| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy prezesowi zarządu spółki przysługuje dodatek za pracę w nocy

Czy prezesowi zarządu spółki przysługuje dodatek za pracę w nocy

Prezes zarządu naszej spółki, ze względu na potrzeby firmy, w lutym 2009 r. pracował średnio do godziny 2.00 w nocy. W regulaminie jest zapis, że pora nocna przypada między godz. 22.00 a 6.00. W lutym 2009 r. prezes wystąpił o wypłatę dodatku do wynagrodzenia za pracę w godzinach nocnych, ale odmówiliśmy. Według nas osoba zarządzająca zakładem pracy nie ma prawa do takiego dodatku, a wysokie wynagrodzenie prezesa rekompensuje także ewentualną pracę w nadgodzinach. Czy mamy rację?

RADA

Powinni Państwo wypłacić prezesowi dodatek za pracę w godzinach nocnych. Osobom zarządzającym zakładem pracy nie przysługuje wynagrodzenie i dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych. Nie są one jednak pozbawione prawa do dodatku za pracę w porze nocnej.

UZASADNIENIE

Pora nocna obejmuje 8 godzin między godzinami 21.00 a 7.00 (art. 1517 Kodeksu pracy). Każdy pracodawca powinien indywidualnie ustalić porę nocną obowiązującą w danym zakładzie pracy. Powinno to nastąpić w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie pracy. Jeśli pracodawca nie ma obowiązku wprowadzenia regulaminu pracy, pora nocna powinna być określona w pisemnej informacji dla pracownika. W tym ostatnim przypadku konieczne jest pisemne poinformowanie pracowników o obowiązującej w zakładzie porze nocnej w terminie 7 dni od dnia zawarcia z nimi umów o pracę (art. 29 § 3 Kodeksu pracy). Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20% stawki godzinowej obliczonej z minimalnego wynagrodzenia za pracę (art. 1518 Kodeksu pracy).

W razie konieczności osoby, które zarządzają firmą, wykonują pracę poza normalnymi godzinami pracy bez prawa do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych (art. 1514 Kodeksu pracy).

Ustawodawca nie pozbawił jednak tych osób prawa do dodatku za pracę w nocy wprost, jak zrobił to w przypadku wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Choć niektórzy eksperci prawa pracy traktują pracę w nadgodzinach na równi z pracą w porze nocnej, nazywając ją pracą ponadwymiarową, właściwsze jednak wydaje się oddzielenie tych dwóch zagadnień. W związku z tym należy przyjąć, że osobom zarządzającym zakładem pracy będzie przysługiwał dodatek za pracę w porze nocnej.

WAŻNE

Dodatek do wynagrodzenia za pracę w godzinach nocnych przysługuje wszystkim pracownikom, którzy taką pracę wykonują, także osobom zarządzającym zakładem pracy w imieniu pracodawcy.

Dodatek za pracę w nocy nie jest uzależniony od wysokości wynagrodzenia zasadniczego pracownika ani od innych przysługujących mu należności finansowych. Dodatek wynosi 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2009 r. wynosi 1276 zł.

PRZYKŁAD

Kierownik działu finansowego przepracował w lutym 2009 r. 30 godzin w porze nocnej w związku z przygotowaniem bilansu za 2008 r. Za 30 godzin pracy w porze nocnej pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w 2009 r. W lutym 2009 r. do przepracowania było 160 godzin.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Hućko

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK