obrotowych. Jednemu z pracowników, zarabiającemu miesięcznie 3000 zł brutto, przypadły w udziale bony na łączną kwotę 400 zł (200 zł finansowane z zfśs, a reszta ze środków obrotowych). Wyliczenie jego pensji za kwiecień 2009 r. będzie wyglądać następująco:

@RY1@i65/2009/006/i65.2009.006.000.0015.103.jpg@RY2@

@RY1@i65/2009/006/i65.2009.006.000.0015.104.jpg@RY2@

Podstawa prawna:

  • art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.),
  • art. 5 ust. 2, art. 8 ust. 1 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.),
  • § 2 ust. 1 pkt 19, pkt 20 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.),
  • obwieszczenie Prezesa GUS z 19 lutego 2009 r. w sprawie przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w 2008 r. i w drugim półroczu 2008 r. (MP nr 11, poz. 138).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Nowicki & Ziemczyk Adwokaci i Radcowie prawni Sp. P.

Specjaliści od prawa pracy, prawa nieruchomości i prawa korporacyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK