| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy od zasądzonego przez sąd zaległego wynagrodzenia trzeba potrącić podatek i składki ZUS

Czy od zasądzonego przez sąd zaległego wynagrodzenia trzeba potrącić podatek i składki ZUS

Dostaliśmy wyrok, zgodnie z którym mamy zapłacić naszemu pracownikowi 5000 zł z tytułu zaległego wynagrodzenia. Zgodnie z nim zapłaciliśmy byłemu pracownikowi zasądzoną kwotę pomniejszając ją o podatek i należne składki. Pracownik żąda od nas uzupełnienia wypłaconego wynagrodzenia do kwoty z wyroku - bez potrąceń podatku i składek. Czy ma rację?

RADA

Państwa pracownik nie ma racji i niesłusznie żąda wyrównania wypłaconej mu kwoty wynagrodzenia. Od wypłaconego zaległego wynagrodzenia należy potrącić zaliczkę na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne według wskaźników aktualnych w chwili wypłaty.

UZASADNIENIE

Terminowe wypłacanie wynagrodzenia za pracę to jeden z podstawowych obowiązków pracodawcy (art. 94 pkt 5 Kodeksu pracy). Jeżeli pracownik nie otrzymał wynagrodzenia w terminie, bez względu na to, czy nadal pozostaje z pracodawcą w stosunku pracy czy jest byłym pracownikiem, może żądać oprócz wypłaty zaległego wynagrodzenia również odsetek ustawowych. Sąd Najwyższy w wyroku z 14 października 1997 r. (I PKN 319/97, OSNP 1998/15/450) orzekł, że wynagrodzenie za pracę nie traci charakteru świadczenia ze stosunku pracy przez fakt, że w chwili wystąpienia z roszczeniem o jego wypłatę lub dokonanie jego wypłaty, strony nie pozostają już w stosunku pracy.

Ponadto jeżeli w związku ze zwłoką w wypłacie wynagrodzenia pracownik poniósł szkodę, może domagać się dodatkowo odszkodowania. Zarówno odsetki, jak i odszkodowanie od niewypłaconej terminowo należności pracowniczej nie mają swojego źródła w przepisach prawa pracy, ale roszczenia z tego tytułu zostały uregulowane przepisami Kodeksu cywilnego (art. 481 Kodeksu cywilnego).

Wynagrodzenie za pracę stanowi przychód pracownika, dlatego podlega ono opodatkowaniu i oskładkowaniu na zasadach ogólnych. To samo dotyczy wynagrodzenia zaległego, wypłacanego z opóźnieniem dobrowolnie przez pracodawcę lub na podstawie wyroku sądowego.

Sąd wydając orzeczenie o wypłacie zaległego wynagrodzenia zawsze określa go w kwocie brutto, tzn. nie odlicza zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Kwoty potrącane przez pracodawcę jako płatnika podatku i składek ZUS stanowią integralną część wynagrodzenia za pracę, a sąd ma obowiązek wydać orzeczenie właśnie co do całości wynagrodzenia objętego roszczeniem.

Należy pamiętać, że potrącając należne zobowiązania z wynagrodzenia za pracę stosujemy wskaźniki obowiązujące w chwili wypłaty zaległego wynagrodzenia, a nie z okresu, którego wynagrodzenie dotyczy. Należność z tytułu zaległego wynagrodzenia staje się dla pracownika przychodem ze stosunku pracy z chwilą jej otrzymania lub postawienia do jego dyspozycji, a nie z chwilą jej wymagalności.

WAŻNE!

Od wypłaconego zaległego wynagrodzenia należy potrącić zaliczkę na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne według wskaźników aktualnych w chwili wypłaty.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK