RADA
Państwa pracownik nie ma racji i niesłusznie żąda wyrównania wypłaconej mu kwoty wynagrodzenia. Od wypłaconego zaległego wynagrodzenia należy potrącić zaliczkę na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne według wskaźników aktualnych w chwili wypłaty.
reklama
reklama
UZASADNIENIE
Terminowe wypłacanie wynagrodzenia za pracę to jeden z podstawowych obowiązków pracodawcy (art. 94 pkt 5 Kodeksu pracy). Jeżeli pracownik nie otrzymał wynagrodzenia w terminie, bez względu na to, czy nadal pozostaje z pracodawcą w stosunku pracy czy jest byłym pracownikiem, może żądać oprócz wypłaty zaległego wynagrodzenia również odsetek ustawowych. Sąd Najwyższy w wyroku z 14 października 1997 r. (I PKN 319/97, OSNP 1998/15/450) orzekł, że wynagrodzenie za pracę nie traci charakteru świadczenia ze stosunku pracy przez fakt, że w chwili wystąpienia z roszczeniem o jego wypłatę lub dokonanie jego wypłaty, strony nie pozostają już w stosunku pracy.
Ponadto jeżeli w związku ze zwłoką w wypłacie wynagrodzenia pracownik poniósł szkodę, może domagać się dodatkowo odszkodowania. Zarówno odsetki, jak i odszkodowanie od niewypłaconej terminowo należności pracowniczej nie mają swojego źródła w przepisach prawa pracy, ale roszczenia z tego tytułu zostały uregulowane przepisami Kodeksu cywilnego (art. 481 Kodeksu cywilnego).
Wynagrodzenie za pracę stanowi przychód pracownika, dlatego podlega ono opodatkowaniu i oskładkowaniu na zasadach ogólnych. To samo dotyczy wynagrodzenia zaległego, wypłacanego z opóźnieniem dobrowolnie przez pracodawcę lub na podstawie wyroku sądowego.
Sąd wydając orzeczenie o wypłacie zaległego wynagrodzenia zawsze określa go w kwocie brutto, tzn. nie odlicza zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Kwoty potrącane przez pracodawcę jako płatnika podatku i składek ZUS stanowią integralną część wynagrodzenia za pracę, a sąd ma obowiązek wydać orzeczenie właśnie co do całości wynagrodzenia objętego roszczeniem.
Należy pamiętać, że potrącając należne zobowiązania z wynagrodzenia za pracę stosujemy wskaźniki obowiązujące w chwili wypłaty zaległego wynagrodzenia, a nie z okresu, którego wynagrodzenie dotyczy. Należność z tytułu zaległego wynagrodzenia staje się dla pracownika przychodem ze stosunku pracy z chwilą jej otrzymania lub postawienia do jego dyspozycji, a nie z chwilą jej wymagalności.
WAŻNE!
Od wypłaconego zaległego wynagrodzenia należy potrącić zaliczkę na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne według wskaźników aktualnych w chwili wypłaty.