| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy prezesowi zarządu spółki przysługuje dodatek za pracę w nocy

Czy prezesowi zarządu spółki przysługuje dodatek za pracę w nocy

Prezes zarządu naszej spółki, ze względu na potrzeby firmy, w lutym 2009 r. pracował średnio do godziny 2.00 w nocy. W regulaminie jest zapis, że pora nocna przypada między godz. 22.00 a 6.00. W lutym 2009 r. prezes wystąpił o wypłatę dodatku do wynagrodzenia za pracę w godzinach nocnych, ale odmówiliśmy. Według nas osoba zarządzająca zakładem pracy nie ma prawa do takiego dodatku, a wysokie wynagrodzenie prezesa rekompensuje także ewentualną pracę w nadgodzinach. Czy mamy rację?

Zatem dodatek za pracę w porze nocnej w lutym 2009 r. wyliczymy w następujący sposób:

[1276 zł (minimalne wynagrodzenie) : 160 godzin (liczba godzin do przepracowania w lutym)] = 7,98 zł; 7,98 zł × 20% = 1,60 zł (kwota dodatku za 1 godzinę pracy w porze nocnej).

Stawkę dodatku za 1 godzinę pracy w porze nocnej 1,60 zł należy pomnożyć przez 30 godzin, co da nam wysokość dodatku należnego za godziny pracy pracownika w porze nocnej w lutym:

1,60 zł × 30 godzin = 48 zł (wysokość dodatku za pracę w porze nocnej w lutym 2009 r.).

Pracownicy zarządzający zakładem pracy w imieniu pracodawcy to:

  • pracownicy kierujący jednoosobowo zakładem pracy i ich zastępcy,
  • pracownicy wchodzący w skład kolegialnego organu zarządzającego zakładem pracy oraz
  • główni księgowi (art. 128 § 2 Kodeksu pracy).

Podstawa prawna

  • art. 128 § 2, art. 1514, art. 1517, art. 1518 Kodeksu pracy,
  • obwieszczenie z 24 lipca 2008 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2009 roku (MP z 2008 r. nr 55, poz. 499).

Orzecznictwo uzupełniające:

  • Pracownik kierujący komórką organizacyjną, wyodrębnioną w strukturze organizacyjnej zakładu pracy, nie zajmuje stanowiska kierowniczego w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy, jeśli kieruje on zespołem pracowników przy jednoczesnym wykonywaniu pracy na równi z członkami kierowanego zespołu. (Wyrok Sądu Najwyższego z 17 listopada 1981 r., I PR 92/81, OSNC 1982/5-6/82)
reklama

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
JPK_VAT 2018 – Instrukcja wdrożenia49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK