| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy prezesowi zarządu spółki przysługuje dodatek za pracę w nocy

Czy prezesowi zarządu spółki przysługuje dodatek za pracę w nocy

Prezes zarządu naszej spółki, ze względu na potrzeby firmy, w lutym 2009 r. pracował średnio do godziny 2.00 w nocy. W regulaminie jest zapis, że pora nocna przypada między godz. 22.00 a 6.00. W lutym 2009 r. prezes wystąpił o wypłatę dodatku do wynagrodzenia za pracę w godzinach nocnych, ale odmówiliśmy. Według nas osoba zarządzająca zakładem pracy nie ma prawa do takiego dodatku, a wysokie wynagrodzenie prezesa rekompensuje także ewentualną pracę w nadgodzinach. Czy mamy rację?

RADA

Powinni Państwo wypłacić prezesowi dodatek za pracę w godzinach nocnych. Osobom zarządzającym zakładem pracy nie przysługuje wynagrodzenie i dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych. Nie są one jednak pozbawione prawa do dodatku za pracę w porze nocnej.

UZASADNIENIE

Pora nocna obejmuje 8 godzin między godzinami 21.00 a 7.00 (art. 1517 Kodeksu pracy). Każdy pracodawca powinien indywidualnie ustalić porę nocną obowiązującą w danym zakładzie pracy. Powinno to nastąpić w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie pracy. Jeśli pracodawca nie ma obowiązku wprowadzenia regulaminu pracy, pora nocna powinna być określona w pisemnej informacji dla pracownika. W tym ostatnim przypadku konieczne jest pisemne poinformowanie pracowników o obowiązującej w zakładzie porze nocnej w terminie 7 dni od dnia zawarcia z nimi umów o pracę (art. 29 § 3 Kodeksu pracy). Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20% stawki godzinowej obliczonej z minimalnego wynagrodzenia za pracę (art. 1518 Kodeksu pracy).

W razie konieczności osoby, które zarządzają firmą, wykonują pracę poza normalnymi godzinami pracy bez prawa do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych (art. 1514 Kodeksu pracy).

Ustawodawca nie pozbawił jednak tych osób prawa do dodatku za pracę w nocy wprost, jak zrobił to w przypadku wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Choć niektórzy eksperci prawa pracy traktują pracę w nadgodzinach na równi z pracą w porze nocnej, nazywając ją pracą ponadwymiarową, właściwsze jednak wydaje się oddzielenie tych dwóch zagadnień. W związku z tym należy przyjąć, że osobom zarządzającym zakładem pracy będzie przysługiwał dodatek za pracę w porze nocnej.

WAŻNE

Dodatek do wynagrodzenia za pracę w godzinach nocnych przysługuje wszystkim pracownikom, którzy taką pracę wykonują, także osobom zarządzającym zakładem pracy w imieniu pracodawcy.

Dodatek za pracę w nocy nie jest uzależniony od wysokości wynagrodzenia zasadniczego pracownika ani od innych przysługujących mu należności finansowych. Dodatek wynosi 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2009 r. wynosi 1276 zł.

PRZYKŁAD

Kierownik działu finansowego przepracował w lutym 2009 r. 30 godzin w porze nocnej w związku z przygotowaniem bilansu za 2008 r. Za 30 godzin pracy w porze nocnej pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w 2009 r. W lutym 2009 r. do przepracowania było 160 godzin.

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
HR Toolbox czyli Narzędziownik Menedżera HR79.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Kornat

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK